8
RPH KSSR THN 2 aspek tatabahasa RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Tarikh : Masa : 0720-0820 (60 minit) Tahun : Tahun2 Tema : Kesihatan dan Kebersihan TajukPelajaran :Aedes Berbahaya BilanganMurid : 25 orang Standard Kandungan: : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.. Standard Pembelajaran: : 5.1.7 Memahami dan menggunakan kata tanyadenganbetulmengikutkonteks. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat: Memahami dan menggunakan kata tanya dengan betul berpandukan tayangan video dan gambar. : Pengisian Kurikulum : i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kesihatan. ii) Nilai Murni : Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinandankasihsayang. Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu tentang nyamuk. Pengisian Kurikulum : Ilmu - Pendidikan Sivik dan Kesihatan Nilai - Bertanggungjawab, kerjasama, Kerajinan dan kegigihan. ENT: - kemahiran berfikir - kontekstual - intrapersonal dan interpersonal EMK - elemen keusahawanan. Sistem Bahasa: : Tatabahasa : Kata Tanya Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran: Gambar, LCD, lembaran kerja :

cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

RPH KSSR THN 2 aspek tatabahasa

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2

Tarikh                                              : Masa                                               : 0720-0820 (60 minit)Tahun                                              : Tahun2Tema                                                : Kesihatan dan KebersihanTajukPelajaran                               :Aedes BerbahayaBilanganMurid                                : 25 orang

Standard Kandungan:                              :5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks..

Standard Pembelajaran:                          :

5.1.7 Memahami dan menggunakan kata tanyadenganbetulmengikutkonteks.

Objektif                            :Pada akhir pelajaran murid dapat:

Memahami dan menggunakan kata tanya dengan betul berpandukan tayangan video dan gambar.                        :Pengisian Kurikulum                    :

i)   Ilmu                                   : Pendidikan Sivik dan Kesihatan.ii)  Nilai Murni                         : Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinandankasihsayang.

Pengetahuan sedia ada:Murid-murid tahu tentang nyamuk.

Pengisian Kurikulum :      Ilmu        -       Pendidikan Sivik dan Kesihatan Nilai         -      Bertanggungjawab, kerjasama, Kerajinan dan  kegigihan.      ENT:         -       kemahiran berfikir

-      kontekstual-      intrapersonal dan interpersonal

 EMK        -      elemen keusahawanan.

Sistem Bahasa:                                          :Tatabahasa : Kata Tanya

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:        Gambar, LCD, lembaran kerja            :

Page 2: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Soalan1. Apakah yang    cikgu bawa?2. Apakah     yang ada di    dalam      bungkusan ini?

Set Induksi (5 minit)

1. Guru membawa satu     bungkusan dan bersoal jawab    dengan murid berkaitan      bungkusan tersebut.

KB: Menjana idea

TKP: Interpersonal

1. Siapa untuk orang2. Apa untuk benda3. Bila untuk masa4. Di mana untuk tempat

Langkah 1:(10 minit)

i) Guru menerangkan tentang kata tanya dan  memberikan contoh penggunaannya kepada murid-murid.

Pendekatan deduktif

Tayangan klip video mengenai “Hapuskan Aedes, Cegah Denggi”.

      Contoh kata tanya:

Apakah serangga yang telah anda lihat tadi?

Siapakah yang sakit?

Dimanakah nyamuk aedes membiak?

Langkah 2:(10 minit)

1..Guru menyediakan satu    tayangan klip video bertajuk     “Hapuskan Aedes, Cegah      Denggi” menggunakan LCD      projektor di hadapan kelas.

2.Guru meminta semua murid     menonton klip video

3. Murid-murid diminta berbincang dalam kumpulan kecil untuk membentuk empat jenis kata tanya berdasarkan apa yang mereka lihat dalam klip video yang ditayangkan.

4. Wakil kumpulan akan menyebut      kata tanya yang telah     dibincangkan..

5. Kumpulan akan diberi     penghargaan apabila kata     tanya yang dinyatakan itu betul.

KB:Membuat inferens dan menghubungkaitkan.

BSM: Laptop dan LCD.

TKP: Intrapersonal dan interpersonal.

Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kesihatan.

Nilai Murni: Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinandankegigihan.

.

-   Petikan  “Aedes Berbahaya”.

   Kosa kata:

Langkah 3:(10 minit)

1. Guru mempamerkan petikan       kepada murid-murid       menggunakan slaid LCD.

KB: Mengimbaskembali danmenghubungkaitkan.

BSM: Laptop, LCD, petikan

Page 3: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

         Penyakit

         Kotor

         Berbahaya

         Hospital

         Demam

Barang/bahan:

-Alat penyembur racun serangga

-Alat semburan

-Ubat jentik-jentik

-Kelambu

-Pembersih longkang

2. Guru mengedar petikan     tersebut dan meminta murid     membaca senyap.   

3. Beberapa orang murid diminta    menyebut  kata tanya yang betul    berdasarkan perkataan yang     digarisi itu.

4. Guru menekankan elemen     keusahawanan berkaitan      barang yang sesuai untuk      dijual kepada masyarakat      awam untuk mencegah      pembiakan nyamuk aedes.

SistemBahasa: kata tanya

TKP: Verbal-Linguistik, Intrapersonal danInterpersonal.

Ilmu: Pendidikan Siviki dan Kesihatan.

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan

Kata tanya

Langkah 4 (10 minit):

Pentaksiran

Murid diberi lembaran kerja dan diminta melengkapkan tempat kosong dengan kata tanya yang sesuai.

KB: Menjana idea.

BSM: Laptop, LCD dan petikan . Lembaran kerja

Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kegigihan.

Ayat tanya

Mengisi tempat kosong dengan kata tanya.

Langkah 5 (10 minit)

PengayaanMembina ayat tanya yang mudah berdasarkan jenis ayat tanya yang telah dipelajari hari ini.

PemulihanMengisi .tempat kosong dengan jawapan yang betul dengan bimbingan guru.

KB: Menjana idea.

BSM: Lembaran kerja.

Sistem Bahasa:kata tanya.

.

1. Penutup Kognitif Penutup (5 minit)

1. Menerapkan pentingnya

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama,

Page 4: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

2. Penutup sosial     kebersihan persekitaran rumah     kediaman.

2. Murid diminta menyatakan kata     tanya yang menunjukkan          pentingnya kebersihan dan    kesihatan bagi mencegah      pembiakan nyamuk Aedes..

1. Nyanyian lagu “Nyamuk” oleh      murid

kerajinandankasihsayang.

Page 5: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

http://jalall6791.blogspot.com/2012/02/normal-0-false-false-false-en-us-x-none_4987.html

Contoh RPH Bahasa Melayu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) Tahun 2Aspek Didik Hibur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran            :           Bahasa Melayu

Kelas                           :           Tahun 2 Bestari                  Masa:10.30 – 11.30 pagi (1 jam)

Tema                           :           Pertanian

Tajuk                           :           Buah-buahan Tempatan

Standard Kandungan  :           4.1     Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui                                                  nyanyian secara didik hibur.

Standard Pembelajaran :        4.1.1  Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian                                                 secara didik hibur.

Objektif                       :          Pada akhir pengajaran, murid dapat:                                      i.  Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian.                                      ii. Menamakan buah-buahan tempatan.

Pengisian Kurikulum   :                -     Ilmu           :  Kemahiran Hidup, Matematik-       Nilai           :  Bersyukur, kejujuran-       ENT           :  Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea

                                                                    Kecerdasan pelbagai – interpersonal, verbal                                                                     linguistik

-       EMK          : Keusahawanan, TMK

Sistem Bahasa            :           Kosa kata  : enak, tempatan, musim

Media                          :           Petikan lagu, lembaran kerja, kad bergambar,  LCD, alat                                       penimbang

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Buah-buahan    - rambutan     -cempedak    - ciku              -manggis    - rambutan     -langsat    - langsat        -pulasan

Set Induksi (5 minit)1. Guru berlakon sebagai penjual    buah-buahan.2. Murid tampil untuk membeli     buah-buahan yang dibawa oleh    guru.3. Murid diminta menamakan      buah-buahan yang ingin dibeli     oleh mereka.   

Buah-buahan tempatansebenar/tiruan

Nilai  : KesyukuranEMK : keusahawananENT : interpersonal

Tajuk lagu:

Buah-buahan tempatanLangkah 1 (10 minit)

Video lagu buah-

Page 6: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

Lirik lagu

Ciku , manggis dan durian,kelapa dan juga rambutan,cempedak dan jambu batu,belimbing, langsat, pulasan.

Mari kawan mari semua,makan buahan tempatan.

Ciku, nangka, pisang,mangga,semua enak dimakan,

 mari kawan mari semua,makan buahan tempatan,

1. Murid menonton video lagu     tentang buah-buahan tempatan.

.2. Murid melihat seni kata lagu     yang dipaparkan pada skrin.

3. Murid menyebut seni kata lagu     dengan jelas secara kelas

buahan tempatan

Petikan lagu

Skrin

LCD

Seni kata lagu dan muzik Langkah 2 (15 minit)1. Murid menyanyikan lagu     dengan bimbingan guru.

2. Murid diminta menyanyi     berdasarkan seni kata lagu     dengan jelas secara  kelas,     kumpulan dan individu.

Petikan lagu

Skrin

LCD Ilmu : Muzik Nilai : Kesyukuran ENT  : verbal linguistik

Aktiviti jual beli

Aktiviti jual beli melalui persembahan yang berbeza

Langkah 3 (15 minit)1. Murid dibahagikan kepada     empat kumpulan.

2. Setiap kumpulan dikehendaki     menjalankan aktiviti jual beli    di samping menyanyikan lirik lagu     melalui persembahan yang     berbeza

Nilai : kerjasama, kejujuran,kebersihan.

ENT : interpesonalEMK : kreativiti dan inovasiBuah-buahan

Kad gambar

Nama buah-buahan

Langkah 4 (10 minit) Latihan Pengayaan1. Murid diminta klik pada gambar    /perkataan yang betul dalam    latihan yang dipaparkan     pada slaid.   

Latihan Pemulihan2. Murid diminta menyatakan jenis     buah-buahan yang terdapat

ENT–kemahiran berfikir           menjana idea

EMK: TMK

Slaid

Latihan

Page 7: cth RPH KSSR utjk praktikum nanti.docx

    dalam seni kata lagu     berdasarkan jawapan yang     diberi.

3. Murid diminta melengkapkan     seni kata lagu “Buah-buahan     Tempatan”

Penutup (5 minit)

1. Murid menyanyikan lagu    semula dengan gerakan bebas.

Ilmu: MuzikNilai : kesyukuran

http://pkgseriampang.org/sal/bm_sr/sal_8/latihan1.htm