6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi Kelas : 4 Intelek Tarikh / Hari : 16 Februari 2016 2016 / Selasa Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 Jam) Bilangan Murid : 20 Orang Tajuk : Asas Teknologi (Kit Model) Standard Kandungan : 2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi Standard Pembelajaran : 2.1.3 Mengenal pasti nama dan fungsi komponen kit model seperti motor, gear, gandar, roda, dan kerangka 2.1.4 Memasang komponen kit model berpandukan manual 2.1.5 Menguji kefungsian kit model 2.1.6 Membuka dan menyimpan komponen kit model

Rancangan Pengajaran Harian

  • Upload
    rosnira

  • View
    237

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH RBT

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas : 4 Intelek

Tarikh / Hari : 16 Februari 2016 2016 / Selasa

Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 Jam)

Bilangan Murid : 20 Orang

Tajuk : Asas Teknologi (Kit Model)

Standard Kandungan : 2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi

Standard Pembelajaran : 2.1.3 Mengenal pasti nama dan fungsi komponen kit model seperti motor, gear, gandar, roda, dan

kerangka

2.1.4 Memasang komponen kit model berpandukan manual

2.1.5 Menguji kefungsian kit model

2.1.6 Membuka dan menyimpan komponen kit model

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 nama dan fungsi komponen kit model dengan

tepat dan betul.

ii) Memasang komponen kit model berpandukan manual dengan teratur dan betul.

iii) Menguji kefungsian kit model secara berkumpulan

iv) Menyatakan cara yang betul untuk membuka dan menyimpan kit model.

Ringkasan : Murid dapat memasang, membuka dan menyimpan kit model.

Kemahiran : i) Membaca manual

ii) Memasang, membuka dan menyimpan kit model dengan betul .

Elem merentas

kurikulum : Keusahawanan – mengamalkan nilai moral dan beretika

: Kreativiti – boleh mengendalikan komponen dengan selamat

: Nilai Murni – bekerjasama, berhati-hati, bertanggungjawab, bersyukur dan patuh.

Bahan Bantu Mengajar : kit model, manual pemasangan kit model, lembaran kerja

Penilaian Pdp : i) Guru menilai kit model yang telah siap dipasang

ii) Guru mengedarkan lembaran kerja seperti di lampiran

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah memiliki atau melihat kereta mainan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Isi kandungan Langkah & Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Soalan guru

1. Bagaimana dia bergerak untuk ke

hadapan?

2. Apakah tujuan dia berjalan?

3. Apakah nama benda ini?

4. Bagaimana ia bergerak

Set Induksi (5 minit)1. Guru meminta seorang murid datang ke hadapan.

2. Guru bersoal jawab dengan murid.

3. Guru menunjukkan kit model dan bertanyakan

soalan kepada murid.

4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pengajaran

BBM: kit model

Kemahiran Berfikir:

menggalakkan berfikir

dengan kritis

Nilai-: bersyukur

Pengenalan nama dan komponen kit

model

1. motor

2. gear

3. gandar

4. roda

5. kerangka

Langkah 1 (15 minit)1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberikan satu set kit model.

3. Guru memberi pengenalan nama dan fungsi

komponen kit model.

BBM : kit model, lembaran

kerja

Kemahiran

Berfikir :mencirikan

Nilai : bekerjasama, berhati-

hatiMotor -menggerakkan gear pada kit

gear – menukar kelajuan atau arah pergerakan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

4. Guru memberikan lembaran kerja sebagai

pengukuhan.

5. Murid menjawab dan menyemak jawapan bersama-

sama sekiranya ada masa lebih.

Membaca manual pemasangan kit

model

Langkah 2 (10 minit)1.  Setiap kumpulan diberikan manual pemasangan kit

model.

2. Guru memberikan penerangan mengenai manual

pemasangan kit model sambil murid memahami

manual tersebut.

BBM : manual pemasangan

kit model, kit model

Nilai : Patuh arahan

gandar – menyambung dan menggerakkan roda

roda – mengurangkan daya geseran dan memudahkan pergerakan kit model

kerangka- sebagai tapak untuk memaang motor, gear, pemegang bateri dan suis pada kit model

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

Memasang kit model Langkah 3 (25 minit)1.  Murid melakukan aktiviti memasang kit model

berpandukan manual secara berkumpulan dengan

bimbingan guru.

2. Murid menguji kit model yang telah dipasang dan

membuat pembaikan sekiranya tidak berfungsi.

BBM : kit model

Kemahiran Berfikir:

menganalisis

Nilai : bekerjasama, berhati-

hati

Rumusan Penutup (5 minit)1. Murid membuka dan menyimpan kit model.

2.Guru memberi penghargaan kepada semua murid

kerana berusaha memasang kit model.

3. Murid merumuskan pelajaran pada hari ini.

Nilai : bertanggungjawab