Upload
aisyah-yahaya
View
235
Download
14
Embed Size (px)
DESCRIPTION
rph
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 24/8/2014
Masa : 12.15-1.15 petang
Kelas : 5 Pintar
Bilangan pelajar : orang
Subjek : Sains
Tema : Menyiasat Daya dan Tenaga
Tajuk : Tenaga boleh diperbaharui atau tidak?
Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran, murid dapat :
1.3 Memahami tenaga yang boleh diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran :
1. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang boleh diperbaharui.
2. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang tidak boleh
diperbaharui.
3. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 sumber tenaga yang boleh diperbaharui.
4. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 sumber tenaga yang tidak boleh diperbaharui.
Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Masteri, Koperatif, konstruktivis
Strategi : Aktiviti perbincangan secara berkumpulan.
Pengetahuan terdahulu : Murid dapat menamakan pelbagai sumber tenaga daripada pengajaran sebelum ini. Mereka juga telah biasa dengan alatan harian dan situasi yang melibatkan penggunaan tenaga.
Kemahiran Proses Sains : Memerhati, berkomunikasi, membuat kesimpulan, berkomunikasi dan menjana idea
Nilai murni : Berani mencuba, kerjasama, mensyukuri ciptaan tuhan.
Sumber Pengajaran : lampu picit, kad gambar, kad nama tenaga, kertas mahjong dan kuiz
Fasa Pengajaran Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Set Induksi
(10 Minit)Aktiviti : Demonstrasi
T.Q : Bagaimanakah keadaan nyalaan lampu picit tersebut?
S.A : Nyalaan lampu picit malap/tidak terang
T.Q : Mengapakan keadaan ini berlaku?
S.A : Kerana bateri sudah habis.
- Guru menunjukkan lampu picit yang menyala dalam keadaan yang malap
- Guru bertanya kepada murid tentang keadaan lampu picit.
- Guru kemudiannya mengaitkan situasi dengan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini iaitu tenaga yang boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui.
KPS :
- Membuat pemerhatian
- Inferens
KS :
- Menghubungkaitkan
- Menganalisa
Nilai murni :
- Berani mencuba
BBM :
Lampu picit
Pencetusan Idea (15 Minit)
Aktiviti : Penyoalan
T.Q : Apa akan terjadi jika arang batu ini digunakan?
S.A : Ia akan berkurangan
T.Q : Adakah lama-kelamaan ia akan habis?
S.A : Ya
T.Q : Adakah ia akan bertambah?
S.A : tidak
- Guru menampal gambar-gambar sumber tenaga di papan hitam
- Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk melekatkan kad manila yang mengandungi nama tenaga dan padankan pada gambar pasangan masing-masing di papan hitam.
Pelajar ditanyakan soalan berdasarkan kad gambar yang ada di papan putih.
KPS : Memerhati, membuat inferens, berkomunikasi, menggunakan perhubungan ruang dan masa
KB : Menghubungkait, menganalisa
Nilai : Kerjasama
BBM : Kad-kad gambar, kad manila
Penstrukturan Idea
- Tenaga boleh diperbaharui ialah
- peta minda digunakan bagi menerangkan definisi tenaga
Kemahiran :
Penerangan