Upload
lei-tao-yu
View
243
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Rph Bm Permainan
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Tarikh : 29 Julai 2013
Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Tahun : 1 Cerdik
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Mari Bertani
Tajuk : Ternakan Haiwan
Fokus Utama:
Standard Kandungan: 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran: 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut konteks.
Fokus Sampingan:
Standard Kandungan: 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran: 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, murid-murid diharapkan dapat
i. Menggunakan kata nama am yang mengandungi dua atau lebih suku kata terbuka dan tertutup dalam pelbagai situasi.
ii. Membaca dan menyenaraikan kata nama am mengikut kategori.iii. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat tunggal
dengan betul.
EMK: Kreativiti dan Inovasi, TMK
Kemahiran Bahasa: Kemahiran Bertutur, Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa: Kata Nama Am
Pegisian Kurikulum:
Ilmu: Muzik, Pendidikan Kesihatan dan Pendidikan Moral
Nilai: Kerjasama, kebersihan dan Berdikari
Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir - mengumpul dan mengelas, menghubungkait dan memadan.
ii. Kontekstual - menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengalaman harian.
iii. Kecerdasan Pelbagai - kecerdasan verbal-linguistik, kecerdasan interpersonal dan kecerdasan muzik.
Bahan Bantu Mengajar: LCD, komputer, petikan lagu, kad imbasan, kad perkataan dan lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid sudah mengetahui cara menjaga kebersihan.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti CatatanGuru Murid
(60 minit)
Set Induksi
(5 minit)
Nyanyian lagu:
"Pak Mamat Ada Kebun"
(Rujuk Lampiran 1)
Guru memaparkan seni kata lagu melalui skrin LCD.
Guru membimbing murid untuk menyanyikan lagu tersebut.
Guru mengait-kannya dengan isi pelajaran.
Murid memerhati seni kata lagu dengan teliti.
Murid mendengar lagu itu dengan penuh minat.
Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai.
Bahan Bantu Mengajar:LCD, Komputer
Kemahiran Bernilai Tambah:KemahiranVerbal Linguistik
Kemahiran PembelajaranKontekstual
Nilai:Kerjasama
Langkah1
(10 minit)
Kata Nama Am
Kata Nama Am:perkataan yang merujuk benda, perkara atau konsep umum.
Conton Kata Nama Am Binatang:
Kucing Itik Ayam Burung
Guru memberi penerangan tentang kata nama am yang terdapat di dalam seni kata lagu.
Guru mempamerkan kad yang mengandungi kata nama am dan meminta murid menyebut semula secara individu.
Murid menyebut semula kata nama am yang terdapat di dalam seni kata lagu secara kelas.
Beberapa orang murid dipilih untuk menyebut semula kad perkataan yang dipamerkan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar:Kad Imbasan
Kemahiran Bernilai Tambah:KemahiranVerbal Linguistik
Nilai:Disiplin
Langkah2
(15 minit)
Aktiviti Permaian Kad Perkataan
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan, satu kumpulan boleh terdiri daripada 4 atau 5 orang.
Guru menyediakan empat set kad perkataan. Setiap satu kumpulan mendapat satu set kad perkataan.
Apabila loceng dibunyikan seorang ahli kumpulan akan mengambil satu kad perkataan dan ditampalkan di papan hitam mengikut kategori.
Aktiviti ini akan diulang secara bergilir-gilir di dalam kumpulan masing-masing sehingga selesai.
Murid berada di dalam kumpulan masing-masing.
Murid berbincang dalam kumpulan.
Wakil kumpulan tampil mengambil satu set kad perkataan.
Murid bergilir-gilir menampal kad perkataan masing- masing apabila loceng dibunyikan.
Kumpulan yang dapat menghabiskan dalam masa yang paling singkat dan jawapannya tepat dikira sebagai pemenang.
Bahan Bantu Mengajar:Kad Perkataan
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
Kemahiran Interpersonal
Nilai:Bertanggungjawab
Toleransi
Langkah3
(15 minit)
Penulisan Ayat
Guru meminta murid berbincang di dalam kumpulan untuk membina 5 ayat tunggal dengan kata nama am yang telah diagihkan.
Guru meminta ketua kumpulan menulis ayat
Setiap kumpulan berbincang untuk membina ayat berdasarkan kata nama am yang telah diagihkan oleh guru.
Ketua kumpulan
Bahan Bantu Mengajar:Lembaran Kerja
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
Kemahiran Interpersonal
yang telah dibina.
Guru memper-betulkan ayat yang telah dibina oleh murid.
menulis ayat yang telah dibina di papan hitam.
Murid menulis ayat yang telah diperbetulkan oleh guru di dalam buku latihan.
Nilai:Toleransi
Berkerjasama
Langkah4
(10 minit)
Latihan Tatabahasa:
Kata Nama Am
(Rujuk Lampiran 3)
Guru mengedarkan lembaran kerja kata nama am kepada murid.
Guru meminta murid melengkapkan latihan kata nama am tersebut dengan mengisi tempat kosong dengan jawapan yang betul.
Guru menyemak lembaran kerja murid secara bergilir-gilir dan dari meja ke meja.
Murid masing-masing mendapatkan sekeping lembaran kerja kata nama am.
Murid diminta mengisi tempat kosong dengan kata nama am yang paling sesuai.
Bahan Bantu Mengajar:Lembaran Kerja Kata Nama Am - Isi Tempat Kosong.
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
Kemahiran Intrapersonal
Nilai:Keyakinan diri
Penutup
(5 minit)
Penutup Sosial: Nyanyian Lagu
Haiwan
Guru merumus isi pelajaran dan meminta murid menyatakan nilai murni.
Guru meminta murid menyanyikan semula lagu
Murid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.
Murid menyanyi sambil
Bahan Bantu Mengajar:LCD, Komputer
Kemahiran Bernilai Tambah:Kecerdasan Verbal Linguistik
"Pak Mamat Ada Kebun''
Guru bersoal jawab dengan murid dan membuat kesimpulan.
Guru memberi pujian atas penglibatan murid dalam aktiviti yang dijalankan.
beraksi.Kecerdasan Muzik
LAMPIRAN 1
Seni Kata Lagu: “Pak Mamat Ada Kebun”
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Di kebunnya banyak ayam iya iya yo
Dengan chick chick ni dan chick chick tu
Chick ni chick tu chick chick chick chick
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Di kebunnya banyak itik iya iya yo
Dengan kueck kueck ni dan kueck kueck tu
Kueck ni kueck tu kueck kueck kueck
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Di kebunnya banyak burung iya iya yo
Dengan twick twick ni dan twick twick tu
Twick ni twick tu twick twick twick
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Pak Mamat ada kebun iya iya yo
Di kebunnya banyak kucing iya iya yo
Dengan miao miao ni dan miao miou tu
Miao ni miao tu miao miao miao
Pak Mamat ada kebun iya iya yo