RPH kpd5046

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    1/7

    1 | P a g e

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Pengajian Keusahawanan

    Tarikh / Hari : 27 Januari 2010 / Rabu

    Kelas : 4 Ibnu Khaldun

    Tahap Pelajar : Kognitif (Sederhana)

    Bilangan Pelajar : 48 orang

    Masa : 8.00 8.40 pagi

    Tajuk : Strategi Keusahawanan

    6.1 Definisi Strategi

    6.1.1 Jenis Strategi

    Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :

    1. Menyatakan definisi strategi keusahawanan

    2. Menyenaraikan dan menerangkan jenis-jenis strategi

    keusahawanan

    Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar telah mengetahui ciri-ciri untuk menjadi seorang

    usahawan.

    2. Pelajar telah mempelajari rancangan/matlamat yang

    perlu dilakukan untuk merealisasikan wawasan seorang

    usahawan.

    ABM : Kertas mahjong, nota (handout), huruf polisterin, kad

    permainan dam ular, dadu, pen marker.

    Pendekatan : Berpusatkan guru dan pelajar

    Nilai murni : Menghormati guru, penumpuan, patuh pada arahan,

    kerjasama dan berkeyakinan tinggi.

    Kaedah : Penerangan, perbincangan dan permainan.

    KBKK : Berfikir untuk mengintepretasikan idea secara kritis dan

    menyelesaiakan masalah.

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    2/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    2 | P a g e

    Langkah /

    MasaKandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Pendekatan / Kaedah /

    BBM / Nilai / KBKK

    Set Induksi

    (5 minit)

    Pengenalan Kepada

    Strategi Keusahawanan

    1.Guru memberi salam.

    2.Guru bertanyakan pelajar

    sama ada sudah bersarapan

    atau belum.

    3.Guru bertanyakan

    pembelajaran lepas kepada

    seorang pelajar.

    4.Guru bertanya kepada

    pelajar mengenai

    permainan bola sepak.

    - Apakah yang seorang

    jurulatih akan lakukan

    sebelum sesuatu

    perlawanan untuk

    memperoleh

    kemenangan?

    5. Guru membuat

    kesimpulan daripada

    soalan berkenaan bola

    1. Pelajar menjawab salam.

    2. Pelajar menjawab soalan

    guru.

    3. Pelajar yang dipilih oleh

    guru memberitahu apa

    yang dipelajari pada

    pembelajaran lepas.

    4. Pelajar menjawab soalan

    yang dikemukakan oleh

    guru.

    5. Pelajar mendengar

    penjelasan guru dan

    bersedia menerima

    pembelajaran pada hari

    ini.

    Pendekatan:-Berpusatkan pelajar.

    Kaedah :-Penyoalan.

    BBM :-Huruf polisterin dan papan

    putih

    Nilai :-Penumpuan dan

    menghormati guru.

    KBKK :-Berfikir untuk menjana idea.

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    3/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    3 | P a g e

    sepak itu dengan

    perniagaan.

    6. Guru menyatakan

    pembelajaran hari ini iaitu

    Strategi Keusahawanan.

    7. Guru menyatakan objektif

    pembelajaran pada hari

    ini.deo berkaitan risiko

    kejadian yang berlaku

    dalam kehidupan.

    Langkah 1

    (12 minit)

    Definisi Strategi:-

    -rancangan teratur yang

    mengandungi kaedah untuk

    mencapai matlamat jangka

    panjang sesebuah

    perniagaan

    Jenis-jenis Strategi:-

    i. Strategi berasaskan

    sumber untuk

    memulakan perniagaan.

    1. Guru mengedarkan nota

    kepada pelajar.

    2. Guru memberi

    penerangan ringkas

    mengenai apa yang

    dimaksudkan dengan

    strategi.

    3. Guru bertanya kepada

    pelajar apa yang mereka

    faham tentang strategi.

    4. Guru menyatakan 4 jenis

    1. Pelajar menerima nota

    yang diedarkan.

    2. Pelajar memberi

    perhatian terhadap

    penerangan yang

    diberikan oleh guru.

    3. Pelajar memberi

    pendapat apa yang

    difahami mengenai

    strategi.

    4. Pelajar menjawab soalan

    Pendekatan:-Berpusatkan guru dan pelajar.

    Kaedah :-Penerangan, soal jawab dan

    perbincangan.

    BBM :-Kertas mahjung, buku teks.

    Nilai :-Penumpuan, keberanian dan

    menghormati guru.

    KBKK :-Berfikir untuk menjana idea.

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    4/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    4 | P a g e

    ii. Strategi menembusi

    pasaran

    iii.Strategi perkembangan

    iv.Strategi pengekalan

    strategi dalam

    keusahawanan.

    5. Guru memberikan contoh

    bagi setiap jenis strategi

    yang dipelajari.

    6. Guru meminta pelajar

    memberikan contoh dan

    bertanyakan kefahaman

    mereka tentang apa yang

    diterangkan oleh guru.

    guru dan menerangkan

    kepada kelas.

    5. Pelajar mengukuhkan

    kefahaman dengan

    mengemukakan

    pertanyaan kepada guru.

    Langkah 2

    (18 minit)

    Aktiviti Pengukuhan

    Permainan Dam Ular

    1. Guru memberitahu pelajar

    permainan dam ular akan

    dijalankan untuk aktiviti

    pengukuhan.

    2. Guru membentuk pelajar

    kepada 2 kumpulan.

    3. Guru memberi

    penerangan ringkas

    tentang permainan dam

    ular kepada pelajar.

    4. Guru melantik seorang

    1. Pelajar bergerak untuk

    membentuk 2 kumpulan.

    2. Pelajar mendengar

    dengan teliti arahan yang

    diberikan oleh guru.

    3. Pelajar yang dilantik

    oleh guru menjadi wakil

    kumpulan ke hadapan

    kelas.

    4. Pelajar memulakan

    permainan tersebut.

    Pendekatan:-Berpusatkan pelajar, guru dan

    bahan.

    Kaedah :-Permaianan.

    BBM :-Dam ular dan dadu.

    Nilai :-Kerjasama dan komunikasi

    yang baik.

    KBKK :-Berfikir untuk

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    5/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    5 | P a g e

    wakil bagi setiap

    kumpulan untuk menjadi

    pembaling dadu,

    penggerak pemain dan

    pencabut soalan.

    5. Guru memulakan

    permainan.

    mengintepretasikan idea dan

    membuat penyelesaian.

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan 1. Guru memilih 5 orang

    pelajar untuk

    menyelesaikan

    crosswordyang

    diberikan di papan putih.

    2. Guru memberi petunjuk

    dengan mengemukakan

    pernyataan bagi setiap

    crossword.

    3. Guru membuat rumusan

    pembelajaran pada hari ini

    secara keseluruhannya.

    4. Guru meminta pelajar

    membuat ulangkaji untuk

    1. Pelajar yang dipilih oleh

    guru ke hadapan kelas

    untuk menyelesaikan

    crossword.

    2. Pelajar mengukuhkan

    pemahaman akan

    pembelajaran yang

    dipelajari pada hari ini.

    Pendekatan:-Berpusatkan guru.

    Kaedah :-Penyelesaian Crossword

    BBM :-Kertas mahjung

    Nilai :-Keberanian dan

    menghormati guru.

    KBKK :-Merumus idea.

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    6/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    6 | P a g e

    topik pada hari dan

    membaca topik pelajaran

    seterusnya iaitu Tujuan

    dan Pentingnya Strategi.

  • 8/3/2019 RPH kpd5046

    7/7

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajian Keusahawanan Tingkatan 4

    7 | P a g e

    Ulasan Pensyarah /Guru Pembimbing

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ........................

    Refleksi Guru

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ....................................................................................................................................................

    ...............................................