8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN DIDIK HIBUR ) SK PEKAN TAMPARULI Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny Bailin Tarikh / Hari : 12.3. 2015 Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10-8.10 pagi Tema : Sentiasa Selamat Tajuk : Berhati-hati di Jalan Raya Standard Kandungan Standard Pembelajaran 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur. 4.4.1 Mendeklamasi sajak dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas secara didik hibur serta memahami maksud tersebut. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mendeklamasikan sajak menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. 2. Menyenaraikan empat daripada lima pengajaran yang terkandung dalam sajak ‘Bayangkan’. 3. Membina empat daripada lima ayat menggunakan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam sajak.

RRancangan Pengajaran Harian

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH didik hibur (sajak)

Citation preview

Page 1: RRancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(KEMAHIRAN DIDIK HIBUR )

SK PEKAN TAMPARULI

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Nama guru : Jenny Bailin

Tarikh / Hari : 12.3. 2015

Tahun : 4 Bijak

Bil. Murid : 26 orang

Masa : 7.10-8.10 pagi

Tema : Sentiasa Selamat

Tajuk : Berhati-hati di Jalan Raya

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

4.4.1 Mendeklamasi sajak dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas secara didik hibur serta memahami maksud tersebut.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Mendeklamasikan sajak menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.2. Menyenaraikan empat daripada lima pengajaran yang terkandung dalam sajak

‘Bayangkan’. 3. Membina empat daripada lima ayat menggunakan nilai dan pengajaran yang terdapat

dalam sajak.

Sistem bahasa :

Tatabahasa : Sintaksis (kata kerja) Kosa kata –rintihan, detik,trauma

Page 2: RRancangan Pengajaran Harian

Pengisian kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai murni : Keberanian, Kerjasama

Kepelbagaian kaedah dan teknik

KB :Mengenal pasti, menjana idea TKP: Verbal linguistik, kinestatik. BCB: Memproses maklumat. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan dengan kehidupan seharian . EMK : Sains dan Teknologi

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan 1. Pembesar suara 1 2. Komputer riba 13. Kad gambar 14 Lembaran kerja 26

Pengetahuan Sedia ada: murid pernah menonton laporan kejadian kemalangan jalan raya di televisyen.

Langkah /Masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set induksi (5 minit )

Soalan 1.Apakah gambar yang ditunjukkan ini?2. Apakah pendapat anda mengenai gambar ini?3.Pada pendapat anda mengapakan

1.Murid diminta untuk bersedia untuk memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran.2.Guru menunjukkan gambar kemalangan jalan raya.3.Murid diminta untuk memberikan pandangan

BBM Kad gambar

KP Menghubungkait

Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan

dengan pengalaman

Page 3: RRancangan Pengajaran Harian

kemalangan jalan raya boleh berlaku?4. Bagaimanakah cara-cara mengelakkan kemalangan jalan raya ini berlaku.

dan pendapat mereka mengenai gambar tersebut.4.Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini.

kehidupan.

Langkah 1(20 minit)

Mendeklamasikan sajak ‘Bayangkan’.

1.Guru memperdengarkan rakaman sajak.2. Murid diminta untuk senyap dan memberikan tumpuan.3.Guru mendemonstrasikan cara-cara mendeklamasikan sajak yang betul.4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.5.Murid diminta berbincang tentang cara-cara mendeklamasikan sajak dengan betul. 5. Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk membaca sajak.6.Guru membetulkan sebutan dan intonasi murid.

BBM Rakaman suara Pembesar suara Komputer riba Kad manila

KB Menjana idea

Teknik Pemerhatian Tunjuk cara

KP Verbal Linguistik

Nilai murni Bekerja sama

Langkah 2 (15minit)

Aktiviti “mencari nilai dan pengajaran.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai pengajaran yang terdapat dalam sajak.3. Guru memberikan contoh nilai dan pengajaran yang terdapat dalam sajak. 4.Guru memantau

BBM Lembaran kerja

Pendekatan -koperatif

KB -Menjana idea

KP

Page 4: RRancangan Pengajaran Harian

perjalanan kerja murid. Verbal linguistik, kinestetik

Nilai murni-Kerjasama-keberanian

Langkah 3 (15 minit)

Aktiviti‘Lengkapkan saya’

1.Guru mengedarkan lembaran kerja.2.Murid diminta untuk membina ayat menggunakan nilai dan pengajaran yang telah disenaraikan.3.Murid diminta menulis ayat mereka dengan menggunakan bentuk grafik yang menarik.4.Guru memantau perjalanan kerja murid.

BBM Lembaran kerj

Teknik Latih tubi

KP Interpersonal

Nilai murni

Kerajinan

Penutup (5 minit)

Rumusan isi pelajaran.

Kognitif -peraturan jalan raya.-cara mengelakkan kemalangan jalan raya.

Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Nilai Bekerjasama

Page 5: RRancangan Pengajaran Harian

SosialBertepuk tangan untuk diri sendiri.

Murid diminta untuk memberikan tepukan kepada diri sendiri

Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

.

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

REFLEKSI

Kekuatan :

Page 6: RRancangan Pengajaran Harian

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , ,

______________________

( )

Tandatangan Guru Pembimbing ,

______________________

( )

Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,

______________________

( )