14
УРОК-ЗМАГАННЯ Тема: «Чи слухаються тебе руки твої?» Мета: закріпити навички виконання швів «уперед голка», «строчний»; пришивання ґудзиків. Розвивати кмітливість, логічне мислення. Виховувати почуття взаємодопомоги. Тип уроку: нетрадиційний. Вид уроку: урок-змагання (з використанням інтерактивних методик). Обладнання: художньо оформлені плакати Із зображенням представ- ників різних професій та характерними для них інструментами і трудовими операціями; матеріали для проведення змагань. Хід уроку-змагання І. Вступна бесіда. Ведучий: Майже всі предмети, які оточують нас у житті, створено людськими руками. Руки робітника керують верстатом, складають машини, будівельника - зводять школу, міст чи прокладають залізну колію. Під руками художника оживають пейзажі, музиканта - чудові мелодії. Взявши ручку, письменник і вчений викладають на папері й таким чином передають нам свої думки, що згодом стануть основою нових книг. — А чи знаєте ви, що руки іноді здатні замінити кілька людських органів чуття? Це доведено під час навчання сліпоглухонімих людей. Не маючи від народження зору й слуху і не здатні говорити, вони, завдяки велико-розвиненому відчуттю дотику, закінчують не тільки школи, а й вищі навчальні заклади, освоюють деякі професії. Ми з вами під час різних Ігор теж розвиваємо руки. Граючись, ми вчимося обережно брати по одній соломинці, накладати, розкидати, тримати, штовхати, вдаряти сильно чи ледь-ледь, утримувати рівновагу, влучати в ціль та ін. Усі ці навички знадобляться і в трудовій діяльності. Сьогодні вашими руками треба буде витримати ряд випробувань, довести, що вони готові бути вірними помічниками в повсякденному житті. ІІ. Змагання по командам (учні розподіляються на 2 команди і змагання починаються). Випробування 1 Гра «Слухняні пальці» (розвиток відчуття дотику) Один з учнів читає вірш: Пальчик, пальчик, що робив? - Я з цим братом в ліс ходив, А з цим братом борщ варив, А з цим кашки скуштував, А з найбільшим заспівав.

нетрадиційні уроки з трудового навчання

Embed Size (px)

Citation preview

УРОК-ЗМАГАННЯ

Тема: «Чи слухаються тебе руки твої?»Мета: закріпити навички виконання швів «уперед голка», «строчний»; пришивання

ґудзиків. Розвивати кмітливість, логічне мислення. Виховувати почуття взаємодопомоги.Тип уроку: нетрадиційний.Вид уроку: урок-змагання (з використанням інтерактивних методик).Обладнання: художньо оформлені плакати Із зображенням представників різних професій

та характерними для них інструментами і трудовими операціями; матеріали для проведення змагань.

Хід уроку-змаганняІ. Вступна бесіда.

Ведучий: Майже всі предмети, які оточують нас у житті, створено людськими руками. Руки робітника керують верстатом, складають машини, будівельника - зводять школу, міст чи прокладають залізну колію. Під руками художника оживають пейзажі, музиканта - чудові мелодії. Взявши ручку, письменник і вчений викладають на папері й таким чином передають нам свої думки, що згодом стануть основою нових книг.

— А чи знаєте ви, що руки іноді здатні замінити кілька людських органів чуття? Це доведено під час навчання сліпоглухонімих людей. Не маючи від народження зору й слуху і не здатні говорити, вони, завдяки велико-розвиненому відчуттю дотику, закінчують не тільки школи, а й вищі навчальні заклади, освоюють деякі професії.

Ми з вами під час різних Ігор теж розвиваємо руки. Граючись, ми вчимося обережно брати по одній соломинці, накладати, розкидати, тримати, штовхати, вдаряти сильно чи ледь-ледь, утримувати рівновагу, влучати в ціль та ін. Усі ці навички знадобляться і в трудовій діяльності. Сьогодні вашими руками треба буде витримати ряд випробувань, довести, що вони готові бути вірними помічниками в повсякденному житті.

ІІ. Змагання по командам (учні розподіляються на 2 команди і змагання починаються).

Випробування 1Гра «Слухняні пальці» (розвиток відчуття дотику)

Один з учнів читає вірш:Пальчик, пальчик, що робив?- Я з цим братом в ліс ходив,А з цим братом борщ варив,А з цим кашки скуштував,А з найбільшим заспівав.Далі молодшим школярам необхідно підготувати невеликі, ситцеві торбинки розміром 200х

160 мм (по одній на кожну команду) й однакові набори з'15 дрібних предметів - скажімо, наперстка, гладенького камінця, шматочка гумки, половини котушки, ключика, 5-копІйкової монети, ґудзика, маленької кульки тощо. Слід добирати предмети з різного матеріалу, без гострих країв, приємні на дотик.

1 На початку змагання кожна команда одержує по торбинці. Перший гравець бере її за край лівою рукою, а праву кладе на стіл. Аналогічно діє член другої команди. Ведучий голосно називає який-небудь предмет. Учні намагаються швидко знайти його в торбинці (на дотик). Кому пота-ланить першому, швидко дістає й вигукує: «Є!» За це йому вручається фантик. Потім знайдений предмет знову опускають у торбинку.

До гри підключається нова пара учнів. Ведучий називає наступний предмет, і змагання триває. Перемагає та команда, яка набрала найбільше фантиків.

Випробування 2Гра «Накинь кільце»

Команди одержують по фігурці клоуна. Завдання: махаючи фігуркою, підкинути кільце, що висить на мотузці, й накинути його на ніс клоуна. Виграє та команда, всі члени якої по черзі найшвидше виконають завдання.

Випробування 3Естафета «Умілі руки»

Потрібні 2 іграшкові вантажні машини, котушки ниток, голки, ґудзики, ножиці, тканина, 2 шнури завдовжки 3-4 м, 2 палички по 40-50 см кожна.

І етап. «Автогонки». До одного кінця шнура (мотузки) прив'язують іграшкову машину, завантажену клаптиками тканини, котушками, ґудзиками та ін., до іншого - невеличку (завдовжки 40-50 см) гладеньку паличку. Для змагання потрібні 2 такі пристосування - по 1 для кожної команди.

Гравці сідають на стільці, кожен бере в руки паличку, тримаючи ЇЇ за кінці. Автомобілі відводять на лінію старту (віддалену на всю довжину шнура). На віддалі 1 м від стільців накреслено лінію фінішу. За командою «Руш!» школярі, тримаючи палички обома руками, починають накручувати на них шнури і тим самим наближають машини до фінішу. Вставати зі стільця, смикати шнур чи піднімати вгору руки з паличкою забороняється. Хто порушить це правило, вибуває з ігри. Перемагає та команда, чий автомобіль швидше перетне фінішну пряму.

II етап. З кузова машини виймають предмети, розкладають їх на столі. Завдання: визначити вид тканини (бавовняна, шовкова тощо).

IIІ етап. Хто швидше відміряє нитку потрібної довжини, засилить ЇЇ в голку, зав'яже вузлик.

IV етап. Завдання: зшити два клаптики швом «уперед голка» або «строчним». (Клаптики тканини обом командам добирають одного виду).

V етап. Хто найшвидше пришиє ґудзик.VI етап. «Конкурс кмітливих».

Запитання командам:1. Якими гачками не ловлять рибу?2. Від якої котушки не можна відмотати нитку?3. Яка частина ножиць є робочою.

ІІІ. Підсумок уроку.

Підбити підсумки естафети. Церемонія нагородження. (Слід передбачити відзнаки не лише команди-переможниці, а й тієї, що залишилася на II місці).

УРОК-ЕКЗАМЕН

Тема: «Із папером, і з картоном працювати ми майстри».Мета: закріпити знання учнів із розділу «Робота з папером та з картоном», повторити

правила роботи з папером і картоном; елементи графічної грамоти; розвивати уяву; виховувати естетичний смак.

Тип уроку: нетрадиційний.Вид уроку: урок-екзамен (з використанням інтерактивних методик).Обладнання: колекція видів паперу, картону; таблиці з правилами робочої людини;

елементами графічної грамоти, кольорові фішки.

Хід уроку-екзаменуІ. Вступна бесіда.Учитель. Сьогодні, діти, до нас завітають гості - Папір і Картон. Нам є про що їм

розповісти. Адже минулого року ми багато чого навчилися.А коли дещо забули, то біда невелика: на уроці працюватиме «Довідкове бюро».Черговий «Довідкового бюро». Готовий дати будь-яку довідку з теми. (Вибачаючись,

входить хлопчик у Незнайковім капелюсі з географічною картою, сідає за парту).Учитель. От і Незнайко нарешті зайняв своє місце. Цікаво, що він приніс у клас?Незнайко. Потім покажу.Учитель. Оскільки тема сьогоднішнього заняття - «Робота з папером і картоном», то

просимо «Довідкове бюро» нагадати, що таке папір.Черговий «Довідкового бюро». Папір дістав свою назву від водяної рослини - папіруса, з

якого ще в Стародавньому Єгипті виготовляли спеціальний матеріал для письма. Серцевину папіруса розрізували на тонкі пластинки, відбивали молотками, клали під гніт, а потім сушили на сонці. Одержані смужки склеювали і змотували у сувої. Нині ж папір виготовляють за технологією, винайденою у Стародавньому Китаї. З перемелених рослин - бамбука, бавовни, конопель, соломи від злаків - варили, додаючи різні клейкі речовини, густу масу, потім її пресували й одержували аркуші.

У XII ст., завдяки переписувачам книг, папір потрапив до Європи. У XIX ст. було сконструйовано машини, що здійснювали всі процеси -різання, змочування, перемішування, пресування, сушіння. Тоді ж з'явилися аркуші різного виду та формату. А нині папір виробляють з целюлози, одержуваної здебільшого з деревини. Вихідну масу подрібнюють, перемелюють, чистять, миють, варять, відбілюють, пресують, сушать і нарешті змотують у великі рулони. Все це виконують найдосконаліші машини, які працюють автоматично.

Учитель. Дякуємо! (Стуку двері. Входять Папір і Картон - учні, в яких на головах капелюшки з відповідними написами. Вони вітаються з дітьми).

Папір. Раді зустрічі з вами. Сподіваємося, що ви нас не забули.Картон. Зараз і перевіримо. Ми принесли з собою кілька запитань і завдань. Ось і

влаштуємо невеличкий екзамен. Хто повно і правильно відповість, одержить нагороду - яскраву листівку,

Папір. Що в мене в руках? (Показує газету).Учні. Газета.Картон. Правильно. А з якого виду паперу її виготовлено?Діти по черзі відповідають, що газету друкують на газетному папері, що він неміцний,

добре вбирає воду; на уроках трудового навчання папір слугував для виготовлення виробів з пап'є-маше. (За правильну відповідь кожен учень одержує кольорову фішку),

Папір. Як називається вид паперу, на якому друкують книжки, журнали?Учні. Так і називається - журнальний. Незнайко. Ось у мене карта. (Показує).Та я не знаю, з якого паперу ЇЇ виготовили. Можна, запитаю в «Довідковому бюро»?Папір. Зачекай, Незнайку! Напевне, відповідь знають і учні.(Діти розповідають, що географічні карти друкують на папері, спеціально для цього

призначеному. Він міцний, гладенький. А от як називається, ніяк не пригадають).Учитель. Давайте запитаємо у «Довідковому бюро».Черговий «Довідкового бюро». Цей папір називається картографічним.

Картон. Що у мене в руках?Учні. Зошити.Картон. А з якого паперу їх виготовляють?Учні. З писального.Незнайко. А я знаю, що є ще поштовий папір. На ньому пишуть листи. Папір. Молодець, Незнайку! Може ти ще скажеш, для чого потрібен креслярсько-

рисувальний папір? (Показує зразок). Незнайко. Для малювання і .... Більше не знаю. Папір. Хто допоможе?Учні. Для виготовлення макетів, таблиць, карнавальних масок, карток для лото тощо.Учитель. З таким папером ми працюватимемо і в цьому році. Виготовлятимемо з нього

плоскі й об'ємні вироби. Картон. А що ви пам'ятаєте про мене?Учні. Картон буває палітурний, коробковий. Є ще авіаційний картон -міцний, як жерсть.Папір. Ви дуже добре відповідали, діти. Усі здали екзамен. У кого ж найбільше фішок?

(Нагороджує переможців).Картон. А зараз ми перевіримо, як ви вмієте працювати з нами, які ви майстри.Незнайко. У мене вже до роботи все готове. Погляньте, що лежить на моєму робочому

місці: папір, клей, сантиметрова стрічка, ножиці, циркуль, альбом, скріпки, нитки, пластилін, олівець, ручка, гумка ...

Учитель. Чи правильно приготувався Незнайко? Що зайве на його робочому столі? Чого не вистачає? А чи добре підготувалися ви, діти?

Черговий «Довідкового бюро». Даю довідку щодо головних правил роботи з папером. (Вивішує плакати, читає).

Плакат 11. Розмісти правильно папір та інструменти на робочому місці. (Папір -по центру робочого

стола, інструмент - праворуч або ліворуч).2. Будь обережним з інструментом: ножиці тримай у футлярі, пензлик для клею на

підставці для пензликів.3. Виконуй завдання уважно, спокійно, без зайвих рухів.4. Не відволікайся сам і не заважай сусідові.5. Не торкайся обличчя й очей брудними руками.

Плакат 21. Пам'ятай, що всі лінії графічної грамоти, а саме:

розмічаються на зворотному боці паперу.2. Лінія згину обробляється гладилкою, або ребром долоні від центру до країв паперу.

ІІ. Планування трудових операцій. Самостійна робота. Учитель. Зараз ми розподілимося на 4 групи, кожна з яких вибере собі роботу за бажанням.

Це можуть бути:1) дрібні вироби, виготовлені з паперових смужок способом склеювання;2) аплікація;3) вироби, виготовлені згинанням паперу;4) у техніці орігаміЧерговий «Довідкового бюро». Даю довідку. Орі – японською мовою - «згинати», гамі -

«папір». Отже, орігамі - це виготовлення виробів згинанням паперу.(Члени груп обмірковують роботу, добирають виріб (чи вироби), планують послідовність

дій, розподіляють трудові операції (у разі колективної праці) і беруться до виконання завдання).

І група учнів виготовила зі смужок паперу великого і кількох маленьких метеликів, а також світлячка. Один із учнів пояснив, чим сподобалася така робота: зі смужок різної довжини і ширини можна скласти різні цікаві комбінації. Цікаво також добирати смужки за кольором.

Визначивши улюблених персонажів, учні читали вірші, відгадували загадки:

СвітлячокАнатолій Камінчук

Спить метелик-біланець, Спить зелений стрибунець, Спить ромашка і кульбабка, Під листом заснула жабка.

А маленький світлячок Не лягає на бочок: Він засвічує ліхтарик І чита собі букварик.

МетеликЖиву лише влітку, Шовкові крильця маю. Із квіточки на квітку В садочку я літаю.

ЗагадкаЩо то є за гість:Ніжок- має шість,Аж четверо крилець має,По квітках літає.Ні бджола, ні джмелик –Зветься ... (метелик).

II група представляла аплікацію, її рекламу визнано найкращою. Діти повідомили, що свій виріб вони дарують Незнайкові. А ще вони склали казку, аби він не забував, що потрібно для роботи з папером.

«Жили-були у шухляді письмового стола клей, пензлик, ножиці, простий олівець, папір та лінійка. Щодня вони сперечалися між собою, хто з них найпотрібніший, найголовніший.

Якось шухляду хтось висунув, і її мешканці побачили свого господаря-хлопчика. Він вийняв їх усіх і почав працювати. Брав олівець і креслив їм під лінійку. Потім вирізував ножицями окремі деталі й наклеював їх на аркуш. Вийшов гарний човен з вітрилом. Усі залишилися задоволені, бо зрозуміли, що найголовніша тут людина, її вмілі руки. Отож, коли клей, ножиці, простий олівець, папір, пензлик та лінійка знову повернулися у шухляду, сперечатися їм уже не хотілося. Усі вони бажали, щоб їх швид* ше взяли до роботи».

ІІІ група працювала над об'ємною картиною, яку виготовили згинанням паперу. Гарний вийшов виріб: тут і букети з квітів, і маленькі постаті. Рекламуючи свою роботу, діти розповіли, що вони використали різні види паперу - кольоровий, промокальний, серветки. Зім'явши, вони наклеювали їх на заздалегідь вирізану основу.

IV група виставила орігамі. Вона наочно довела, що всі учні вміють згортати з паперу пілотки, стаканчики, човни, будиночки, віяла та ін. Це і є найпростіші форми японської техніки орігамі.

(Наводимо декілька технологічних карток з орігамі. Картка 1 – Зайчик. Картка 2 - Песик. Картка 3 - Голуб.)

ІІІ. Аналіз учнівських робіт. Виставка.Порадившись, Папір і Картон відібрали вироби кращих майстрів для виставки та пообіцяли

ще раз неодмінно завітати до школярів.

УРОК-КОНКУРС (на кращу новорічну листівку)Тема: Аплікація з кольорового паперу. Виготовлення об'ємної вітальної

новорічної листівки.Мета: повторити й закріпити правила та прийоми аплікації; обробки паперу і картону;

розвивати вміння користуватися технологічною карткою виробу, виховувати почуття смаку, кольору і бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: нетрадиційний.Вид уроку: урок-конкурс.Обладнання: зразок листівки, поетапні малюнки, технологічна картка виробу, декілька

фабричних листівок; грамзапис казки «Снігова королева» і вальсу Ребікова із опери «Ялинка».

Хід уроку-конкурсуІ. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вступна бесіда.Учитель. Уявіть собі, що ви у лісі зустріли господаря - Морозенка. Він зловив вас,

почав морозити, холодити. І згоден відпустити тільки з однією умовою. Ви повинні відгадати декілька загадок Морозенка. І тільки тоді він вас відпустить на наш цікавий урок. Згодні на умови Морозенка? Ну тоді слухайте.

Я падаю на ваші хати,Я білий-білий, волохатий,Я прилипаю вам до нігІ називаюсь просто ... (сніг).

Сніг на полях, лід на річках,Хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку).

- Доню! Доню! - Кличе мати, -Швидше вийди-но із хати!Дивина! Щезла стежка ... Де вона?Зникла десь і огорожа ...Сад на себе чом не схожий?Що за диво? - Все селоБілим пухом занесло ...Дива зовсім тут нема -Це в село прийшла ... (зима).

Без рук, без олівця, Малює без кінця. (мороз).

Що об'єднує всі ці загадки? Про яку пору року вони?. (Про зиму). А яке найулюбленіше свято ми відзначаємо взимку? (Новий рік). Ви, мабуть, звикли на Новий рік одержувати подарунки, вітальні листівки. (Учитель показує декілька фабричних листівок). А чи подобаються вам ці листівки? (На дошці вивішуються зразки).

Як ви вважаєте, яку листівку було б приємніше отримати вашим рідним, друзям до свята? Чому? (Фабричні листівки гарні, маленькі, фотографовані, але інші виконані власноруч).

Отже сьогодні на уроці ми з вами самі зробимо вітальні листівки до свята. Навчимося їх робити об'ємними. Дізнаємося, як правильно добирати кольори, і що кожен із них означає за народним повір'ям, і ще багато іншого.

ІІІ. Планування трудових операційУчитель. Зверніть, будь ласка, увагу ще раз на фабричні листівки. Що найчастіше

буває зображено на новорічних листівках? (Ялинка, ялинкові іграшки, сніговик). І на нашій листівці теж є ялиночки, але вони зовсім незвичайні. Ось послухайте казку, (Під вальс Ребікова

до опери «Ялинка» звучить казка).«В невеличкому лісі на маленькій галявині росли дві чудові ялиночки-матуся і донечка.Мама-ялинка була високою, з широкими пухнастими гілками. А ялиночка-доня невеличка,

в шубці із зелених голочок була схожа на їжачка. І мама, і доня ялиночки мали дуже багато друзів у лісі. Вони ласкаво пестили гілочками малюків - зайченят, ведмежат і пригощали смачними шишками білочок. Влітку ялиночки оберігали звірят від спеки, а восени і взимку - від дощу та холоду.

Але найкращим, найщирішим, найдобрішим і найрозумнішим другом матуся і донечка вважали красеня Місяця. Він приходив до ялинок у гості кожної ночі разом зі своїми дітьми - зірочками і розповідав багато цікавих історій про далекі ліси, моря та чудернацьких звірів.

Понад усе ялиночки любили зимові казки, особливо, коли йшов сніг. Ялиночка-доня вважала, що сніжиночки, які сідають їй на гілочки, - це посланці самих зірок.

А ще ялинонька вірила, що коли в новорічну ніч, рівно о 12 годині на гілку сяде сніжинка і не розтане, поки годинник б'є 12 разів, то збудуться всі бажання, загадані в цей час.

Найчастіше це були бажання про те, щоб ще раз почути ту чи іншу історію, розказану Місяцем. Одну з цих історій І ми почуємо сьогодні на уроці».

(Далі проводиться робота за технологічною картою та алгоритмом. Учитель разом з учнями аналізують алгоритм виготовлення коробки).

Технологічна карта.1 етап. Папір зеленого кольору згинаємо навпіл кольором всередину.2 етап. Розгортаємо аркуш кольором до себе. Згинаємо так, щоб збіглися боки утворених

трикутників.3 етап. Згинаємо навпіл отриману фігурку кольором усередину.4 етап. Згинаємо навпіл отриману фігурку кольором догори. З правого боку робимо фігурні

надрізи й отримуємо ялинку.5 етап. Основу листівки робимо з картону. На картон наносимо лінію згину, яка поділить

деталь на дві рівні частини (лінію згину наносимо на лицевий бік картону, обробляємо ножем під металеву лінійку-фальцівку).

Червоний колір основи листівки добре контрастує з кольорами малюнка, а ще червоний колір здавна в Україні вважається найактивнішим, енергійним. Він символізує життя, урочистість, свободу, тому він найкраще підходить до урочистої події. Але кожен із вас може використати картон Іншого кольору.

Сніг, звичайно, білий. Символ чистоти й невинності. Місяць і зірочки -жовті. Це теплий веселий колір, що символізує світло життя, радість. Зверніть увагу на те, що місяць-молодик має форму серпика, а місяць повний - круглої форми. Зірочки можуть бути різноманітної форми.

IV. Самостійна робота учнів по групам.Учитель. А зараз ми розподілимося на 4 групи, кожна з яких буде виготовляти новорічну

листівку за власним бажанням, дотримуючись певної умови: на кожній листівці повинна бути ялиночка, яку ви зможете виконати за технологічною картою. (Технологічна карта з алгоритмом розміщена на дошці).

Перед початком самостійної роботи учнів учитель нагадує про:1) санітарно-гігієнічні вимоги (у кожного учня на парті застелена клейонка, є серветка для

прибирання зайвого клею);2) правила користування ножицями;3) культуру праці (економне використання паперу, охайність). .Учні по групам працюють самостійно під грамплатівку із записом казки Г. X. Андерсена

«Снігова королева».(Члени кожної команди обмірковують роботу, планують послідовність дій, підбирають

картон та папір за певним кольором).

V. Підсумок уроку. Виставка кращих робіт.Листівки кожної групи демонструються. Представник від кожної групи учнів «рекламує»

свою роботу. Визначаються найкращі майстри.

УРОК-МАНДРІВКА

Тема: «Мир починається з мене» («Є складачки паперові - не звичайні, а казкові»).Мета: розширювати уявлення про паперопластику як засіб обробки паперу, вчити

прийомам орігамі; розвивати творчу уяву, координацію зору й руху руками, виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, вміння створювати, бажання зарадити чужому горю.

Тип уроку: нетрадиційний.Вид уроку: урок-мандрівка.Обладнання: технологічна карта складання птаха, папір; географічна карта світу; текст

оповідання Елеонор Керр «Садоко і тисяча паперових журавликів», ілюстративний матеріал

Хід урокуІ. Вступна бесіда.Учитель. Світ і мир, спокій в ньому залежать від людини. Але й людина як частина

природи, також залежить від багатьох речей. Природа наділила людину силою та мудрістю. Сила - це фізичне здоров'я. А разом у поєднанні з добротою, любов'ю серця - це мудрість. Розкажіть, як ви розумієте поняття «фізичне здоров'я»? (Це коли показники фізичного стану .людського організму: тиск крові, частота пульсу, температура тіла знаходиться в нормі).

Поясніть поняття «духовне здоров'я» людини. (Це вміння людини спілкуватися з оточуючими, жити у злагоді з іншими людьми і з самим собою).

Далі вчитель запропоновує дітям виконати вправу «Мир у серці». Під спокійну музику вони заплющують очі та, заспокоївши дихання, концентрують увагу на своєму серці, уявляють там квітку миру.

Учитель. Вдихаємо в серце енергію миру, спокою та радості. Потім спробуйте зі свого серця спрямувати мир та спокій по всій кімнаті, на наше місто, на всю країну, а потім - на всю планету ... (на кілька секунд зробіть паузу). Розплющіть очі.

ІІ. Заочна мандрівка.Учитель. А зараз пропоную вам помандрувати всім разом до Японії. Це потрібно, щоб

підготувати своє серце до сприйняття та розуміння оповідання, яке ми прочитаємо. (Діти розглядають розташування країни на карті, роздивляються ілюстрації із життя японських дітей).

Читання оповідання Елеонор Карр «Садоко і тисячі паперових журавликів». (Учні по черзі вголос читають оповідання).

«Паперові журавлики»Садоко Сасакі було лише два роки, коли на місто Хіросіма, де проживала її сім'я, впала

атомна бомба. Через десять років Садоко вмирала від радіаційної хвороби, отриманої після вибуху атомної бомби. Існує японська легенда, що в кожного, хто складе з паперу тисячу журавликів, здійснюється найзавітніше бажання, мрія.

Лежачи в ліжку, Садоко почала складати паперових журавликів, і це була її молитва про здоров'я. Коли вона померла у 1955 році, дівчинка склала лише 644 паперових журавлика. Вмираючи, вона підняла одного і спокійним голосом сказала: «Я напишу на твоїх крилах «мир» і ти полетиш по всьому світу.

Після смерті Садоко її однокласники склали решту 356 журавликів, яких не вистачило, щоб із Садоко поховали тисячу. Друзі Садоко стали мріяти про те, щоб поставити пам'ятник їй та всім дітям, які загинули від вибуху атомної бомби. Молодь усього світу допомагала у збиранні коштів для цього проекту.

Нарешті їхня мрія здійснилася. У 1958 році у Парку Миру Хіросіми було встановлено статую. Це Садоко, яка стоїть на вершині гранітової гори раю. У простертій руці вона тримає паперового журавлика.

Зараз діти всього світу роблять паперових журавликів і надсилають до Японії. Це їхня молитва про мир.

Запитання до тексту:1. Що сталося з японським містом Хіросіма?2. Чому маленька японська дівчинка Садоко Сасакі почала складати паперових журавликів?3. Що написала Садоко на крилах журавлика?

4. Що зробили друзі Садоко після ЇЇ смерті?5. Яка подія сталася у місті Хіросіма в 1958 році?6. Що символізують паперові журавлики?

ІІІ. Самостійна практична робота з папером.Користуючись технологічною картою та алгоритмом, діти складають паперового

журавлика- Найскладніші моменти вчитель пояснює і показує.Технологічна карта. Журавлик

Алгоритм виконання виробу:1. Квадратний аркуш паперу зігнути по діагоналі навпіл.2. Відігнути вгору один шар паперу так, щоб невеликий куточок знаходився вище

попередньої лінії згину.3. Зігнути деталь по лінії згину. Повернути деталь так, щоб лінія згину знаходилась угорі.4. Відігнути вгору одне крило, а потім друге крило журавлика.5. Намалювати очі. Ось і готовий журавлик.

IV. Підсумок уроку.

Демонстрація готових паперових журавликів із написаним текстом побажань та мрій.

Довідка

Проект - план, задум.Орігамі - складання фігурок шляхом згинання паперового квадрата з мінімальним

використанням ножиць та клею.

Прислів’я

У здоровому тілі здоровий дух.

Не чини іншим того, чого собі не бажаєш.

Створене людиною добро повертається до неї у сто разів більшим добром.

Не осуди, а прийми, допоможи знайти вихід.