Slajd prezentacije,2012 - Domaći zadatak 1,Slobodna tema,II-6,Živković Nikola

Page 1: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

Rafael NadalRafael Nadal

Page 2: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• Rafael Rafa Nadal Parera rođen je 3.juna 1986.god. u Majorki,Španiji.

• On je jedan od najpoznatijih španskih tenisera koji je 2008 prvi put došao do 1. mesta Atp liste.

• Jedan je od dva igrača koji su u “Open eri” došli do zlatnog slema osvojivši titule sva četiri turnira iz Grend slem kategorije i zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu.

• Sa ukupno 18, rekorder je po broju titula u singlu iz Atp Masters 1000 serije, a bio je i član španske reprezentacije u tri godine kada su osvajali Dejvis kup

Page 3: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

RivalstvoRivalstvo• Od aprila 2005. do maja 2007.napravio je rekord od 81

vezanih dobijenih mečeva n šljaci, pre nego što ga je Rodžer Federer pobedio u finalu Masters turnira u Hamburgu. Nadal je bio nepobediv na Rolan Garosu, pobedivši u svih 28 mečeva i sva četiri turnira u Parizu na kojima se takmičio (2005-2008). Zbog ovih dostignuća na šljaci, Nadal se smatra najvećim teniserom na šljaci ikada. Tenisko rivalstvo izmedju Nadala i Rodžera Federera jedno je od najvećih u istoriji. Nadal je pobedio Federera u tri finala Rolan Garosa, i tako mu onemogućio da osvoji sva četiri grend slema. Nadal je takođe pobedio Federera u finalu Vimbldona 2008. Nadal je u istoj godini osvojio i Vimbldon i Rolan Garos i posato drugi španac koji je osvojio Vimbldon nakon 42 godine.

Page 4: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

KarijeraKarijera

• Dok je Rafael još bio dete, njegov ujak Toni naučio ga je da igra levom rukom, iako je Nadal dešnjak.

• U aprilu 2002. godine Nadal je pobedio u svom prvom meču na jednom profesionalnom turniru. Pobedivši tada, postao je deveti igrač u istoriji open ere koji je to uradio pre svog šesnaestog rođendana.

• 2003. godine osvojio je dva čelindzera i završio godinu među 50 najboljih na ATP listi. Na debitantskom nastupu na Vimbldonu Nadal je postao najmlađi teniser koji je stigao do trećeg kola još od Borisa Bekera 1984.

Page 5: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• Godine 2004. Nadal je odigrao prvi meč protiv prvoplasiranog Rodzera Federera na Majami mastersu i pobedio ga bez izgubljenog seta. Potom je propustio veći deo sezone koji se igrao na šljaci, uključujući i Roland Garos, zbog napuknuća članka leve noge.

• Novu sezonu Nadal je započeo porazima posle velike borbe sa Lejtonom Hjuitom na Otvorenom prvenstvu Australije i sa Rodzerom Federerom u finalu Majami mastersa. Nadal je dominirao prolećnim delom sezone, koji se igrao na šljaci.

• Pobedi je u 24 uzastopna meča, osvojio turnir u Barseloni i svoj prvi turnir iz ATP Masters serije u Monte Karlu. Zahvaljujući ovim pobedama zauzeo je peto mesto na ATP listi.

Page 6: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

Roland garos titule

Page 7: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• Na svoj 19. rođendan, Nadal je pobedio Rodzera Federera u polufinalu Roland Garosa, a dva dana kasnije porazio je i Marijana Puertu u finalu, postajući prvi muški teniser koji je osvojio Otvoreno prvenstvo Francuske na svom prvom nastupu na tom turniru, još od Matsa Vilandera. Nadal je tada postao 3. teniser sveta.

• Tri dana nakon osvajanja ovog turnira, njegova serija od 24 pobede je prekinuta porazom u prvom kolu turnuira u Haleu koji se igra na travi. takođe je poražen u drugom kolu Vimbldona. Odmah nakon ovog turnira Nadal je pobedio u 16 uzastopnih mećeva i osvojio 3 uzastopna turnira. Nadal je postao drugi teniser sveta 25. jula 2005. godine sa 19 godina.

Page 8: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• 2006. godinu je zbog povrede stopala započeo loše. Više uspeha imao je na turnirima na šljaci i te godine ponovi je osvojio Roland Garos, pobedivši Federera u finalu i postavši tako prvi teniser koji ga je pobedio u nekom finalu grend slema. Takođe je postao najmalđi šampion Roland Garosa koji ji osvojio dve uzastopne titule. Iako je imao nekoh problema u drugom kolu, uspeo je da diđe do finala Vimbldona, ali ga je Federer porazio u četiri seta. na Otvorenom prvenstvu SAD izgubio je u četvrtfinalu.

• Nadal je postao prvi teniser posle Andrea Agasija koji je drugu godinu za redom završio na drugom mestu ATP liste.

Page 9: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• U 2007. godini najviše uspeha imao je na turnirima na šljaci. Osvojio je:

1. Monte Karlo masters2. Turnir u Barseloni3. Rim masters4. Otvareno prvenstvo Francuske- treći put u

svojoj karijeri, pobedivši Federera u finalu.• U međuvremenu, Nadal je pobedio Federera na

egzibicionom turniru na Majorci na terenu čija je polovina bila travnata, a druga polovina zemljana.

• Drugu godinu zaredom Federer ga je porazio u finalu Vimbldona u pet setova. Tokom druge polovine godine Nadal je patio od povrede kolena, koju je zadobio tokom finala Vimbldona.

Page 10: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• I 2008. godinu započeo je dobrim rezultatima i novim osvajanjem Roland Garosa.

• U tom finalu Federer je uspeo da dobije samo 4 gema.

• Nadal je zatim, treću godinu zaredom igrao finale Vimbldona protiv Federera.

• Ovaj meč mnogi smatraju najboljim mečem ovih tenisera.

• Nadal je iza sebe iamo seriju od 23 uzastopne pobede i prvu titulu na trvanatoj podlozi u Kvins Klabu, a Federer je osvojio petu uzastopnu titulu na turniru u Haleu i došao do finala bez izgubljenog seta.

Page 11: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• Igrali su najduže finale u istoriji Vimbldona zbog periodične pojave kiše.

• Meč je nazvan najvećim i njaboljim finalom Vimbldona ikada, a neki ga nazivaju i najvećim mečem u istoriji svetskog tenisa.

• Ovog puta pobedio je Nadal. Nakon ovog turnira, Nadal je napravio niz od 32 uzastopne pobede.

• Kao rezultat svoje dobre igre i loših partija Federera, koji je ispadao u prvim fazama turnira, Nadal je preuzeo prvo mesto na ATP listi 18.avgusta 2008. godine.

Page 12: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal

• Na Olimpijskim igrama u Pekingu pobedio je prvog srpskog tenisera Novaka Đokovića u polufinalu rezultatom 6-4, 1-6, 6-4 i čileanca Fernanda Gonzalesa u finalu i osvojio je zlatnu medalju.

• Na US openu po prvi put je bio postavljen za prvog nosioca nekog grend slem turnira, ali je izgubio u polufinalu od Andy Murray.

• Zatim je igrao u polufinalu Dejvis kupa i španski tim plasirao se u finale.

• Zbog povrede kolena, bio je primoran da otkaže učešće na završnom masters turniru u Šangaju i u finalu Dejvis kupa protiv Argentine. Godinu je ipak završio kao prvi teniser sveta.

Page 13: PP2012 R2 01 26 11 Živković Nikola - Rafael Nadal