12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Pemulihan Tahun 2 Tarikh : 2 September 2010 Hari : Isnin Masa : 8.00 – 9.00 pagi Bilangan Murid : 8 orang Tajuk : Perkataan Vokal Berganding Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat). 2. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas). 3. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana). 4. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru menyebut murid menulis). Kemahiran : 1. Menyebut kemahiran vokal berganding 2. Membatang perkataan vokal berganding

Rancangan pengajaran harian

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan pengajaran harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Pemulihan Tahun 2

Tarikh : 2 September 2010

Hari : Isnin

Masa : 8.00 – 9.00 pagi

Bilangan Murid : 8 orang

Tajuk : Perkataan Vokal Berganding

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan

vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan

Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat).

2. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding

tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).

3. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan

yang mengandungi perkataan vokal berganding

(Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).

4. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru

menyebut murid menulis).

Kemahiran : 1. Menyebut kemahiran vokal berganding

2. Membatang perkataan vokal berganding

3. Membaca petikan perkataan vocal berganding

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar

2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf

konsonan

3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan

yang mengandungi diftong

Penerapan Nilai : 1. Rajin berusaha

2. Berani

Page 2: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Lagu

Seni kata lagu :

Baca buku selalu

Mencari ilmu

Kita kan jadi pandai

Jika tak lalai

Baca buku cerita

Besar gunanya

Banyak gambar yang indah

Dalam cerita

1. Guru mengucap

selamat dan bertanya

khabar semua murid

2. Guru bertanya hobi

murid-murid

3. Guru menayang

senikata lagu

4. Guru menyanyi lagu

sambil membuat

gerakan yang

bersesuaian dengan

lagu diiringi muzik

yang dimainkan

melalui tayangan

power point

5. Murid menyanyi

bersama-sama guru

berserta gerakan

6. Guru menerangkan

kepada murid kebaikan

membaca

Teknik :

Nyanyian

dan gerakan

Nilai :

Mendengar

arahan, rajin

berusaha

BBM :

Senikata

lagu dalam

bentuk

power point

Page 3: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

Langkah 1

(15 minit)

1. Kemahiran vokal berganding

’kv+vk’ berserta contoh :

a) aa – taat, saat

b) ai – baik, kait

c) au – laut, lauk

d) ia – liat, diam

e) iu – liut, cium

f) ua – buat, suam

g) ui – kuih, cuit

2. Perkataan-perkataan vokal

berganding ’kv+vk’ berserta gambar

a)

b)

1. Guru meminta murid

menyebut huruf vokal

beramai-ramai.

2. Guru meminta murid

menyebut huruf

konsonan beramai-

ramai

3. Guru memberitahu

murid-murid mereka

akan mempelajari

perkataan yang

menggabungkan huruf

konsonan, vokal, vokal

dan konsonan

4. Guru menayangkan

slaid perkataan

mengandungi huruf

vokal berganding

5. Murid-murid mengeja

dan menyebut

perkataan selepas

6. Latih tubi

Teknik :

Mengeja dan

menyebut

Nilai :

Mendengar

arahan

BBM :

Perkataan

vokal

berganding

berserta

contoh

bergambar

dalam

bentuk

power point

B u + a s = B ua s

L a + u t = L au t

B u + a h = B ua h

Page 4: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

c)

d)

e)

Langkah 2

(20 minit)

1. Membatang suku kata kvvk

(Kumpulan Lambat)

2. Membaca ayat mudah

1. Guru membahagikan

murid kepada 3

kumpulan :

a) Kumpulan Cerdas

b) Kumpulan Sederhana

c) Kumpulan Lambat

2. Kumpulan Cerdas dan

Sederhana diberi permainan

bahasa – Jejak Labah-Labah

3. Guru memulakan

kemahiran membatang suku

kata dengan Kumpulan

Lambat sambil menunjukkan

slaid yang mengandungi

vokal berganding.

Teknik :

Mengeja,

mengeja,

menyebut,

permainan

bahasa

Nilai :

Berdikari

Bekerjasama

BBM :

1. Perkataan

vokal

berganding

bergambar

dalam

D u + i t = D ui t

K a + i l = K ai l

S a + u h = S au h

kuih cuai

kaut

suap

liut

siap

paut

maaf

lauksiat

cuai tuah

su ai

ku ahnaik

la in

kain

main

cu ai

buai

tuai

ku ih

PERKATAAN KVVKPERKATAAN KVVK

ba ik jual

ka it

pu anlu as

bu al

ru as

kuat

tu an

cu it

pu as

ku at

PERKATAAN KVVK

ruas mual

muat ruam kian

cuitcium

bait buat

taat

saat

suam

PERKATAAN KVVK

a) Buah Ini buah. Ini buah epal. Buah epal sedap. Buah epal manis.

b) Daun Ini daun. Daun warna hijau. Pokok ada daun.

c) Duit Ini duit. Ini duit saya. Saya ada banyak duit.

d) Fail Ini fail. Saya ada fail. Fail saya tebal.

Page 5: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

(Kumpulan Cerdas)

4. Murid mengeja dan

membatang suku kata vokal

berganding dan

membunyikan dengan betul

dengan dipantau oleh guru

5. Murid membuat latih tubi

mengeja dan menyebut

perkataan yang ditayang di

slaid dan membunyikannya.

7. Murid kumpulan Lambat

diberi lembaran kerja

mewarna perkataan yang

sama dan memadan

perkataan dengan gambar.

8. Guru meneruskan

pengajaran dengan

Kumpulan Cerdas

menggunakan bacaan

bergred yang mengandungi

perkataanvokal berganding.

9. Guru membaca petikan

ayat mudah diikuti oleh

murid.

bentuk

power point

2. Kad

bacaan

bergred

3.Lembaran

kerja

permainan

bahasa

e) Kail Ini mata kail. Ini mata kail saya. Mata kail saya tajam. Mata kail saya besar.

f) Paip Ini paip. Ini paip air. Paip air warna biru.

g) Paus Ini ikan paus. Ikan paus besar. Ikan paus warna biru.

Page 6: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

3. Mengeja dan menyebut ayat

mudah (Kumpulan Sederhana)

4. Menulis perkataan vokal

berganding (Kumpulan Cerdas)

10. Setiap murid membaca

ayat mudah dengan

perkataan vocal berganding

yang terkandung dalam kad

bacaan bergred yang

berbeza.

11. Kumpulan Cerdas

membuat latihan lembaran

kerja dengan membina dan

menulis ayat perkataan vokal

berganding.

12. Guru meneruskan

aktiviti pengajaran dengan

Kumpulan Sederhana. Guru

menggunakan kad bacaan

bergred yang sama, guru

meminta murid mengeja dan

menyebut ayat mudah yang

mengandungi perkataan

vokal berganding.

13. Kumpulan Cerdas,

Sederhana dan Lambat

bergilir-gilir mengeja dan

menyebut kad bacaan

bergred tersebut. Langkah

Page 7: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

diulang sehingga semua

murid setiap kumpulan

menyebut kad bacaan

bergred secara individu.

15. Murid Kumpulan

Sederhana membuat latihan

lembaran kerja mewarna

suku kata dan menulis

gabungan suku kata yang

diwarna dan menanda

perkataan yang sama dengan

gambar. Kemudian membuat

lembaran kerja

melengkapkan perkataan.

Page 8: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

Langkah 3

(15 minit)

Penilaian dan pengukuhan 1. Guru menayangkan slaid

yang mengandungi

latihan membatangkan

suku kata kvvk. Murid

Kumpulan Lambat untuk

membuat latihan

menyesuaikan suku kata

dengan menggunakan

komputer riba.

2. Guru menayangkan slaid

yang mengandungi

latihan menyesuai

perkataan dengan

gambar. Murid Kumpulan

Sederhana membuat

latihan di komputer riba.

3. Seorang murid Kumpulan

Cepat membaca dengan

kuat diikuti oleh murid

yang lain

Teknik :

Interaktif

komputer

Nilai :

Berani

kerana

benar

Berdikari

BBM :

Latihan

bentuk

power point

Kad bacaan

bergred

Penutup

(5 minit)

Rumusan hasil pembelajaran 1. Guru menunjukkan

slaid yang

mengandungi 4

perkataan vokal

berganding selain

daripada kvvk.

Teknik :

Lisan dan

gerakan

Nilai:

Page 9: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

CATATAN

2. Murid menyebut

perkataan tersebut

a) piano

b) hadiah

c) piala

d) buaya

3. Guru menayangkan klip

video “Chicken Dance”

dan guru meminta

semua murid berdiri

4. Murid membuat

pergerakan seperti

dalam video

Kerjasama

BBM :

1. Sl

aid

power

point

2. Kli

p video