BIZNES NDERKOMBETAR

Embed Size (px)

DESCRIPTION

gq

Text of BIZNES NDERKOMBETAR

 • MJEDISI KULTUROR NDERKOMBETARProf. Besim Beqaj Punuan:Egzon SadikuValon Fejza

 • Definimi i Kulturs

  Kultura sht nj sistem i integruar sjellesh t msuara, t cilat jan karakteristike pr antart e nj shoqrie t caktuar.

  Ajo prfshin gjithka q njerzit kan, mendojn dhe bjn brenda ksaj shoqrie.

 • Ndikimi i kulturs n strategjin e t brit biznes

  do vend ka zakonet e tij, normat dhe tabut e tij.

  Kompanit prpara se t marrin vendime strategjike duhet t din sesi ndikon kultura n reagimet e konsumatorit n secilin prej tregjeve t tyre botrore.

  Shpesh ka surpriza...

 • Normat dhe sjellja e biznesit variojn nga vendi n vend.

  Kompanit q injoronj normat dhe dallimet kulturore mund t bjn disa gabime shum t kushtueshme dhe me pasoja.

  Pr t njjtat arsye, kompanit q i njohin nuancat kulturore mund ti prdorin ato pr avantazhin e tyre, kur pozicionojn produktet dhe prgadisin fushatat ndrkombtarisht.

 • Nj problem q mund t paraqitet sht kur personat e orientuar nga kultura e vendit t tyre gjat marrjes s vendimeve, mund t mos pasqyrojn veorit e kulturs n vendin tjetr. Nga shkaqet e ksaj mosprputhjeje (etnocentrizmi) Kshtu mund t kemi:

  1.Menaxher etnocentrik

  2.Menaxher policentrik

  3.Menaxher gjeocentrik.

 • Elementet e KultursVlerat dhe QndrimetArsimimiGjuhaEstetikaInstitucionet shoqroreZakonet dhe DoketKultura Materiale

 • Gjuha [ e folur, jo e folur ]

  Gjuha sht kritike pr kulturn, sepse sht mjeti i par pr transmetimin e informacionit dhe t ideve.Njohja e gjuhs vendase mund t ndihmoj n katr drejtime:

  S pari, lejon t kuptuarin e qart t situats.

  S dyti, gjuha i bn biznesment m t pranueshm nga njerzit e vendit.

  S treti, njohja e gjuhs krijon mundsi t kapen nuancat, domethniet e nnkuptuara ose informacione t tjera q nuk mund t sigurohen ndryshe.

  S fundi, gjuha e ndihmon njeriun ta kuptoj kulturn m mir.

 • Diferencat n kultur qndrojn edhe n formn e komunikimit dhe t folurit.

  Disa kultura preferojn t flasin me z t lart (SHBA dhe Gjermani)

  Disa me z t ult (Indi dhe Kin)

  Disa flasin direkt (Holand dhe Danimark)

  T tjert n mnyr indirekte (Mbretri e Bashkuar dhe Japoni)

  Disa lejojn q t tjert ti ndrpresin gjat diskutimit (Brazil), ndrsa disa t tjer jo (Kanada).

 • ReligjioniFeja ka nj ndikim t madh n biznesin ndrkombtar q pasqyrohet te qndrimi dhe sjellja e nj kulture kundrejt siprmarrjes, konsumimit dhe organizimit social.

  Ky ndikim ndryshon n varsi t doktrinave fetare dominuese n nj vend.

 • Influenca e Religjionit n produkte dhe marketing

  Shum lloje t produkteve dhe shrbimeve cilsohen si kontraverse kur shfaqet reklamimi i tyre, pr shembull :

  cigaret, alkooli, kontraceptivt, veshjet e brendshme etj.

 • ka sht dashur t veproj McDonalds q t deprtoj n vendet Arabe?!

 • Vlerat dhe Qndrimet

  Vlerat jan bindje themelore q kan njerzit pr sa i prket asaj se far sht e drejt dhe far e gabuar, e mir apo e keqe, e rndsishme apo e pardsishme.

  Qndrimi sht nj prirje e qndrueshme pr t ndijuar dhe pr tu sjell n nj mnyr t veant kundrejt disa objekteve.

  Qndrimet, t cilat burojn nga vlerat, ndikojn drejtprdrejt biznesin ndrkombtar.

 • Zakonet dhe doket

  Zakonet jan praktika t prbashkta t vendosura

  Doket jan sjellje t konsideruara si t prshtatshme n nj shoqri.

  Zakonet ndikojn edhe n mnyrn se si kompanit bjn reklamn dhe tregtojn produktet e tyre.

 • Kultura Materiale

  Kultura materiale prfshin produktet q prodhojn njerzit.

  Kur flasim pr kt element t kulturs, kemi parasysh:

  Infrastrukturn baz ekonomike,

  Infrastrukturn sociale,

  Infrastrukturn financiare dhe t marketingut.

 • Estetika

  Estetika lidhet me shijet dhe paraplqimet artistike t nj kulture.

 • Arsimimi

  Arsimimi ndikon n shum aspekte t kulturs.

  Arsimimi gjithashtu ndihmon pr t siguruar infrastrukturn e nevojshme pr zhvillimin e talentve menaxherial.

 • Institucionet shoqrore

  Institucionet shoqrore influencojn n mnyrn se si njerzit sillen me njri-tjetrin.

 • Shfrytzimi i kulturs pr suksesin e biznesitRregullat e mposhtme jan nj prmbledhje q tregon se si kultura dhe vlersimi i saj mund t shrbejn si mjete q sigurojn sukses :

  Prvetso kulturn vendase Forco marrdhniet Punso vendas pr t njohur kulturn e vendit Ndihmoni punojnsit pr t t njohur Prshtatja produktin dhe proceset tregut vendas

 • Referencat:

  Principles of Marketing, Philip Kotler & Gary Amstrong

  International Business, MichaelCzinkota, Ronkainen,Michael H. Moffett

  Biznesi Ndrkombtar, Ila Kristo

  Etika e Komunikimit n Biznes, Elida Boshnjaku

  www.mcdonalds.com

  www.google.com