8
Rancangan Pengajaran Harian (Kemahiran Membaca) Mata pelajaran : Bahasa Melayu. Tahun : 2 Merah. Umur : 8 tahun. Masa : 60 minit. Bilangan murid : 35 orang. Tema : Alam Pekerjaan. Tajuk : Cita-citaku. Pengalaman sedia ada : 1. Murid mengetahui pekerjaan ibu bapa masing-masing. 2. Murid dapat mempelajari mengenai pekerjaan-pekerjaan yang diajarkan oleh guru melalui media massa. 3. Murid mengetahui mengenai pekerjaan yang diminati oleh mereka. Standard Pembelajaran : 2.8.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan berbentuk didik hibur untuk menambah ilmu dan kosa kata. Literasi : 4.1.1 Menyebut lirik lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.

Rph bm 17

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph bm 17

Rancangan Pengajaran Harian(Kemahiran Membaca)

Mata pelajaran : Bahasa Melayu.

Tahun : 2 Merah.

Umur : 8 tahun.

Masa : 60 minit.

Bilangan murid : 35 orang.

Tema : Alam Pekerjaan.

Tajuk : Cita-citaku.

Pengalaman sedia ada :

1. Murid mengetahui pekerjaan ibu bapa masing-masing.

2. Murid dapat mempelajari mengenai pekerjaan-pekerjaan yang diajarkan oleh guru melalui

media massa.

3. Murid mengetahui mengenai pekerjaan yang diminati oleh mereka.

Standard Pembelajaran :

2.8.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan berbentuk didik hibur untuk menambah

ilmu dan kosa kata.

Literasi :

4.1.1 Menyebut lirik lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

(i) mempelbagaikan bahan bacaan dan dapat memahami pelbagai bahan bacaan dengan baik.

Page 2: Rph bm 17

(ii) Memahami dan dapat menyenaraikan dengan tepat kata nama am hidup manusia dengan

betul.

(iii) Bertutur dengan menggunakan kata, istilah,frasa, struktur ayat dan laras yang sesuai

berdasarkan bahan rangsangan yang disediakan guru.

(iv) Dapat memahami makna perkataan, frasa dan ayat serta menerangkannya dengan baik.

Kemahiran Bahasa :

1. Kemahiran membaca.

2. Kemahiran mendengar dan bertutur.

Sistem bahasa :

Tatabahasa : Kata nama am hidup manusia, kata tanya, ayat penyata.

Kosa Kata : perang, berjuang, berkorban dll.

Pengisian Kurikulum :

Ilmu : Pengetahuan am mengenai alam pekerjaan.

Nilai murni : Kasih sayang, bekerjasama, mempunyai cita-cita.

Kreativiti dan inovasi : Murid dapat menjana idea dan mengaplikasikannya.

Teknologi maklumat dan komunikasi : Murid dan guru menggunakan TMK secara

keseluruhan dalam proses pengajaran dan pembelajaran.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran :

Penggabungjalinan – Gabungjalin kemahiran dan gabungjalin bahan.

Penyerapan – Penyerapan unsur ilmu pengetahuan am dan unsur nilai murni.

Page 3: Rph bm 17

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran berfikir : Membanding beza, menjana idea, menyelesaikan

masalah.

Teori kecerdasan pelbagai : Interpersonal, interapersonal, linguistik.

Kontekstual : Menghubung kait pelajaran dengan pengalaman

sedia ada.

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat,

Menganalisis maklumat.

Isi pelajaran. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran. Catatan.Video lagu “Adik-adik”

1. Memaparkan tayangan video lagu “ Adik-adik”.

Lirik Lagu.

Set Induksi (5 minit)

1. Guru menyediakan paparan video lagu “ Adik-adik”.

2. Murid diminta menyanyi mengikut lirik yang disediakan.

3. Murid diminta untuk menceritakan tentang cita-cita mereka berdasarkan video tersebut.

BBM (Lampiran 6) Tapak Pembelajaran Video – “Adik-adik”

Bahan Bacaan Lirik Lagu “Adik-adik”

(Lampiran 1)

KB Membanding beza.

BCB Mengumpul maklumat

Nilai murni Kasih sayang. Kerjasama.

Paparan gambar jenis-jenis pekerjaan.

Jenis-jenis pekerjaan. Bomba Doktor Guru Polis

Langkah 1 (15 minit)

1. Guru memaparkan gambar jenis-jenis pekerjaan dan mengedarkan gambar bahan rangsangan.

2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai gambar yang dipaparkan.

3. Guru memberitahu bahawa pekerjaan-pekerjaan yang dibincangkan adalah contoh kata nama am hidup manusia.

BBM Tapak pembelajaran

Bahan Bacaan Gambar rangsangan (Lampiran 2)

KB Menghubung kait Membanding beza

BCB Mengumpul maklumat Memproses maklumat

Page 4: Rph bm 17

4. Murid diminta memberitahu tentang ciri-ciri pekerjaan yang dilihat dan perbezannya.

Nilai murni Ingin tahu Tekun Menanam cita-cita

Pembelajaran Kontekstual

Tayangan video Langkah 2 (15 Minit)

1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.

2. Guru mengedarkan artikel wawancara bertajuk “Tugas Seorang Polis” dan meminta murid untuk membaca secara mekanis dan mentalis.

3. Murid dikehendaki untu melakonkan semula wawancara tersebut mengikut kumpulan.

4. Murid diminta mengenal pasti jenis pekerjaan dalam cerita yang ditonton.

5. Murid diminta untuk menceritakan semula tugas-tugas pekerjaan yang ditonton dalam video tersebut mengikut kumpulan.

BBM Tapak Pembelajaran Video

Bahan Bacaan Artikel Wawancara

(Lampiran 3)

KB Menjana idea

KP Interpersonal Intrapersonal Linguistik

BCB Mengumpul maklumat Menganalisis maklumat

Nilai murni Tolong-menolong Kerjasama

Brosur.Teks “Inilah tugasku”

Langkah 3 (10 Minit)

1. Guru mengedarkan kepada murid brosur yang mengandungi petikan teks “Inilah tugasku”.

2. Guru meminta murid membacanya dengan kuat dan intonasi yang betul dengan bimbingan.

BBM Tapak Pembelajaran

Bahan Bacaan Brosur

(Lampiran 4)

KB Menyelesaikan masalah

Page 5: Rph bm 17

3. Murid diminta untuk melengkapkan maklumat yang terdapat dalam brosur tersebut.

KP Intrapersonal

BCB Menganalisis maklumat

Nilai murni Kasih sayang Tekun dan berusaha Rajin

Aktiviti Pengayaan: Permainan

bahasa.“Cuba teka siapa saya?”

Langkah 4 (10 Minit)

1. Murid diminta untuk meneka jenis pekerjaan berdasarkan teka teki yang diberi.

2. Murid diberikan masa untuk berbincang dalam kumpulan sebelum memberikan jawapan.

3. Setiap kumpulan yang berjaya menjawab akan diberi ganjaran.

BBM Tapak Pembelajaran

Bahan Bacaan Power point

“Cuba teka siapa saya?” (Lampiran 5)

KB Menyelesaikan masalah

KP Interpersonal

BCB Memproses maklumat Menganalisis maklumat

Nilai murni Kerjasama. Tekun. Berdaya saing.

Kognitif : Rumusan isi pelajaran.

Cara menyanyikan lagu “Adik-adik” dengan kelancaran dan gaya menarik.

Sosial : Pujian dan galakan.

Nyanyian lagu “Adik-adik”

Penutup (5 Minit)

1. Murid diminta untuk menyebut pekerjaan yang telah dipelajari dan ringkasan tugasan mereka.

2. Guru memberikan pujian atas sikap murid dan memberikan penghargaan kepada murid.

3. Murid diminta untuk menyanyi lagu “Adik-adik” dengan penuh bersemangat.

BBM Tapak Pembelajaran Video lagu “Adik-adik”

Bahan Bacaan Lirik lagu “Adik-adik)

(Lampiran 1)

KP Merumus

TKP Kinestetik. Muzik.

Page 6: Rph bm 17

Nilai murni Kasih sayang. Kerjasama.

Releksi :

Saya mendapati seramai ____ daripada ____ berjaya mencapai objektif pembelajarn yang ditetapkan.

Kekuatan :

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan :

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Penambahbaikan :

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________