Upload
lei-tao-yu
View
18
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH BM Bahanprojekmasalah
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
TAHUN 2 Cemerlang
Tarikh : 10 Ogos 2013
Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Tahun : 2 Cemerlang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kebudayaan
Tajuk : Kuih oh Kuih!
Fokus Utama
Standard Kandungan: 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca.
Standard Pembelajaran: 2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan.
Fokus Sampingan
Standard Kandungan: 1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran: 1.4.4 Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, murid-murid diharapkan dapat
i. Membaca bahan bacaan untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bahasa.
ii. Menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul dan secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal.
Kemahiran Bahasa: Kemahiran Bertutur, Kemahiran Membaca
Sistem Bahasa: Kata Nama, Kata Kerja
Perisian Kurikulum:
Ilmu: Kajian Tempatan
Nilai: Rajin, Keyakinan Diri, Kerjasama, Bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir - menjana idea dan membuat kesimpulan.ii. Kontekstual - menghubungkaitkan isi pelajaran dengan
pengalaman harian.iii. Kecerdasan Pelbagai - kecerdasan verbal-linguistik, kecerdasan
interpersonal.
Bahan Bantu Mengajar: Daun Pandan, LCD, Komputer, Latihan Nama Kuih, Menu Kuih Bergambar (hasil kerja murid), Lembaran Kerja
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid pernah melihat dan makan pelbagai jenis kuih tradisional.
Langkah/Masa
(60 minit)
Isi Pelajaran Aktiviti CatatanGuru Murid
Set Induksi
(5 minit)
Pemerhatian Bahan Maujud:
Daun pandan
Soalan Guru:1) Apakah nama daun yang telah kamu nampak dan pegang tadi?
2)Apakah kegunaan daun ini?
3) Bagaimana cara menggunakan daun ini?
Guru memperkenal-kan daun pandan kepada murid.
Guru memberi peluang murid memerhati dan menyentuh daun tersebut.
Guru bertanya soalan kepada murid tentang daun tersebut.
Murid memperlihat-kan sejenis daun yang biasa dilihat.
Murid diberi peluang untuk memerhati, memegang dan menghidu bau daun tersebut.
Murid bersoal jawab tentang daun tersebut dan kaitannya dengan kuih tradisional.
Bahan Bantu Mengajar:Daun Pandan
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
Kemahiran PembelajaranKontekstual
Nilai:Toleransi
Bersyukur
EMK:Kreativiti dan Inovasi (Fasa Persediaan)
Langkah1
(10 minit)
Lagu Kuih Tradisional
Contoh Kuih: Kuih bahulu Kuih karipap Kuih buah
melaka Kuih keria Kuih
lempeng Kuih koci Kuih lepat
(Rujuk Lampiran 1)
Guru memaparkan seni kata lagu tersebut dan memainkannya untuk pendengaran murid melalui LCD.
Guru memainkan lagu tersebut kali kedua dan meminta murid mencatatkan nama-nama kuih yang ada dalam lagu tersebut.
Guru
Murid diminta mendengar lagu “Kuih Tradisional” untuk kali pertama dengan penuh perhatian.
Muriddiperdengar-kan lagu tersebut untuk kali kedua dan diminta mencatatkan nama-nama kuih pada kertas yangdiedarkan.
Murid
Bahan Bantu Mengajar:Latihan Nama Kuih
LCD, Komputer
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Verbal Linguistik
Kecerdasan Muzik
Nilai:Disiplin
Bekerjasama
membimbing murid untuk menyanyikan lagu “Kuih Tradisional” berpandukan seni kata lagu yang dipaparkan.
Guru menerang kepada murid tentang cara pemasakan kuih-kuih tersebut.
dibimbing menyanyikan lagu “Kuih Tradisional” berpandukan seni kata lagu yang dipaparkan.
Murid mendengardan mengikut guru menyebut cara bagaimana kuih yang disebutkan itu dimasak sama ada goreng, rebus, bakar atau kukus.
Langkah2
(20 minit)
Projek Penghasilan Menu Kuih Bergambar
Guru menyuruh murid berada dalam kumpulan yang telah ditetapkan sebelum ini.
Guru meminta murid mengeluarkan gambar-gambar kuih yang telah mereka cari dan kumpulkan.
Guru mengedarkan sekeping kad manila kepada setiap kumpulan.
Guru memberi masa murid menghasilkan menu kuih bergambar
Murid berada dalam kumpulan masing-masing, iaitu 4 atau 5 orang dalam satu kumpulan.
Murid mengeluarkan gambar-gambar kuih, bahan dan alatan seperti gunting, glu, pensel warna dan sebagainya.
Murid dalam kumpulan bersama-sama menghasilkan menu kuih
Bahan Bantu Mengajar:Kad Manila
Gambar-gambar kuih tradisional
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
Kecerdasan Visual Ruang
Nilai:Bertanggungjawab
Bekerjasama
dengan menggunakan segala bahan yang ada.
bergambar dengan bimbingan guru.
Langkah3
(10 minit)
Aktiviti Bercerita BerdasarkanMenu Kuih Bergambar
Guru memaparkan menu kuih bergambar dari kumpulan masing-masing di hadapan papan hitam.
Guru meminta murid meneliti gambar dan menamakan kuih yang terdapat dalam menu.
Guru meminta beberapa orang murid daripada setiap kumpulan menceritakan dan memberikan pendapat atau pandangan mereka tentang salah satu kuih yang terdapat di dalam menu kuih bergambar tersebut.
Murid meneliti menu kuih bergambar dengan teliti dan menamakan makanan yang terdapat dalam menu tersebut.
2 orang murid dari setiap kumpulan dipilih untuk tampal ke hadapan kelas untuk menceritakan dan memberikan pendapat mereka tentang pilihan kuih mereka daripada menu bergambar tersebut.
Bahan Bantu Mengajar:Menu Kuih Bergambar (hasil kerja murid)
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Interpersonal
Kemahiran Pembelajaran Konstruktivisme
Nilai:Keyakinan Diri
Langkah4
(10 minit)
Latihan Lembaran Kerja
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
Guru meminta murid melengkapkan lembaran kerja tersebutdengan
Murid masing-masing mendapatkan lembaran kerja tersebut.
Murid diminta mengkategori-kan cara- cara jenis kuih dimasak
Bahan Bantu Mengajar:Lembaran Kerja
Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir
mengkategori-kan cara- cara jenis kuih dimasak.
Guru berbincang jawapan bersama dengan murid.
dengan betul. Murid
menyemak jawapan sendiri masing-masing.
Nilai:Keyakinan diri
Penutup
(5 minit)
Penutup Sosial: Nyanyian Lagu
“Kuih Tradisional”
(Rujuk Lampiran)
Guru memaparkan seni kata lagu tersebut.
Guru membimbing murid untuk menyanyikan lagu tersebut.
Guru bersoal jawab dengan murid dan membuat kesimpulan.
Murid menyanyikan lagu tersebut dengan bantuan guru.
Murid menyenarai-kan nilai murni yang telah diperoleh hasil daripada pembelajaran mereka.
Bahan Bantu Mengajar:
Kemahiran Bernilai Tambah:Kecerdasan Muzik
Nilai:Kerjasama
LAMPIRAN 1: Seni Kata Lagu “Kuih oh Kuih”
Melodi: Papaku Pulang Dari Kota