6
Монгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье Хамрах хүрээ: Үзсэн кино, уншсан ном зохиол өмнөх мэдээлэл дээр тулгуурлах Зорилго: Эхээс уран сэтгэмж ба бодит байдлыг ялгаж сурна. Зорилт: Зохиолоос бодит байдал ба уран сэтгэмжийг ялгах Үзэл бодлоо баталж илэрхийлэн бичих Үзэл бодлоо баталгаа нотолгоотой илэрхийлэх Үг өгүүлбэрийг холбон найруулахдаа холбох үгийг оновчтой хэрэглэдэг болох Агуулга: Мэдлэг Чадвар Уран сэтгэмж шэж юу болохыг мэдэх Эхийн гол санааг мэдэх Үг өгүүлбэрийг ямар холбоос үгээр холбодог болохыг мэдэх Өгүүлбэр эхийг зөв найруулж бичих аргыг мэдэх Зохиолоос бодит явдал ба уран сэтгэмжийг ялгах Сонссон зүйлийн голыг олж тэмдэглэх, өөрийн үзэл бодолтой харьцуулан дүгнэх Өгүүлбэр эхийг дэгийн дагуу бичих Үг өгүүлбэрийг холбож найруулахдаа төрөл бүрийн холбох үгийг оновчтой хэрэглэх Арга зүй: - Асуулт хариултын арга - Харилцан ярилцах арга - Хосын арга - Бод хамтар хуваалц арга Хэрэглэгдэхүүн: үзүүлэн, тарааж өгөх материал, даалгаврын сан, том ном Үнэлгээ: Унших, бичих, сонсох, ярих чадварыг аман болон бичгээр үнэлнэ. Мөн бүтээлч даалгаврын гүйцэтгэлээр үнэлнэ. Цаг төлөвлөлт:

 · Web viewМонгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье ... Хэрэв

  • Upload
    others

  • View
    68

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:  · Web viewМонгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье ... Хэрэв

Монгол хэл

5-р анги

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье

Хамрах хүрээ: Үзсэн кино, уншсан ном зохиол өмнөх мэдээлэл дээр тулгуурлах

Зорилго: Эхээс уран сэтгэмж ба бодит байдлыг ялгаж сурна.

Зорилт: Зохиолоос бодит байдал ба уран сэтгэмжийг ялгах

Үзэл бодлоо баталж илэрхийлэн бичих

Үзэл бодлоо баталгаа нотолгоотой илэрхийлэх

Үг өгүүлбэрийг холбон найруулахдаа холбох үгийг оновчтой хэрэглэдэг болох

Агуулга:

Мэдлэг Чадвар Уран сэтгэмж шэж юу болохыг мэдэх Эхийн гол санааг мэдэх Үг өгүүлбэрийг ямар холбоос үгээр

холбодог болохыг мэдэх Өгүүлбэр эхийг зөв найруулж бичих

аргыг мэдэх

Зохиолоос бодит явдал ба уран сэтгэмжийг ялгах Сонссон зүйлийн голыг олж тэмдэглэх, өөрийн

үзэл бодолтой харьцуулан дүгнэх Өгүүлбэр эхийг дэгийн дагуу бичих Үг өгүүлбэрийг холбож найруулахдаа төрөл

бүрийн холбох үгийг оновчтой хэрэглэх Арга зүй: - Асуулт хариултын арга

- Харилцан ярилцах арга- Хосын арга- Бод хамтар хуваалц арга

Хэрэглэгдэхүүн: үзүүлэн, тарааж өгөх материал, даалгаврын сан, том ном

Үнэлгээ: Унших, бичих, сонсох, ярих чадварыг аман болон бичгээр үнэлнэ. Мөн бүтээлч даалгаврын гүйцэтгэлээр үнэлнэ.

Цаг төлөвлөлт:

д\д Ээлжит хичээлийн сэдэв Цаг Хугацаа1 Шидтэний тухай эхийг сонсоод даалгаврыг гүйцэтгэх 40мин2 Буцдаггүй Буман харь гарагийн хүүтэй танилцсан нь 40мин3 Цолмон гарагт буусан нь 40мин4 Мөхөөлдөс идэх оролдлого 40мин5 Газрын хүү гэмээ ухаарсан нь 40мин6 Үг өгүүлбэрийн зөв холбож найруулах 40мин7 Өгүүлбэр холбохдоо холбоос үг хэрэглэх 40мин8 Чадварыг үнэлэх даалгавар 40мин

Page 2:  · Web viewМонгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье ... Хэрэв

Ээлжит хичээл : 1,

д\д

Үе шат

Хугацаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Нэмэлт

1

Сэр

гээн

сан

ах

3-5 мин

Багаар хуваан суулгана.Аби даби дүби Бонго! Үүнийг хэн яах гэж хэлдэг вэ? Харилцан ярилцана.

Зураг үзүүлж самбарт байрлуулна.

Ид шид гэж юу вэ? \самбарт сурагчдын хариултын хамт байрлуулна\ Ид шид тайлбар толиос олуулах\Шидтэн гэж хэн бэ?

Бонго хэлдэг ид шидээ гаргах гэж.Ид шид гэдгийг сурагчид өөрсдийн үгээр илэрхийлнэ.Сурагчдын өгч болох хариултын хувибарууд:

Байхгүй зүйлийг бий болгодог

Хүссэн зүйлээ хийж, авч болдог

Мөрөөдөл биелүүлдэг ....... гэх мэтярилцсаны эцэст тайлбар толиос олно.

Самбарт дэгээ суралцахуйн зорилтоо байрлуулсан байна.Ид шид тайлбар толийн тодорхойлолт бэлдсэн байх

2

Үйл

ажил

лага

а-1

15-18

мин

Багш Шидтэний тухай яриа гэсэн гарчиг самбарт байрлуулнаБагш “Шидтэний тухай яриа” эхийг уншиж өгнө. Эхийг сонссоны дараа багийн хүүхэд тус бүрд даалгавар өгнө. \тарааж өгөх материал\Багийн гишүүд хариултаа нэгтгэн нэг гишүүн нь тайлбарлаарайАмьдрал дээр ийм зүйлүүд байж болох уу? Яагаад?\ ярилцана\

Шидтэн юу хийдэг вэ?\ самбарт байрлуулна\ярилцанаБаг бүрт асуулт өгч хариулт бичүүлнэ. 1-р асуулт: Хэрэв чи эзгүй арал дээрх аварга биет шидтэн байсан бол яах вэ?

Сурагчид эхийг анхааралтай төсөөлөн сонсоно. Даалгаврыг гүйцэтгээд баг бүрээс нэг гишүүн гарч нэгтгэснээ тайлбарланаСурагчид хариулна.Болно. Болохгүй гэнэХэрэв болно гэвэл учрыг тайлбарлана. Аварга биетэй хүн байдаг нисдэг хүн нөмөргөндөө хөдөлгүүр хийгээд нисч болно. Үл үзэгдэгч сүнс байдаг гэх мэт.Болохгүй гэвэл. Үлгэрт гардаг болохоос амьдрал дээр байдаггүй гэх мэтээр хариулна.Шидтэн далдыг хардаг, хүсэл биелүүлдэг, гайхамшиг бий болгодог

Асуултанд багууд ярилцан хариулна.Сурагчдыг өгч болох хариултын хувилбарууд: 1-р хариулт: - Өөрийгөө жижигхэн болгоно.- Ордон барина.- Гэр бүл найзуудаа ид шидээрээ авч ирнэ. Гм

Гэрлэн дохиогоор өөрсдийгөө болон найзаа үнэлнэ.

Page 3:  · Web viewМонгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье ... Хэрэв

Үйл

ажил

лага

а-1

15-18

мин

2-р асуулт: Хэрэв чи ерөнхийлөгч болвол яах юу хийх вэ?

3-р асуулт: Хэрэв чи амьтны хэл мэддэг бол ямар амьтантай, юу гэж ярилцах вэ?

4-р асуулт: Хэрэв чи цагдаа болвол юу хийх вэ?

5-р асуулт: Хэрэв чи нисдэг хүн байсан бол юу хийх байсан бэ?

6-р асуулт: Хэрэв чи үл үзэгдэгч байсан бол юу хийх байсан бэ?

Эдгээрээс аль нь байж болох зүйл аль нь байх боломжгүй зүйл вэ? Яагаад?

2-р хариулт: -Улс орноо сайхан болгоно-Ард түмнээ үргэлж аз жаргалтай амьдруулна.-Ядуу, өнчин хүүхэд байхгүй болгоно. Гм

3-р хариулт: -Шувуутай – нисэх ямар байдаг тухай-Нохойтой – нохой яаж хүний сайн найз болсон тухай-Мууртай- өндрөөс яаж аюулгүй буудаг тухай ярина гм

4-р хариулт: Хэрэв чи цагдаа болвол юу хийх вэ?-Гэмт хэргийг таслан зогсооно-Гэмт хэрэгтнийг барина.-Ард иргэдээ хамгаална. гм

5-р хариулт: -Нисдэг хүн байсан бол дэлхийг тойрч хүссэн газраа очно. Огторгуй руу нисч дэлхийг дээрээс нь харна

6-р хариулт: -Үл үзэгдэгч байсан бол бусад хүмүүс намайг юу гэж байгааг сонсоно. гмЦагдаа, ерөнхийлөгч байж болно. Бусад нь байж болохгүй. Учир нь ид шид бол хийсвэр төсөөлөл

3

ү\а-210-12

мин

Өнөөдрийн хичээлээр та нар юу мэдэж авсан бэ?\сурагчдын хариултын хамт самбарт байрлуулна\

Ид шидийн тухайШидтэний тухай гм.

4гэрт

3-5 мин

Өөрийн мэддэг шидтэний тухай зураг зурж ирээрэй

Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авна.

Page 4:  · Web viewМонгол хэл 5-р анги Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Хичээлийн сэдэв: Уран сэтгэмжээ хөгжүүлье ... Хэрэв

Хавсралт 1