12
1. Dengan menggunakan satu Pendekatan Pembelajaran Bahasa, sediakan satu Rancangan Pengajaran Harian ( RPH ) yang lengkap bagi semua kemahiran bahasa dengan mengintegrasikan kemahiran bernilai tambah ( elemen bestari ) untuk dilaksanakan di dalam bilik darjah. ( 30 m ) Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Dinamis Masa ; 8.45 – 9.45 pagi Bilangan Murid : 38 orang Tajuk : Budi Bahasa Budaya Kita Fokus Utama : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang sesuai. Aras 1 : Menggunakan kata panggilan yang sesuai mengikut situasi dalam perbualan. Fokus Sampingan : 8.4 Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara. Aras 3 : Menulis karangan dengan menggunakan ayat topik dan ayat huraian lengkap. Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : i) Menggunakan sistem panggilan dan sapaan yang betul dan sesuai semasa berinteraksi. RANCANGAN PENGAJARAN

assg. Bm RPH

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: assg. Bm RPH

1. Dengan menggunakan satu Pendekatan Pembelajaran Bahasa, sediakan

satu Rancangan Pengajaran Harian ( RPH ) yang lengkap bagi semua

kemahiran bahasa dengan mengintegrasikan kemahiran bernilai tambah

( elemen bestari ) untuk dilaksanakan di dalam bilik darjah. ( 30 m )

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Dinamis

Masa ; 8.45 – 9.45 pagi

Bilangan Murid : 38 orang

Tajuk : Budi Bahasa Budaya Kita

Fokus Utama : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan

seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan

nada yang sesuai.

Aras 1 : Menggunakan kata panggilan yang sesuai mengikut situasi dalam

perbualan.

Fokus Sampingan : 8.4 Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian

berdasarkan sesuatu perkara.

Aras 3 : Menulis karangan dengan menggunakan ayat topik dan ayat huraian

lengkap.

Objektif :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i) Menggunakan sistem panggilan dan sapaan yang betul dan

sesuai semasa berinteraksi.

ii) Menulis karangan berformat ucapan dengan betul teknik

penulisannya..

iii) K1 – menulis ayat yang lengkap berdasarkan perkataan yang

diberikan.

K2 – memberi definisi bagi perkataan yang diberi.

Sistem Bahasa :

Kosa Kata : berkat, bersyukur, bertatasusila, menghargai

RANCANGAN PENGAJARAN

Page 2: assg. Bm RPH

Tatabahasa : Sintaksis

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis

Pengisian Kurikulum :

Ilmu : Budaya dan sosiolinguistik

Nilai : Sopan santun, hormat- menghormati, berhemah, lemah- lembut, ikhlas

dan merendah diri.

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ):

- Kemahiran Berfikir

- Kemahiran Belajar

- Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi ( TMK )

- Kecerdasan Pelbagai

- Kontruktivisme

Bahan Bantu Mengajar :

- Borang Grafik

- Lembaran Kerja

- Petikan teks ucapan

- Skrin/ Laptop

Pengetahuan sedia ada murid :

Murid telah diberikan bimbingan dan panduan cara mengucapkan kata

bertatasusila semasa Perhimpunan Mingguan dan juga Minggu

Bahasa Melayu

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Page 3: assg. Bm RPH

Masa

Set Induksi

( 5 minit )

Nyanyian lagu

“ Bahasa Jiwa

Bangsa ”

Lirik Lagu Bahasa Jiwa Bangsa

Gunakanlah Bahasa Kebangsaan Kita

Marilah Amalkan Ramai-ramai

Bahasalah Menyatukan Kita Semua

Yakinlah Bahasa Jiwa Bangsa

Marilah Mari Rakyat Semua

Buktikan Taat Setia dengan Satu Bahasa

Maju Bangsa dan Maju Negara

Megahkan Bahasa KitaBahasa Jiwa Bangsa

Lagu/Lirik: Dol Ramli

Read more: http://www.liriklagumuzik.c

o.cc/2009/08/lirik-lagu-bahasa-jiwa-

bangsa.html#ixzz1GgXjJp4v

1) Guru meminta murid berada

ditempat masing – masing.

2) Murid diminta duduk diam dan

mendengar lagu yang

diperdengarkan.

3) Murid diminta untuk menyanyi

bersama- sama mengikut video.

4) Guru bersoal jawab dengan

murid dan mengaitkan aktiviti

tersebut dengan tajuk

pengajaran.

BBB : laptop, lcd,

senikata lagu, CD

lagu/ tayangan

video lagu.

Nilai : Merendah

diri

KBT : TMK

Langkah 1

( 20 minit )

Petikan teks

ucapan

( rujuk lampiran

bahan )

1) Guru mengedarkan teks ucapan

dan meminta murid

mendengarnya dari cd.

2) Setiap murid diminta untuk

membaca secara senyap

seketika.

3) Beberapa orang murid diminta

untuk membaca teks dengan

sebutan dan intonasi yang betul.

4) Murid diminta membuat analisis

kesantunan bahasa yang

terdapat dalam teks ucapan.

5) Guru membimbing murid untuk

membuat analisis.

BBB: Petikan

teks ucapan

Strategi :

Konstruktuvisme

KBT :

Kemahiran

berfikir

Kemahiran

belajar

KP:

Interpersonal,

Intrapersonal,

verbal linguistic

Nilai :

Bekerjasama,

Page 4: assg. Bm RPH

hormat -

menghormati

Langkah 2

(20 minit )

Menulis ucapan

Kumpulan 1

Menulis

pendahuluan

ucapan

Kumpulan 2

Menulis isi

ucapan pertama

Kumpulan 3

Menulis isi

ucapan kedua

Kumpulan 4

Menulis isi

ucapan ketiga

Kumpulan 5

Menulis penutup

ucapan

1) Murid kelas dibahagikan kepada

5 kumpulan.

2) Setiap kumpulan di beri tugasan

masing- masing.

3) Guru menerangkan kehendak

tugasan kepada setiap kumpulan.

4) Murid diminta berbincang

sesama ahli kumpulan untuk

menyiapkan tugasan.

5) Guru memantau murid dan

membimbing murid.

6) Setiap kumpulan dikehendaki

menulis hasil perbincangan pada

kertas majung.

7) Seorang wakil dari setiap

kumpulan membentangkan hasil

perbincangan di hadapan kelas.

8) Guru membetulkan kesalahan

penulisan murid.

9) Setiap murid dikehendaki

menyalin semua hasil

perbentangan.

BBB: Kertas

majung

Strategi :

Konstruktivisme

KBT : Kemahiran

berfikir

Kemahiran

belajar

KP :

intrapersonal,

Interpersonal,

verbal linguistic

Nilai : tolong-

menolong,

bekerjasama,

ikhlas

Langkah 3

(10 minit)

Sintaksis

Kumpulan 1

– pengayaan

Membina ayat

yang lengkap.

1) Berkat

2) Mengharg

ai

3) Bertatasus

ila

Kumpulan 1 ( Pengayaan )

1) Guru mengedarkan lembaran

kerja.

2) Murid diberi penjelasan tugasan

tersebut.

3) Murid dikehendaki membina ayat

majmuk berdasarkan perkataan

yang di nyatakan.

4) Murid dibimbing murid

menyiapkan tugasan.

BBB: lembaran

kerja, kamus

bahasa Melayu

Strategi :

Konstruktivisme

KBT :

Kemahiran

berfikir

Kemahiran

Page 5: assg. Bm RPH

4) komited

Kumpulan 2

– pemulihan

Definisi

perkataan.

1) Bersyukur

2) Objektif

3) Global

4) Menggem

bling

5) Jati diri

6) Kesusilaan

7) kesopanan

Kumpulan 2 ( Pemulihan )

1) Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada kumpulan

pemulihan.

2) Murid diberi penjelasan terhadap

tugasan tersebut.

3) Murid diminta berbincang

bersama rakan dan mencari

definisi bagi setiap perkataan

yang diberi dengan merujuk

kamus.

4) Guru membimbing murid.

Belajar

KP :

Kerohanian

Verbal linguistic

Nilai :

Rajin berusaha

Bekerjasama

Penutup

( 5 minit )

Nyanyian

“ Budi Bahasa

Budaya Kita”

1) Guru memperdengarkan

nyanyian lagu “ Budi Bahasa

Budaya Kita” melalui laptop.

2) Murid dikehendaki menyanyi

bersama.

3) Guru membuat rumusan

pelajaran pada hari tersebut.

BBB :

Laptop

Nilai:

Bersyukur

Bersopan santun

KP :

Muzik

LAMPIRAN 1

Teks Ucapan “ Budi Bahasa Budaya Kita “

Page 6: assg. Bm RPH

Bismillah hirrahmanirrahim,

Assalamualaikum warahmatullah wabaraakatuh,

Selamat Pagi dan salam 1 Malaysia, diucapkan pada….

Yang Berbahagia Puan Ruzaidah binti Majid, Guru Besar Sekolah Kebangsaan

Dato’ Haji Zainuddin, Serdang Kedah

Yang Berusaha Encik Mansor bin Rahman, Guru Penolong Kanan Pentadbiran,

Sekolah Kebangsaan Dato’ Haji Zainuddin, Serdang Kedah

Yang Berbahagia Tuan Haji Abu Bakar bin Bachik, Pegawai Pelajaran Daerah

Kulim Bandar Baharu,

Yang Berusaha Puan Zaharah binti Rani, Penyelaras Kempen “Budi bahasa

Budaya Kita”,

Yang Berusaha Puan Sabariah Mohd. Noor, Guru Cemerlang Bahasa Melayu,

Yang Dihormati guru- guru, pelajar- pelajar dan seluruh warga Sekolah

Kebangsaan Dato’ Haji Zainuddin serta siding hadirin yang dikasihi sekalian.

Bersyukur kita ke hadrat Ilahi kerana dengan limpah kurnia dan izin-Nya,

dapat kita berkumpul di majlis yang mulia ini bagi merasmikan Kempen “ Budi

Bahasa Budaya Kita “ anjuran bersama SK. Dato’ Haji Zainuddin, Serdang

dengan kerjasama Pejabat Pendidikan Daerah Kulim Bandar Baharu. Saya

percaya dan yakin bahawa dengan kerjasama padu seperti ini kita mampu

mencapai objektif yang diharapkan. Kempen ini sesuai dan amat bertepatan

sekali dengan situasi masa kini, dimana ramai generasi muda kini khususnya

golongan remaja semakin hilang jati diri disebabkan pengaruh globalisasi.

Dengan diadakan kempen seperti ini, InsyaAllah generasi muda kita akan lebih

prihatin dan komited terhadap tugas dan tanggungjawab masing- masing.

,

Para hadirin yang dihormati sekalian,

Negara kita Malaysia kini sedang mengorak langkah kea rah menjadi

sebuah Negara maju menjelang tahun 2020. Sehubungan dengan itu kita

memerlukan rakyat khususnya generasi muda yang berilmu pengetahuan dan

berkemahiran tinggi bagi menghadapi persaingan di peringkat global. Untuk

menjadi rakyat yang berilmu dan berkemahiran, generasi muda hari ini perlu

mempunyai disiplin dan jati diri yang tinggi. Hanya melalui adab dan sopan

santun yang tinggi seseorang itu mampu menghadapi cabaran dan persaingan

yang hebat ini. Justeru saya menyeru kepada semua yang hadir pada hari ini

supaya bersama- sama menggembeling tenaga untuk memenuhi aspirasi

Negara. Kita harus mencontohi Negara Jepun yang bergerak maju setelah

bangkit daripada kemusnahan bom atom di Hiroshima dan Nagasaki.

Para hadirin yang dihormati sekalian,

Umumnya, maju mundur sesebuah negara terletak di bahu generasi

muda. Rakyat yang tinggi nilai budi bahasanya mampu mencorakkan dunia

kea rah yang lebih harmoni, tenteram, dan sejahtera. Justeru itu, saya

menyeru kepada warga pendidik sekalian supaya dapat memupuk nilai budi

bahasa dan kesopanan yang tinggi seperti yang digariskan dalam Rukun

Negara yang kelima iaitu, Kesopanan dan Kesusilaan. Dengan lafaz yang

mulia, Bismillah hirrahma nirrahim, saya merasmikan Kempen Budi Bahasa

Budaya Kita peringkat Daerah Kulim Bandar Baharu.

Sekian, wabillah hitaufik wal hidayah, assalamualaikum wth.

Page 7: assg. Bm RPH

LAMPIRAN 2

LATIHAN PENGAYAAN

Page 8: assg. Bm RPH

Arahan : Sila bina ayat yang lengkap berdasarkan perkataan yang diberikan

dibawah ini.

Perkataan Ayat majmuk

1) Bersyukur

2) Berkat

3) Menghargai

4) Bertatasusila

5) komited

LAMPIRAN 3

Page 9: assg. Bm RPH

LATIHAN PENGUKUHAN

Arahan : Dengan menggunakan kamus Bahasa Melayu – Bahasa Melayu, cari

makna bagi setiap perkataan dibawah.

Perkataan Maksud

1) bersyukur

2) objektif

3) global

4) menggembling

5) jati diri

6) kesusilaan

7) kesopanan