Koha Ditore 01.07.2009

 • View
  299

 • Download
  9

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Ballina e gazetes Koha Ditore e dates 01 korrik 2009

Transcript

 • Faqe 2

  EULEX-i par-alajmronaksione prlirimin e rru-gve n veri

  Faqe 18Faqe 2

  Ish-kryemi-nistri Agim eku kthehet n Kosov

  Ministri Hoxhaj mbanpeng zgjedhjen e rektorit

  Faqe 6

  Me shi dhe bubullimArbri Faqe 3

  ESMERALDA BARDHYLITIRAN, 30 QERSHOR- Zgjedhjet par-lamentare t 28 qershorit nShqipri nuk kan pasur ende njfitues as dy dit pas prfundimit ttyre. Kan mbetur vetm disa kutiq pritet t vendosin ditn e sotmefatin e betejs mes dy koalicionevekryesore n kto zgjedhjeAleancs pr Ndryshim, krye-suar nga PD-ja dhe Bashkimi prndryshim, kryesuar nga PS-ja.Pr her t par n zgjedhjet plu-raliste n Shqipri dy forcat krye-sore politike kan qen shumpran njra-tjetrs me rezultate,duke dal kshtu jasht atyre farkishin parashikuar edhe son-dazhet. Duke iu referuar Agjenciss Administrimit t ZgjedhjeveECA dhe organizats KRIIK, tcilat minut pas minute kan brnj renditje t situats zgjedhorederi n ort e vona t s marts,koalicionet kryesore ishin n ktgjendje.Aleanca e ndryshimit ka marr71 mandate pr Kuvendin eShqipris, Bashkimi prndryshim 65 mandate, AleancaSocialiste pr Integrim 4 mandate,Poli i Liris 0 mandate. N rangvendi votat q kan shkuar prAleancn pr Ndryshim jan46.56 % , Bashkimi pr ndryshim45.6 %. Aleanca Socialiste pr Inte-grim 5.61%, Poli i Liris 1.81%.

  Ndrsa, sipas informacioneve tfundit t bra publike nga Komi-sioni Qendror I Zgjedhjeve nTiran, Aleanca e ndryshimit kamarr 46.36%, Bashkimi prndryshim 46.08%, Aleanca social-iste pr integrim 5.34%. NShkodr Aleanca pr ndryshimka marr 57.65, Bashkimi prndryshim 35.32, Aleanca social-iste pr integrim 3.18%.N Vlor Aleanca pr ndryshimka marr 37.46%, Bashkimi prndryshim 54.88%, Aleancasocialiste pr integrim 5.01%. NElbasan Aleanca pr ndryshimka marr 44.81%, Bashkimi prndryshim 47.96%, Aleanca social-iste pr integrim 5.04. NGjirokastr Aleanca prndryshim ka marr 40.10%,Bashkimi pr ndryshim kamarr 55.91%, Aleanca socialistepr integrim 3.27%. N DurrsAleanca pr ndryshim ka marr51.39%, Bashkimi pr ndryshimka marr 39.46, Aleanca socialistepr integrim ka marr 8.06%.Rezultatet e msiprme tregojnpr nj lvizje t votave n favor tPD-s, por duke par ecurin e der-itanishme t procesit t numrim-it t votave dhe t procesit zgjed-hor n trsi gjithka sht epaparashikueshme deri n kutine fundit.

  (vijon n faqen e pest)

  Ekonomi Faqe 9

  Kosova pranon ti shlyej 231milion dollar borxhe Nj dit pas nnshkrimit t Marrveshjespr antarsimin e Kosovs n Fondin Mon-etar Ndrkombtar dhe n Bankn Bot -rore, krert e institucioneve kosovare kannnshkruar edhe njohjen e pasjes s borx-hit ndaj ktyre dy institucioneve. Lidertkosovar jan zotuar se do t marrin pr-sipr borxhin e trashguar nga shtetit i ish-Jugosllavis q kap shumn prej 381 mil-ion eurosh...

  Arbri Faqe 4 Arbri Faqe 5

  Afera e akuzave AAK-PDK paepilog t qartZvends ministri i Transportit, AdemGrabovci, ka shkuar n pushim vjetor pa epritur prfundimin e javs s kaluar pr tiudrejtuar organeve t drejtsis me padikundr liderit t AAK-s, Ramush Haradi-naj. Grabovci, i cili sht edhe kryetar iDegs s PDK-s n Pej, ishte akuzuar ngaHaradinaj si arktar i SHIK-ut, dhe se pombledh t holla pr financimin e SHIK-utnga tendert pr asfaltimin e rrugve...

  MPB-ja e Serbis kishtearmatosur serbt lokal Armatosja e serbve lokal n Kosov pr tumbrojtur nga terroristt shqiptar kaqen publike dhe legale, me gjith faktin searmt shpeshher jan keqprdorur ngaposeduesit, ka br t ditur ish-shefi i Sekre-tariatit t Punve t Bren dshme n Mitro-vic, Ljubi nko Cvetiq, gjat dshmis n Tri-bu nalin e Hags, n rastin kundr ish-ndih-msministrit t Punve t Brendshme tSerbis, Vlastimir Gjorgjeviq...

  Kultur Faqe 22

  Kriza globale ekonomike godet Dokufestin Shtat fish m e vogl sht prgjigjja q kamarr festivali ndrkombtar i filmit doku-mentar dhe t metrazhit shkurtr Doku -fest, n krkesn pr mbshtetje drejtuarKuvendit Komunal t Prizrenit. Krkessprej 70 mij eurosh t Dokufestit, KK-ja isht prgjigjur me vetm 10 mij euro.Organizatort e ktij festivali, jan t zhgn-jyer me mbshtetjen zaif q kan ma rr ngaKK-ja. Thon se kjo do t ndikoj...

  Numrimi i votave pr zgjedhjet parlamentare t Shqipris drejt fundit

  Berisha, nj hap m afr fitores N kto zgjedhje fituan standardet, thot kryeministri Berisha. Ndrkaq, Rama krkon t lihet mnjan entuziazmi deri n kutin e fundit

  Numri 4327 e mrkur, 1 korrik 2009 mimi 0.30 Min. 16C - Maks. 24C

  Rrzohetaeroplani me153 persona- nj fmij imbijetuar

  Gjasht shkeljet e PTK-s n nj tender Komisioni Rregullues i Prokurimit Publik ka nxjerr nj mori shkeljesh tLigjit t prokurimit publik q ka br Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovs,prkatsisht drejtori i saj, kur i ka drguar gjat muajit mars n nj trajnimtrejavsh 40 puntor t PTK-s n Universitetin e Kentit - seksioni KentInnovation&Enterprise n Britani t Madhe. Raporti i KRPP-s ka konfir-muar raportimet e Kohs Ditore, t botuara n muajin prill, pr keqpr-dorimin e 398.400 eurove nga PTK-ja n emr t trajnimit t stafit t vet.Trajnimi, si sht arsyetuar n prshkrimin e dhn n dokumentet e PTK-s, ka prfshir njohuri n fushn e telekomunikacionit q ekipet e PTK-st jen t prgatitura t ballafaqohen me sfidat zhvillimore n kt lmi. Sivend i trajnimit ishte przgjedhur pikrisht Universiteti i Britanis s Madhe,ku drejtori aktual i PTK-s, Shyqyri Haxha, ka qen ligjrues deri nmomentin e ardhjes n krye t ksaj ndrmarrjeje publike...

  307 nga 325 polic serb t suspenduar, sht numri i policve serb t kthyer n policin eKosovs, deri n orn 16:00 t 30 qershorit sa ka qen afati i fundit pr kthim. Sipas Ministris sPunve t Brendshme, 18 policve, t cilt ende nuk jan kthyer, do tu jepet mundsia q gjat

  dits s mart, por edhe ditve t ardhshme tu zgjatet afati pr kthim, nse ata nuk kan arritur q t njoftojn me koh pr kthim

 • ArbriArbri2 KOHA Ditore e mrkur 1 korrik 2009

  ARBEN AHMETIPRISHTIN, 30 QERSHOR Misioni iBE-s pr sundimin e ligjit nKosov, EULEX, nuk do t presedhe shum gjat largimin paq-sor t serbve q po i bllokojnrrugt n veri t vendit. Zdhnsi i ktij misioni,Christophe Lamfalussy, ka thnpr Kohn Ditore se EULEX-inuk mund t pres prgjithmondhe pr lirimin e rrugve nuk pr-jashtohen as intervenimet. T gjitha opsionet jan ntavolin. Ne do t preferonim njzgjidhje paqsore, por ne nuk do tmund t presim prgjithmon, kathn Lamfalussy.Serbt lokal n veri t vendit, kadisa dit q po bjn bllokada tpjesshme t rrugve q shpien prn kufi me Serbin, prkatsishtportat kufitare 1 dhe 31.Bllokadat e organizuara nga i ash-tuquajturi Asociacioni iKomunave Serbe, kundrshtojnmasat e regjistrimit t mallrave qhyjn n Kosov nga t dyja por-tat, t cilat ka filluar t`i aplikojEULEX-i. Prej kur ka filluar bllokimi irrugve, m 22 qershor, EULEX-ika qen n gjendje q t`i kryej tgjitha shrbimet doganore n tdyja portat. N asnjrn prej tyrenuk jan shqetsuar zyrtarttan. Ne e urojm stafin ton prpunn me or shtes, n rrethanat vshtira, ka thn zdhnsi iEULEX-it, Lamfalussy. Asociacionet e tregtarve dheorganizatort e tjer t bllokadave

  t rrugve, kan mbetur edhe pambshtetjen e qeveris sBeogradit, e cila u ka br thirrjeq t mos i bllokojn rrugt. Nga ana tjetr, ardhja e pele-grinve serb, pr shnimin eprvjetorit t Betejs s Kosovsn Gazimestan afr Obiliqit, tdieln, m 28 qershor, ka br qpolicia e EULEX-it dhe ajo eSerbis t ken bashkpunimin epar, prej q misioni i BE shtbr operacional n Kosov.Policia e Kosovs, ka br sig-urimin e rreth 2 mij qytetarveserb dhe tre ministrave serb, qkan marr pjes n ceremonin eVidovdanit. EULEX-i ka br sig-urimin e priftrinjve serb n cer-emoni. EULEX-i ka marr pjes noperacion si prgjegjsi i dyt, nrast nevoje. N fakt ne e kemimbshtetur Policin e Kosovs, ecila e ka udhhequr operacionin.Kjo sht nj procedur normalen operacione t mdha si ky.EULEX-i e lavdron Policin eKosovs pr punn eshklqyeshme q e ka br gjatktij operacioni kompleks, i cili kakaluar pa ndonj incident serioz,ka thn zdhnsi Lamfalussy.

  Bashkpunimi pa marrveshje teknike

  Sipas tij, gjat operacionit,EULEX-i ka qen n kontakte tvazhdueshme me zyrn e opera-cioneve t Policis serbe. Ne nuk e kemi problem q t

  bashkpunojm me Policin serbe.Gjat aksionit t Vidovdanit,dhoma e operacioneve t EULEX-it ka pasur kontakte t rregulltame zyrn e operacioneve tPolicis serbe n Jug t Serbis,ka thn Lamfalussy.Ndonse ka pasur bashkpunim,Beogradi zyrtar ende nuk ka nn-shkruar marrveshje bashkpuni-mi me misionin e EULEX-it.Kontaktet e vetme zyrtare tBeogradit me EULEX-in jantakimet e rregullta t prokurorvet t dyja anve, kur flitet porkrimet e lufts. Prej vizits s kreut t misionitKermabo dhe krerve t kompo-nentve t EULEX-it n Beograd,m 19 mars, ka pasur takime trregullta, posarisht n fushn ekrimeve t lufts. Takimet janmbajtur ndrmjet prokurorve tBeogradit dhe prokurorve tanq punojn n ProkurorinSpeciale t Republiks sKosovs, ka thn Lamfalussy.Prokuroria e Kosovs, nbashkpunim me EULEX-in, kabr disa marrveshje opera-cionale me prokurorit e Malit tZi dhe t Italis. Marrveshjet qmundsojn shkmbimin e infor-matave, pritet t bhen edhe meShqiprin, Maqedonin, dheKroacin, mirpo, sipas zyrtarvet EULEX-it, marrveshje t tillnuk pritet t ket edhe meSerbin. Misioni i BE-s shpresonq marrveshjet e bashkpunimitteknik me Serbin t`i nnshkruajn t ardhmen.

  Krkesa e priftrinjveserb

  Ndryshe, ceremonia e Vidovdanitka br edhe nj ndryshim n qas-jen e autoriteteve serbe karshiEULEX-it. Me krkes t KishsOrtodokse Serbe, sigurimi ipriftrinjve q kan marr pjesn ceremonin e Vidovdanit, shtbr nga Policia e EULEX-it. EULEX-i ka ofruar mbrojtje prdisa prfaqsues t KishsOrtodokse Serbe, prfshir mbro-jtjen pr mitropolitin Amfilohijenga Mali i Zi, gjat vizits s tijtreditore n Kosov, ka thnzdhnsi i EULEX-it,Lamfalussy. Ndonse zyrtarisht, EULEX-i nukpohon t ket marr krkes,burime t gazets shpjegojn sekrkesa nga selia e KishsOrtodokse Serbe n drejtim tEULEX-it, ka prshkruar pothuajt njjtn rrug, q e ka prshkru-ar edhe krkesa e tre ministrave

  serb q morn pjes n ceremon-in e 28 qershorit. Krkesa nga selia e Kishs i shtdrguar prfaqsuesit t BE-s nBeograd, S