3

Click here to load reader

Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan

KPT 6044 PEMBELAJARAN BERASASKAN ELEKTRONIK DAN WEB

SESI 1 2013/2014

TUGASAN 3 : BAHAN PENGAJARAN & RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Tarikh/Hari : 8 Januari 2014 (Rabu)

Masa : 11:00 – 12:00 tengah hari (60 Minit)

Kelas : Tahun 3 Mawar

Bil. Pelajar : 28 orang

Topik : Kata Bilangan

Standard Pembelajaran : Memahami dan menggunakan kata bilangan dengan betul dalam pelbagai

situasi.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat

(i) Memahami maksud kata bilangan

(ii) Menyenaraikan 4 daripada 6 jenis kata bilangan berserta contoh

(iii) Membina dan menulis 6 daripada 10 ayat dengan menggunakan kata

bilangan yang telah dipelajari.

Konsep : Melihat, mendengar, berfikir dan mentafsir

Bahan : LCD Projector, speaker, Microsoft power point, lembaran kerja, pen marker

dan papan putih.

Nilai : Berani, berdikari, jujur dan bekerjasama

Kemahiran : Memahami maksud, membanding beza dan mentafsir maklumat

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid menguasai kemahiran mendengar, bertutur, membaca dan

menulis di peringkat awal.

2. Murid telah mempelajari konsep penjodoh bilangan.

Page 2: Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan

KPT 6044 PEMBELAJARAN BERASASKAN ELEKTRONIK DAN WEB

SESI 1 2013/2014

TUGASAN 3 : BAHAN PENGAJARAN & RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set Induksi (3 minit)

Klip video 1 “Lagu- Chan Mali Chan”

1. Menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid senyap dan memberi tumpuan terhadap pengajaran

2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.

1. Turut ikut menyanyikan lagu “Chan Mali Chan”

2. Murid diminta menyatakan pendapat mereka mengenai klip video “Pantun Ikan Kekek Mak Ilui” yang ditayangkan oleh guru.

BBM:

LCD, Komputer

riba, speaker

KB: Memerhati

Perkembangan Langkah 1 (15 minit)

Klip Video 2 “Kata Bilangan”

- Menonton,

mendengar dengan teliti dan fahami isi kandungan klip video

- Menulis perkataan yang ditunjukkan di dalam klip video

1. Murid dipecahkan kepada kumpulan kecil.

2. Menerangkan apa yang perlu dibuat oleh murid. - Murid perlu

memberi perhatian terhadap klip video.

- Murid perlu mencatat perkataan yang dinyatakan.

1. Duduk dalam kumpulan seramai 5 atau 6 orang.

2. Perlu memberi perhatian terhadap klip video yang dipaparkan.

3. Setiap murid perlu mencatat perkataan yang dipaparkan.

BBM:

LCD, Komputer

riba, speaker

KB: Memerhati

Langkah 2 ( 10 minit)

1. Menerangkan maksud dan jenis kata bilangan

1. Menerangkan semula maksud kata bilangan yang ditunjukkan melalui klip video

2. Paparan menggunakan Microsoft power point.

1. Memahami maksud dan jenis kata bilangan.

BBM:

LCD, Komputer

riba, Microsoft

power point.

KB: Memahami

Langkah 3 (10 minit)

Aktiviti kumpulan i. Menyenaraikan jenis

kata bilangan - Terdapat 6 jenis

kata bilangan

ii. Menyuaipadankan perkataan bagi setiap jenis kata bilangan dengan jenis kata bilangan

iii. Menyatakan contoh ayat kata bilangan

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap kumpulan.

2. Memantau dan memberi bimbingan pada setiap kumpulan.

1. Berbincang dalam kumpulan.

2. Melengkapkan lembaran kerja hasil daripada perbincangan kumpulan i. Jenis kata

bilangan ii. Suaipadankan

perkataan pada setiap kata bilangan

BBB: i. Lembaran

kerja

KB: Komunikasi

Nilai murni: i. Bekerjasama ii. Berdikari iii. Jujur

Page 3: Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan

KPT 6044 PEMBELAJARAN BERASASKAN ELEKTRONIK DAN WEB

SESI 1 2013/2014

TUGASAN 3 : BAHAN PENGAJARAN & RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

iii. Memberi contoh ayat kata bilangan

Langkah 4 ( 10 minit)

1. Pengayaan i. Pembentangan

kumpulan

1. Minta setiap kumpulan bentangkan hasil tugasan kumpulan

2. Memberi ulasan kepada setiap pembentangan.

Wakil kumpulan bentang kan hasil tugasan kumpulan.

KB: Menjana idea

Langkah 5 (8 minit)

1. Pengukuhan - Kuiz Kumpulan

1. Memaparkan soalan sedia ada menggunakan Microsoft Power Point

2. Menentukan pemenang kuiz

1. Wakil murid lelaki dan perempuan menulis jawapan di papan tulis.

BBM: iv. LCD v. Microsoft

Power point vi. Papan tulis vii. Pen Marker

Penutup (4 minit)

1. Kesimpulan

Merumuskan isi pelajaran Menyanyikan semula Lagu- Chan Mali Chan

BSM: Laptop, Speaker, Klip Video “Lagu- Chan Mali Chan” KP: Muzik