Upload
epulzza
View
1.862
Download
12
Embed Size (px)
DESCRIPTION
rancangan pengajaran kemahiran hidup pkbp
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran Pengurusan Tingkah Laku
Kelas Pendidikan KhasTarikh 26 Julai 2010Hari IsninMasa 11.15a.m- 12.15p.m (60 minit)Bilangan Murid (4 orang)Tahap penerimaan yang sama
NAMA MURID KATEGORI
1. Mahaziqah Farhah binti Mahmud
Autisme
2. Nur Syuhada binti Abu Hassan
Slow Learner + Autisme
3. Muhd Fahmi bin Ahmad Tarmizi
Hiperaktif
4.Siti Zaleha binti Mohamad Sindrom Down
Tajuk Bab : Keselamatan Diri Sub Topik : mengenal, menggunakan alat berbahaya dan menentukan situasi /tempat yang memudaratkan diri di dalam rumah dan di luar rumah.
Penggabungjalinan Isi Kandungan
i. Mengenal, menggunakan, membersih dan menyimpan alatan dapur yang berbahaya dengan betul
ii. Mengenali simbol-simbol jalan raya
Kemahiran Fokus 1. Menggunakan alat- alat berbahaya seperti pisau dengan cara yang betul.
2. Melakonkan situasi menggunakan simbol-simbol jalan raya.
KBKK Murid boleh:i. Membanding, membezakan dan
mencirikan
KMD Dapat menjaga keselamatan di dalam dan di luar rumah.
Kecerdasan Pelbagai i. Kinestatik ii. Intrapersonal
1
iii. Muzik
Pengetahuan Sedia ada i. Murid sudah dapat mengenal peralatan dapur
ii. Murid pernah melihat beberapa simbol di jalan raya
Perentasan Kurikulum Pengurusan Tingkah Laku, Kemahiran Manipulatif, Bahasa Melayu, Pengurusan Diri
Penyerapan Nilai Kerjasama, fokus, mendengar arahan, berusaha, berhati-hati
Hasil Pembelajaran Diharapkan di akhir pembelajaran ini:i. Murid dapat mengguna dan membersih
peralatan berbahaya di dapur mengikut kaedah yang betul.
ii. Murid dapat menyimpan peralatan dapur dengan selamat.
iii. Murid dapat menyebut makna simbol-simbol yang dilihat di jalan raya.
Unsur Terapi i. Terapi Pertuturanii. Terapi Muzikiii. Terapi Cara Kerja (motor halus dan motor
kasar)
Bahan Bantu Mengajar 1. Alatan dapur:Pisau, papan pemotong, span, bekas pisau dan gunting.2. Bahan memotong:Timun, Ubi kentang3. Alatan paparan:Laptop
LANGKAHISI
PELAJARANAKTIVITI CATATAN
2
Set induksi(5 minit)
1. Pengenalan - Guru memulakan kelas dengan bacaan doa.
- Guru menayangkan video “sepuluh budak hitam”
- Guru bertanya murid tentang video tersebut. Soalan: i) Apa yang dapat dilihat daripada video tersebut? ii) Bagaimana cara menjaga keselamatan diri di dalam dan luar rumah?
MI- Muzikal
BBM- Laptop
STRATEGIPemusatan guruPemusatan bahan
KAEDAH- soal jawab-menonton video
TERAPIMuzik
Langkah 1(10 Minit)
Mengenalpasti situasi dan tempat- tempat yang memudaratkan di dalam rumah
Memperkenalkan Alatan dan BahanAlatan
1. ALATAN TAJAM:
Pisau
2. ALATAN ELEKTRIK:
- Guru memperkenalkan kepada murid alatan tajam dan alatan elektrik yang biasa dilihat di dapur.- Guru menyebut perkataan diikuti oleh murid seorang demi seorang.
1. Pi – sau2. Pe – ri – uk na – si3. Ce - rek
- Murid diminta mengenalpasti kegunaan peralatan tersebut dan guru memberi penerangan.
BBMPisau, cerek, periuk nasi
STRATEGI;Pemusatan guruPemusatan muridPemusatan bahan
Kaedah:DemonstrasiSoal jawab
TERAPITerapi pertuturan
MISpatial
NILAI-Patuh -Mendengar arahan-Tumpuan
3
Cerek
Periuk nasi
Langkah 2(25 minit)
1. Aktiviti memotong sayur
Timun
Ubi kentang
2. Aktiviti menggunakan peralatan elektrik
- Guru menunjukkan cara- cara memotong sayur dengan betul- Guru membekalkan setiap
murid peralatan untuk memotong sayur.
- Guru membimbing setiap orang murid memotong sayur.
- Langkah diulangi dengan memotong sayur yang lain.
- Guru menunjukkan cara membersih pisau yang telah digunakan dan cara penyimpanan yang betul.
- Murid membersih dan menyimpan pisau dengan bimbingan guru.
- Guru menunjukkan cara- cara menggunakan peralatan elektrik dengan betul.- Guru menunjukkan langkah keselamatan apabila menggunakan peralatan elektrik.- Guru membimbing setiap murid menggunakan
StrategiPemusatan murid
BBM Pisau, papan pemotong, span, kain buruk, bekas pisau, timun, ubi kentang
KEMAHIRAN- Motor kasar- Koordinasi
motor, mata & tangan.
MI- Naturalis- Intrapersonal
NILAI- Ingin tahu- Berusaha - Ketelitian- Tumpuan- Berhati-hati- Kasih sayang
4
peralatan elektrik.TEKNIKMemotongMembersihmenyimpan
Langkah 3(15 minit)
Mengenali situasi dan tempat-tempat yang memudaratkan di luar rumah.(Mengenali simbol- simbol jalan raya)
”Permainan lampu isyarat”
- Guru menunjukkan simbol- simbol jalan raya.- Guru menerangkan kepada murid makna simbol- simbol tersebut.- Murid dikehendaki membentuk barisan memanjang ke belakang seperti keretapi.- Murid dikehendaki melakonkan situasi seperti berada di jalan raya berpandukan warna lampu isyarat yang diangkat oleh guru.
STRATEGI:Pemusatan guruPemusatan murid
BBM Laptop
KEMAHIRAN- Motor kasar
MI- Spatial
NILAI- Ingin tahu- Berhati-hati- Tumpuan- Patuh
Penutup(5 Minit)
Rumusan Pelajaran – perbandingan hasil kerja murid
- Guru bertanya tentang perkara yang dipelajari pada hari tersebut.Soalan: 1. apa yang dipelajari hari ini?2. bagaimana cara memotong dan menyimpan pisau yang betul?3.Simbol jalan raya apakah
KAEDAHSoal jawab
NILAI- Kekemasan- Kebersihan
5
yang dipelajari?- Murid mengimbas kembali pelajari yang telah dipelajari dan membuat kesimpulan.- Murid menyanyikan lagu “sepuluh budak hitam”
REFLEKSI GURU PELATIH:
Kekuatan :
Kelemahan:
Cadangan:
ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
__________________________
Nama Pensyarah / Guru Pembimbing :
_____________________________________________
Tandantangan / Tarikh :
_____________________________________________
7