RPH BM M6(ii)

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    1/7

    Rancangan Pengajaran Harian

    Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

    Tahun : 5

    Bil murid : 20 orang

    Tema : Kebudayaan Malaysia

    Tajuk : Warisan Disemai Budaya Dikekal

    Tarikh : 29.04.2011

    Masa : 60 minit (7.00 pagi-8.00pagi)

    Objektif :

    Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

    i. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu rangkap pantun yang mudah, menarik dan

    bermakna berpandukan penerangan guru.

    ii. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu rangkap pantun yang mudah, menarik dan

    bermakna secara berkumpulan.

    Fokus Utama :

    10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah,

    menarik dan bermakna

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    2/7

    menarik dan bermakna

    Kemahiran berbahasa : Mendengar dan bertutur, membaca, menulis.

    Sistem bahasa : Sebutan dan intonasi : Pantun

    Ilmu : Kajian Tempatan

    Nilai : Berdikari, Kerajinan, Patriotisme

    Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):

    Kemahiran berfikir :.Mereka cipta, menyusun atur.

    Kemahiran belajar : Mengumpul, memproses, mencatat.

    Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal, Naturalis

    Strategi dan pendekatan : Kontekstual, koperatif learning

    Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menonton pertandingan pantun.

    Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, teks, LCD, Laptop, Kad manila.

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    3/7

    Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Set induksi

    (5 minit)

    7.00pagi

    -7.05pagi

    Pengesanan maklumat

    daripada bahan yang

    dipaparkan:

    Persediaan mendengar

    dan bertutur mengenai

    data yang diperolehi.

    1. Murid diminta untuk bersedia mendengar dan

    menonton video yang akan ditayangkan oleh guru.

    2. Guru menayangkan video pendek pertandingan

    pantun.

    3. Guru bersoal jawab dengan murid?

    a. Berapa rangkap pantun yang kamu sudah

    dengar?

    KB: menghubungkait,

    inferens.

    BCB: menumpukan

    perhatian.

    BBM: LCD, Laptop.

    Langkah 1

    (10 minit)

    7.05pagi

    7.15pagi

    Za'ba dalam bukunya Ilmu

    Mengarang Melayu

    menjelaskan, "Perkataan

    pantun itu pada mulanya

    dipakai orang dengan makna

    seperti atau umpama." Ada

    pendapat mengatakan

    perkataan pantun adalah

    daripada bahasa

    Aktiviti i

    1. Guru menayangkan beberapa rangkap pantun yang

    tidak disusun dengan betul.

    2. Murid diminta untuk membetulkan rangkap pantun

    tersebut.

    3. Kemudian, guru menerangkan serba sedikit tentang

    pantun.

    4. Guru memperdengarkan beberapa rangkap pantun

    dengan intonasi dan rima yang betul.

    KB: menghubungkait,

    inferens.

    BCB: mendengar aktif,

    memproses maklumat dan

    menjana idea.

    KP: interpersonal,

    intrapersonal, verbal-

    linguistik.

    Nilai: Patriotisme

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    4/7

    Minangkabau iaitu penuntun

    yang bermaksud

    pembimbing/penasihat yang

    berasaskan sastera lisan

    dalam pengucapan pepatah

    dan petitih yang popular

    dalam masyarakat tersebut.

    5. Guru bersoal jawab dengan murid sebagai

    pengukuhan.

    BBM : LCD, Laptop

    Langkah 2

    (15 minit)

    7.15 pagi 7.30

    pagi

    Murid mereka cipta pantun

    secara individu.

    Mendedahkan kemampuan

    dan kreativiti murid untuk

    menghasilkan pantun.

    Aktiviti i

    1. Murid diminta untuk menghasilkan secara individu

    berpandukan beberapa tema seperti budi bahasa.

    2. Guru membimbing murid.

    3. Murid diminta untuk membentangkan pantun di

    hadapan.

    4. Guru membetulkan sekiranya salah.

    KB: menghubungkait,

    inferens.

    KP: interpersonal,

    intrapersonal, verbal-

    linguistik.

    Langkah 3 Mendedahkan murid untuk Aktiviti i KB: menghubungkait,

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    5/7

    (15 minit)

    7.30 pagi 7.45

    pagi

    bekerjasama dalam

    kumpulan bagi

    menghasilkan pantun yang

    berkualiti.

    1. Secara berkumpulan, murid diminta untuk

    menghasilkan pantun.

    2. Dengan berpandukan beberapa tema, murid-murid

    menghasilkan pantun.

    3. Guru memberi bimbingan.

    4. Setiap kumpulan perlu menghasilkan sekurang-

    kurangnya satu atau dua rangkap pantun.

    inferens.

    BCB: menulis dengan

    cepat dan menjana idea.

    KP: interpersonal,

    intrapersonal, verbal-

    linguistik.

    BSPP : Kad manila

    Strategi: koperatif

    learning.

    Langkah 4

    (10 minit)

    7.45 pagi 7.55

    pagi

    Pembentangan dan guru

    membantu muri-murid

    mengenalpasti kesalahan

    yang dilakukan sekiranya

    ada.

    Aktiviti 1

    1. Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan

    hasil kerja di hadapan.

    2. Guru bersama-sama murid membincangkan aktiviti

    yang telah dilakukan.

    3. Murid diminta untuk menulis pantun yang telah

    dicipta oleh kumpulan lain.

    KB: memproses.

    KP: interpersonal,

    intrapersonal, verbal-

    linguistik.

    Penutup Rumusan isi pelajaran

    kognitif:

    1. Murid dibimbing merumuskan kemahiran yang

    dipelajari hari ini.

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    6/7

    (5 minit)

    7.55 pagi 8.00

    pagi

    Peraturan Sosiobudaya :

    Laras bahasa

    Kesantunan

    berbahasa

    2. Guru menerangkan uniknya Bahasa Malaysia kerana

    mempunyai pelbagai laras bahasa dan mempunyai

    kesantunan berbahasa.

    Rumusan pengajaran dan pembelajaran;

  • 8/6/2019 RPH BM M6(ii)

    7/7