Upload
siti-atiqah-md-fahme
View
473
Download
6
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH KSSR DST TAHUN 2
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 6 Feb 2013 (Rabu)
Masa : 10.30 – 11.30 pagi
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Manusia
Tajuk : Makanan dan Khasiatnya
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui manusia memerlukan keperluan asas untuk
terus hidup.
Standard Kandungan : 1.3 Menghargai keperluan asas yang sedia ada
Standard Pembelajaran : 1.2.1 Menerangkan makanan, air, udara dan tempat
perlindungan adalah penting untuk menjamin kesihatan.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Membezakan makanan, air, udara dan tempat
perlindungan yang bersih dan tidak bersih dengan
menyelesaikan lembaran kerja yang diedarkan.
2) Menyenaraikan kepentingan makanan, air, udara dan
tempat perlindungan yang bersih untuk menjamin
kesihatan.
AKTIVTI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN:
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI
Orientasi (5 minit)
1. Guru menayangkan klip video iklan kepada murid. 2. Guru bersoal jawab dengan murid.
Soalan: 1. Apakah yang kamu perhatikan daripada iklan tersebut?
Pencetusan idea(15 minit)
1. Guru menunjukkan gambar makanan, air,udara dan tempat perlindungan
2. Murid menyatakan perbezaan yang terdapat pada setiap gambar.
- Murid A: Makanan bersih dan tidak bersih
- Murid B: Air bersih dan tidak bersih - Murid C: Udara bersih dan udara tidak
bersih - Murid D: Tempat perlindungan bersih
dan tidak bersih
Menjana Idea(20 minit)
1. Guru menunjukkan gambar makanan, air, udara dan tempat perlindungan yang bersih kepada murid-murid.
2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang kepentingan makanan, udara, air dan tempat perlindungan yang bersih.
Soalan: 1. Apakah yang dapat kamu perhatikan tentang gambar ini? Jawapan murid: Makanan itu ditutup2. Kenapa makanan itu ditutup? Jawapan murid: Supaya makanan itu bersih dan tidak terdedah kepada lalat
3. Kalau kita makan makanan yang tidak bersih apa yang akan terjadi?Jawapan murid: Perut kita akan sakit.
Penstrukturan semula
(20 minit)
1. Murid melihat tayangan video tentang pencemaran.
2. Guru menjelaskan tentang kepentingan kebersihan makanan, air, udara dan tempat perlindungan.
Contoh: Kita mesti menghargai dan mengamalkan kehidupan yang bersih dan sihat.
Pentaksiran 1. Murid menyiapkan Lembaran Kerja 1
Aktiviti Pemulihan
1. Murid menyiapkan lembaran kerja 2.
Aktiviti Pengayaan
1. Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan pengajaran.
Refleksi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan tayangan video tentang pencemaran
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
- Kad gambar
- Kad perkataan
- Klip video
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 20 Feb 2013 (Rabu)
Masa : 10.30 – 11.30 pagi
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Manusia
Tajuk : Perubahan Pada Diriku
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa manusia mengalami perubahan
dari segi saiz, tinggi dan berat.
Standard Kandungan : 1.3 Mengaplikasikan pengetahuan tentang tumbesaran
manusia
Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada diri
mereka sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi saiz,
tinggi dan berat dengan menjalankan aktiviti.
1.3.2 Membanding dan membezakan
tumbesaran mereka dengan rakan dari segi saiz,
tinggi dan berat dengan menjalankan aktiviti.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Menyatakan perbezaan tinggi, berat dan saiz badan
antara sesama murid melalui aktiviti yang dijalankan.
2) Membezakan pakaian yang sesuai digunakan oleh
peringkat umur yang berbeza dengan menyelesaikan
lembaran kerja yang diberikan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi (5 min)
1. Guru menunjukkan pakaian yang sebenar pada murid dan meminta murid menamakannya.
2. Guru meminta murid menyatakan peringkat umur yang sesuai dengan pakaian yang ditunjukkan.
a) Bolehkah kamu nyatakan siapakah yang sesuai memakai pakaian ini?
b) Mengapakah kanak-kanak sesuai memakai pakaian ini?
Pencetusan idea
(15 min)
1. Guru menayangkan klip video perkembangan manusia.
2. Guru bertanya murid tentang perubahan dari segi bentuk, saiz dan ketinggian sepanjang proses perkembangan manusia.
a) Apakah yang dapat dilihat daripada kilp video ini?
b) Apakah perubahan yang boleh dilihat sepanjang proses tumbesaran manusia?
Menjana Idea(20 min)
1. Guru menunjukkan pelbagai gambar mengikut peringkat umur.
2. Murid menyusun kad perkataan mengikut gambar yang ditunjukkan.
a) Bolehkah kamu menyusun kad perkataan mengikut urutan yang betul berdasarkan gambar?
b) Apakah perubahan yang berlaku apabila kita semakin membesar?
remaja Kanak-kanakdewasa
bayi Kanak-kanak
Penstrukturan semula(15min)
1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2. Guru meminta murid beratur mengikut turutan dari yang tinggi kepada yang rendah.
3. Guru meminta murid mengukur saiz kasut yang dipakai dengan melakar kasut di atas kertas yang diberi oleh guru. Murid menunjukkan lakaran kasut mereka mengikut saiz dari besar ke saiz yang kecil.
4. Guru menyediakan warna di dalam besen. Guru meminta setiap murid mencelup tapak tangan masing-masing ke dalam besin dan menekap di atas kertas mahjung.
5. Guru memberi penimbang berat kepada setiap kumpulan, guru meminta murid menimbang berat badan masing-masing.
6. Murid merekod ketinggian, berat dan saiz di dalam lembaran kerjayang disediakan
a) Siapakah yang paling tinggi dalam kumpulan?
b) Siapakah yang paling rendah dalam kumpulan?
c) Saiz tapak kasut siapakah yang paling besar?
d) Saiz tapak kasut siapakah yang paling kecil?
e) Saiz tapak tangan siapakah yang paling besar?
f) Saiz tapak tangan siapakah yang paling kecil?
Pentaksiran 1. Murid mengunting dan menampal gambar perkembangan manusia dari bayi hingga dewasa di dalam lembaran kerja 1.
Aktiviti Pemulihan
1. Murid memadankan gambar yang sesuai mengikut peringkat umur dalam lembaran kerja 2.
Aktiviti Pengayaan
1. Murid menjawab soalan di dalam lembaran kerja 3.
Refleksi(5min)
remajadewasa
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan tayangan video tentang perkembangan manusia
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Klip video Kad gambar Pakaian sebenar Lembaran kerja Besin dan air berwarna Kertas mahjung
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 27 Feb 2013 (Rabu)
Masa : 10.30 – 11.30 pagi
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Sains Hayat
Tajuk : Hayat
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa haiwan mempunyai keperluan asas
seperti manusia.
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk
hidup
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan,
air, udara dan tempat perlindungan.
1.3.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada
haiwan.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Mengenalpasti keperluan asas haiwan melalui aktiviti
yang dijalankan secaraberkumpulan.
2) Menyatakan 4 keperluan asas haiwan iaitu makanan, air,
udara dan tempat perlindungan dengan melengkapkan
lembaran kerja yang diberikan secara individu.
3) Menyenaraikan 2 kepentingan keperluan asas haiwan
secara individu.
‘
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi (15 minit)
1. Murid melihat tayangan klip video dan menyanyikan lagu ‘Bangau Oh Bangau’ bersama-sama.
2. Guru menayangkan klip video burung memberI makan pada anaknya.
3. Guru menjelaskan hubungkait klip video tersebut dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
1. Melalui klip video tadi kita dapat lihat bahawa haiwan memerlukan makanan untuk meneruskan hidupan.
2. Seperti manusia yang memerlukan makanan, udara, air dan tempat perlindungan, begitu juga haiwan.
Pencetusan idea
(15 min)
1. Guru menunjukkan gambar seekor kucing yang berada di dalam sangkar.
2. Murid memerhatikan gambar tersebut.3. Murid menyatakan benda yang terdapat di
dalam sangkar selain kucing.4. Murid menjelaskan tujuan benda-benda
tersebut berada di dalam sangkar. 5. Guru menyoal murid tentang keadaan
haiwan itu jika dimasukkan ke dalam kotak yang tertutup.
6. Murid menjelaskan keadaan kucing yang mati disebabkan ketiadaan makanan.
7. Guru menyoal murid apa yang akan berlaku jika anak kucing itu tidak diletakkan di dalam sangkar.
8. Murid mendengar penerangan guru mengenai kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan.
1. Apakah haiwan yang dapat kamu lihat pada kad gambar ini?
2. Terdapat air dan makanan di dalam sangkar itu.
3. Air dan makanan yang terdapat sangkar adalah untuk keperluan haiwan.
4. Haiwan akan mati jika diletakkan di dalam kotak yang tertutup kerana tiada udara.
5. Anak kucing akan terbiar jika tidak diletakkan di dalam sangkar.
6. Kepentingan tempat perlindungan :a) melindungi diri
daripada musuhb) melindungi diri
daripada cuaca yang melampau
c) membiakd) membesar
Menjana Idea(15 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. 2. Wakil murid dari setiap kumpulan
mengambil kad perkataan yang telah disediakan oleh guru.
1. Sila lihat slaid yang akan guru tunjukkan.
2. Perhatikan dan cuba teka apakah keperluan asas haiwan yang cuba ditunjukkan melalui gambar tersebut.
3. Bincang bersama ahli kumpulan dan pilih
makanan udara
Tempat perlindungan air
3. Murid melihat slaid gambar haiwan satu persatu.
4. Murid menjawab berdasarkan slaid yang ditunjukkan oleh guru.
5. Berdasarkan slaid yang ditunjukkan itu, wakil murid menjawab dengan mengangkat kad perkataan yang diberikan tadi.
jawapan dengan mengangkat kad perkataan.
Penstrukturan semula(10min)
1. Sesi perbincangan diadakan. 2. Murid menyiapkan lembaran kerja 1. Guru
membimbing murid yang lemah.
1. Slaid yang ditunjukkan sebentar tadi menunjukkan bahawa haiwan memerlukan makanan untuk meneruskan hidup.
Pentaksiran Murid menyiapkan lembaran kerja 2. (B1D2E1) -
Aktiviti Pemulihan
Guru membimbing murid yang lemah ketika menyiapkan lembaran kerja 2.
-
Aktiviti Pengayaan
Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti Dunia Sains dan Teknologi Tahun 2.
-
Refleksi(5min)
1. Guru meminta seorang murid menyatakan apakah 4 keperluan asas haiwan yang telah dipelajari.
2. Guru meminta 2 orang murid menyatakan apakah kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan.
1. Nyatakan 4 keperluan asas haiwan yang telah dipelajari pada hari ini.
2. Apakah kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan?
Bahan Bantu Mengajar :
- Klip video
- LCD Projektor
- Komputer riba
- Speaker
- Kad gambar
- Kad perkataan
- Persembahan powerpoint
- Lembaran kerja
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan tayangan video tentang perkembangan manusia
Kemahiran Proses Sains :
- Memerhati
- Berkomunikasi
- Membuat kesimpulan
KBKK :
- Menjana idea
- Menghubungkaitkan
Nilai :
- Kejujuran
- Menghargai kehidupan di sekeliling kita
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 06 Mac 2013 (Rabu)
Masa : 10.30 – 11.30 pagi
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Sains Hayat
Tajuk : Hayat
Pengetahuan sedia ada : Murid memahami bahawa haiwan mempunyai keperluan asas
seperti manusia.
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk
hidup
Standard Pembelajaran : 2.1.3 Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan
2.1.4 Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang
dimakan iaitu makan tumbuhan sahaja, makan haiwan
sahaja atau makan haiwan dan tumbuhan
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan.
2) Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan iaitu makan
tumbuhan sahaja, makan haiwan sahaja sertamakan tumbuhan dan
haiwan lain melalui aktiviti yang dijalankan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi(5 minit)
1. Murid mendengar dan menyanyikan lagu ‘Bangau Oh Bangau’ bersama-sama.
Nyanyian
Pencetusan idea(15 minit)
1. Guru membawa haiwan seperti burung, ikan dan siput babi ke dalam bilik darjah untuk membuat pemerhatian.
2. Murid menyatakan contoh haiwan dan makanan yang dimakan.
Murid A : Burung – cacing, buah-buahan
Murid B : Ikan – rumpai, cacing
Murid C : Siput babi – daun
Murid D : Arnab – lobak
Murid E : Harimau - daging
1. Apakah makanan bagi burung?
2. Apakah makanan bagi ikan?
3. Apakah makanan bagi siput babi?
4. Apakah makanan bagi arnab?
5. Apakah makanan bagi harimau?
Menjana Idea(15 minit)
1. Guru menayangkan kad gambar haiwan.2. Perbincangan dijalankan.
1. Apakah makanan bagi arnab?
2. Apakah makanan bagi tikus?
3. Apakah makanan bagi burung helang?
4. Terdapat berapa jenis haiwan yang telah dibincangkan sebentar tadi?
Penstrukturan semula
(10minit)
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.2. Ketua kumpulan dilantik. 3. Setiap kumpulan dikehendaki membina
mobil Diet Haiwan. 4. Setiap kumpulan diedarkan kertas yang
mengandungi beberapa keping gambar haiwan.
5. Murid dikehendaki mengenalpasti haiwan dan jenis makanannya.
6. Gambar dilekatkan pada kad manila yang diedarkan oleh guru dan mengasingkannya mengikut kumpulan haiwan berdasarka
Aktiviti secara berkumpulan.
jenis makanannya.
Pentaksiran Murid menyiapkan lembaran kerja 1. -
Aktiviti Pemulihan Guru membimbing murid yang lemah ketika menyiapkan lembaran kerja 2.
-
Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti Dunia Sains dan Teknologi Tahun 2.
-
Refleksi(5min)
1. Guru meminta seorang murid menyatakan apakah 3 kategori haiwan berdasarkan jenis makanannya.
1. Nyatakan 3 kategori haiwan berdasarkan jenis makanannya.
Bahan Bantu Mengajar :
- Klip video
- LCD Projektor
- Komputer riba
- Speaker
- Kad gambar
- Klip video
- Gambar haiwan
- Kad manila
- Gunting
- Gam
- Tali
- Penyangkut baju
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan tayangan klip video
Kemahiran Proses Sains :
- Memerhati
- Berkomunikasi
- Membuat kesimpulan
KBKK :
- Menjana idea
- Mengelaskan
Nilai :
- Kerjasama
- Mematuhi masa
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 12 Mac 2013 (Selasa)
Masa : 11.30 pagi – 12.30 tengahari
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Sains Hayat
Tajuk : Haiwan
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui tempat perlindungan adalah keperluan asas
bagi hidupan.
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk
hidup
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan seperti
sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua, di dalam air,
dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Menyebut tempat perlindungan yang betul sekurang-
kurangnya bagi satu jenis haiwan secara individu.
2) Mengenalpasti tempat perlindungan bagi haiwan dengan
memandankan haiwan dan tempat perlindungannya melalui
aktiviti yang dijalankan secara berkumpulan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi(5 minit)
1. Guru menunjukkan gambar seekor kucing pada kad imbasan.
2. Guru dan murid bersoal jawab.
1. Apakah yang dapat diperhatikan pada gambar ini?
2. Apakah nama tempat perlindungan ini?
3. Sebutkan jenis rumah/tempat tinggal kamu.
Pencetusan idea(15 minit)
1. Murid memerhatikan gambar tempat perlindungan bagi haiwan yang ditunjukkan pada papan hitam
1. Berikan contoh haiwan bagi tempat perlindungan berikut.
- Kandang- Dalam tanah - Di dalam air- Gua- Sarang- Reban- Atas pokok- Lubang pokok
Menjana Idea(15 minit)
1. Murid bermain permainan kotak beracun.2. Kotak beracun akan digerakkan mengikut
rentak muzik yang dimainkan. 3. Murid yang megang kotak setelah muzik
dihentikan perlu mengambil kad soalan di dalam kotak.
1. Sila jawab soalan yang terdapat pada kad soalan yang dipilih.
Penstrukturan semula
(20 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. 2. Murid diedarkan satu lembaran kerja. 3. Murid perlu memilih tempat perlindungan
bagi haiwan yang ditunjukkan dan
1. Murid menyelesaikan aktiviti secara berkumpulan.
menampal pada ruangan yang telah disediakan.
4. Perbincangan diadakan.
2. Sebutkan contoh lain bagi setiap tempat perlindungan. Tuliskan jawapan kamu pada ruangan yang disediakan.
Pentaksiran Murid menyelesaikan pentaksiran. (B3DS4E1) -
Aktiviti Pemulihan Murid menyelesaikan lembaran kerja 1 Murid yang lemah dibimbing oleh guru
Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan lembaran kerja 2 -
Refleksi(5min)
Bahan Bantu Mengajar :
- Komputer riba
- Speaker
- Kad gambar
- Gambar haiwan
- Gunting
- Gam
- Lembaran kerja
- Kotak beracun
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan muzik sebagai sumber pengajaran
Kemahiran Proses Sains :
- Memerhati
- Berkomunikasi
- Menghubungkait
KBKK :
- Menjana idea
- Mengelaskan
Nilai :
- Kerjasama
- Mematuhi masa
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Tarikh : 13 Mac 2013 (Rabu)
Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi
Tahun : 2 Klana
Bilangan murid : / 27 orang
Tema : Sains Hayat
Tajuk : Haiwan
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui beberapa tempat perlindungan bagi
haiwan.
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk
hidup
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan seperti
sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua, di dalam air,
dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1) Murid dapat mengenalpasti tempat perlindungan bagi
haiwan melalui aktiviti yang dijalankan secara individu.
2) Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 5 tempat
perlindungan haiwan dengan betul.
3) Murid dapat membina sebuah tempat perlindungan bagi
haiwan secara berkumpulan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI
Orientasi(5 minit)
1. Guru bercerita tentang kisah ‘Hello Kitty’ kepada murid-murid.
2. Soal jawab diadakan.
Pada hujung minggu yang lalu, Kitty dan kawan-kawannya pergi ke taman permainan bagi mengisi masa lapang. Ibu Kitty telah berpesan kepada agar pulang ke tempat perlindungan sebelum jam 6.30 petang. Kitty, Sandy dan Fifi memulakan perjalanan ke taman permainan yang berhampiran. Mereka telah bermain buaian, gelongsor dan jongkang-jongket. Kitty melihat jam tangan yang menghampiri jam 6.30. Setelah puas bermain permainan di taman permainan tersebut, Kitty, Sandy dan Fifi pun pulang ke tempat permainannya.
Guru bertanya kepada murid :
Berdasarkan cerita tadi, apakah tempat perlindungan bagi Kitty, Sandy dan Fifi?
Jawapan : sangkar
Pencetusan idea(15 minit)
1. Murid melihat tayangan klip video haiwan dan tempat perlindungannya.
1. Murid-murid sila perhatikan klip video yang akan diadakan.
Menjana Idea(5 minit)
1. Murid menjawab soalan berdasarkan tayangan video yang telah ditunjukkan pada fasa pencetusan idea. Jawapan ditulis pada lembaran kerja yang disediakan.
1. Apakah tempat perlindungan bagi ikan?
2. Apakah haiwan yang kamu dapat lihat di dalam air selain ikan?
3. Apakah tempat perlindungan bagi semut?
Penstrukturan semula
(20 minit)
1. Murid melakukan aktiviti membuat diorama bagi haiwan yang tinggal di dalam air.
2. Setiap kumpulan dikehendaki
1. Murid mendapat bimbingan untuk membina diorama bagi tempat perlindungan haiwan di dalam air.
2. Apakah nama tempat
mengambil peranan masing-masing bagi membuat diorama.
3. Kumpulan yang telah siap membuat diorama diminta untuk menceritakan diorama tersebut.
perlindungan ini?3. Apakah haiwan yang terdapat di
tempat perlindungan ini?
Pentaksiran Murid menyelesaikan pentaksiran. -
Aktiviti Pemulihan Murid menyelesaikan tugasan di buku aktiviti muka surat 27.
Murid yang lemah dibimbing oleh guru
Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan tugasan di buku aktiviti. Muka surat 28.
-
Refleksi(5min)
1. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 tempat perlindungan bagi haiwan.
-
Bahan Bantu Mengajar :
- Komputer riba
- Speaker
- Penebuk lubang
- Surat khabar
- Pensel
- Kad manila
- Kertas warna
- Gambar haiwan
- Slaid powerpoint
- Klip video
- Lembaran kerja
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
TMK – menggunakan tayangan video tentang tempat perlindungan haiwan
Kemahiran Proses Sains :
- Memerhati
- Berkomunikasi
- Menghubungkait
KBKK :
- Menjana idea
- Mengelaskan
Nilai :
- Kerjasama
- Mematuhi masa