9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 MATA PELAJARAN: BAHASA MALAYSIA TAHUN: 1 BESTARI TEMA: KEBUDAYAAN, KESENIAN, DAN ESTETIKA TAJUK: SAMBUTAN HARI RAYA AIDILFITRI TARIKH: 21 FEBRUARI 2013 MASA: 10.30 – 11.30 PAGI (60 minit) BILANGAN MURID 16 orang KEMAHIRAN MEMBACA FOKUS UTAMA: 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa, dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. 2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul. FOKUS SAMPINGAN:

rph membaca bm

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph bm kssr

Citation preview

Page 1: rph membaca bm

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

TAHUN 1

MATA PELAJARAN: BAHASA MALAYSIA

TAHUN: 1 BESTARI

TEMA: KEBUDAYAAN, KESENIAN, DAN ESTETIKA

TAJUK: SAMBUTAN HARI RAYA AIDILFITRI

TARIKH: 21 FEBRUARI 2013

MASA: 10.30 – 11.30 PAGI (60 minit)

BILANGAN MURID 16 orang

KEMAHIRAN MEMBACA

FOKUS UTAMA:

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa, dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

FOKUS SAMPINGAN:

3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberikan dengan betul dan kemas.

3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. 90% murid boleh membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami ayat

Page 2: rph membaca bm

tunggal berdasarkan petikan teks tersebut.

2. Menulis 3 daripada 5 ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas

3. Mengenal pasti dan menyenaraikan 3 daripada 5 kata kerja yang terdapat dalam petikan.

4. Murid dapat membuat sekeping kad “Hari Raya Aidilfitri” menggunakan kreativiti tersendiri.

SISTEM BAHASA: Tatabahasa: Kata Kerja

Kosa kata: berpuasa, persiapan, perabot, menziarahi, meriah

PENGISIAN KURIKULUM 1. Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kecerdasan Pelbagai: Verbal linguistik, Interpesonal, Kreativiti, Muzik, Kinestetik

Kemahiran Generik: Kemahiran belajar, kemahiran berfikir, kemahiran teknologi maklumat

dan komunikasi.

2. Penekanan Konsep 5P

Penggabungjalinan kemahiran: Membaca dan menulis

Penyerapan:

o Nilai: berkeyakinan, berusaha, berdikari, bekerjasama, dan bertanggungjawab

o Ilmu: Pendidikan Seni, Pendidikan Muzik

Pemulihan: Menyalin ayat tunggal

Pengayaan: Permainan teka silang kata

Penilaian:

o Latihan membaca

Page 3: rph membaca bm

o Latihan membina ayat tunggal

Bahan Bantu Mengajar (BBM) Komputer riba, LCD, petikan teks, kad hari raya, borang penilaian bacaan, lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menonton iklan TMNET “Hari Raya” dan meraikan perayaan “Hari Raya

Aidilfitri”

Page 4: rph membaca bm

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Iklan TMNET “Hari Raya”

1. Apakah suasana yang dapat anda

perhatikan?

2. Apakah yang dilakukan oleh watak

dalam iklan tersebut?

3. Siapakah yang merayakan

perayaan tersebut?

Murid dipaparkan dengan iklan

TMNET “Hari Raya”

Murid diminta mengamati iklan

tersebut.

Guru bertanya kepada murid

tentang iklan tersebut.

Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tema dan tajuk pelajaran

hari ini.

KBT: Verbal linguistik

Nilai: Berusaha

BBM: Komputer riba,

LCD, tayangan iklan.

Langkah 1

(20 minit)

1. Petikan teks “Hari Raya Aidilfitri”

2. Penilaian Bacaan

3. Kosa kata

Berpuasa

Persiapan

Perabot

Menziarahi

Meriah

Guru memaparkan petikan teks

“Hari Raya Aidilfitri”.

Murid diedarkan dengan petikan

tersebut.

Murid diminta untuk membaca

dengan senyap dan cuba

memahami ayat tunggal dalam

petikan tersebut.

Murid dipilih secara rawak untuk

membaca petikan tersebut diikuti

Objektif : i

KBT: Interpersonal

Nilai: Bekerjasama,

berusaha

BBM: Petikan teks,

komputer riba, borang

penilaian bacaan, LCD,

kad perkataan.

Page 5: rph membaca bm

dengan bacaan secara kumpulan.

Guru membetulkan kesalahan

bacaan murid dan mencatatkan

markah yang diperoleh bagi setiap

murid.

Guru meminta murid mengenal pasti

kosa kata yang digelapkan didalam

petikan tersebut.

Secara individu murid diminta

menyesuaikan makna bagi kosa

kata yang diberikan.

Langkah 2

(10 minit)

1. Latihan membina ayat tunggal

Melawat

Gembira

Bersih

Harum

Mahal

2. Pemulihan

Menyalin ayat tunggal

3. Pengayaan

Permainan teka silang kata

Guru memberi penerangan beserta

contoh tentang cara menulis ayat

tunggal dengan betul dan kemas.

Secara individu murid diminta

membina ayat tunggal berdasarkan

lembaran kerja yang disediakan.

Murid lemah akan diberikan

pemulihan menyalin ayat tunggal.

Murid yang telah dapat

menyelesaikan latihan membina

ayat tunggal akan menyelesaikan

Objektif: ii

KBT: Kemahiran belajar

Nilai:

Bertanggungjawab

BBM: Lembaran kerja,

teka silang kata

Page 6: rph membaca bm

permainan teka silang kata.

Guru dan murid berbincang jawapan

bagi latihan ayat tunggal yang telah

dibina.

Langkah 3

(10 minit)

1. Tatabahasa

Kata kerja

Bersalaman

Bermaaf-maafan

Menjamah/ makan

Murid dipilih secara rawak untuk

membuat simulasi berkaitan

sambutan “Hari Raya Aidilfitri”

seperti bersalaman dan bermaaf-

maafan.

Guru menerangkan simulasi

tersebut dengan mengaitkan kata

kerja.

Murid diminta mengemukakan

beberapa contoh kata kerja yang

berkaitan dengan sambutan “Hari

Raya Aidilfitri”.

Objektif: iii

KBT: Kemahiran berfikir

Nilai: Berkeyakinan

BBM: kad simulasi

Langkah 4

(10 minit)

Membina kad hari raya Guru mempamerkan beberapa

contoh kad hari raya.

murid diagihkan kepada lima

kumpulan kecil.

Secara berkumpulan murid diminta

membina kad raya berdasarkan

Objektif: iv

KBT: Kreativiti

Nilai: bekerjasama,

berkeyakinan

Ilmu: Pendidikan Seni

Page 7: rph membaca bm

kreativti sendiri.

Wakil bagi setiap kumpulan akan

membentangkan kad “Hari Raya”

yang telah dihasilkan di hadapan

kelas.

BBM: Kad “Hari Raya”,

kad manila, warna

krayon

Penutup

(5 minit)

Nyanyian lagu “Hari Raya”

(Penutup Sosial)

Murid dipaparkan dengan lirik lagu

“Hari Raya”

Murid diperdengarkan dengan lagu

“Hari Raya” tersebut.

Murid diminta menyanyikan lagu

“Hari Raya” secara bersama-sama.

Selesai menyanyikan lagu tersebut

murid diminta bersalam-salaman

sesama mereka.

KBT: Muzik, kinestetik

Nilai: Bekerjasama

Ilmu: Pendidikan Muzik

BBM: Lirik lagu “Hari

Raya”