4
Тема. Формула коренів квадратного рівняння Мета: домогтися засвоєння учнями змісту поняття «дискримінант квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом», формули дис- кримінанта квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом та формул коренів такого квадратного рівняння; сформувати первинні вміння знаходити дискримінант квадратного рівняння за новими фор- мулами та за його значенням визначати кількість розв'язків квадрат- ного рівняння, а також обчислювати корені квадратного рівняння; відпрацювати вміння розв'язувати квадратні рівняння за формулами, вивченими на попередньому уроці. Тип уроку: застосування знань та вмінь. Наочність та обладнання: Опорний конспект «Квадратні рів¬няння». Хід уроку I. Організаційний етан II. Перевірка домашнього завдання Математичний диктант Варіант 1 Варіант 2 1. Розв'яжіть рівняння х2 – 8х – 9 = 0 х2 – 8х + 7 = 0 виділенням квадрата двочлена 2. Обчисліть дискримінант рівняння 3х2 – 8х – 3 = 0 2х2 – 3х – 2 = 0 3. Знайдіть корені рівняння: 3х2 – 8х – 3 = 0 2х2 – 3х – 2 = 0 4. За якої умови деяке повне квадратне рівняння має один корінь (два рівних дійсних корені)? не має дійсних коренів? 5. Скільки коренів має рівняння: х2 – 10х + 25 = 0? х2 + 6х + 9 = 0? III. Формулювання мети і завдань уроку Усвідомленому вивченню питання уроку (формула коренів квадрат¬ного рівняння з парним другим коефіцієнтом) сприятиме поставлене вчителем завдання: за вивченими на попередньому уроці формулами, виконуючи усні обчислення, розв'язати квадратне рівняння з досить ве¬ликими коефіцієнтами (рівняння має бути підібране так щоб дискри¬мінант був більшим за 10000, тобто не було можливості скористатися таблицею квадратів, наведеною в підручнику). Аналізуючи проблему, доходимо висновку про необхідність «вдосконалення», вивчених на по¬передньому уроці формул. Вивчення окремих випадків застосування формул коренів квадратного рівняння та оволодіння вміннями їх вико¬ристовувати визначаємо як провідну мету уроку.

урок квадратні корені рівняння

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок квадратні корені рівняння

Тема. Формула коренів квадратного рівняння

Мета: домогтися засвоєння учнями змісту поняття «дискримінант

квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом», формули дис-кримінанта квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом та

формул коренів такого квадратного рівняння; сформувати первинні вміння знаходити дискримінант квадратного рівняння за новими фор-

мулами та за його значенням визначати кількість розв'язків квадрат-ного рівняння, а також обчислювати корені квадратного рівняння;

відпрацювати вміння розв'язувати квадратні рівняння за формулами, вивченими на попередньому уроці.

Тип уроку: застосування знань та вмінь.

Наочність та обладнання: Опорний конспект «Квадратні рів¬няння».

Хід уроку

I. Організаційний етан

II. Перевірка домашнього завдання Математичний диктант

Варіант 1 Варіант 2

1. Розв'яжіть рівняння

х2 – 8х – 9 = 0 х2 – 8х + 7 = 0 виділенням квадрата двочлена

2. Обчисліть дискримінант рівняння 3х2 – 8х – 3 = 0 2х2 – 3х – 2 = 0

3. Знайдіть корені рівняння: 3х2 – 8х – 3 = 0 2х2 – 3х – 2 = 0

4. За якої умови деяке повне квадратне рівняння має один корінь (два рівних дійсних корені)? не має дійсних коренів?

5. Скільки коренів має рівняння: х2 – 10х + 25 = 0? х2 + 6х + 9 = 0?

III. Формулювання мети і завдань уроку

Усвідомленому вивченню питання уроку (формула коренів квадрат¬ного рівняння з парним другим коефіцієнтом) сприятиме поставлене вчителем

завдання: за вивченими на попередньому уроці формулами, виконуючи

усні обчислення, розв'язати квадратне рівняння з досить ве¬ликими коефіцієнтами (рівняння має бути підібране так щоб дискри¬мінант був

більшим за 10000, тобто не було можливості скористатися таблицею квадратів, наведеною в підручнику). Аналізуючи проблему, доходимо

висновку про необхідність «вдосконалення», вивчених на по¬передньому уроці формул. Вивчення окремих випадків застосування

формул коренів квадратного рівняння та оволодіння вміннями їх вико¬ристовувати визначаємо як провідну мету уроку.

Page 2: урок квадратні корені рівняння

IV. Актуалізація опорних знань та вмінь

Для успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уро¬ку слід активізувати такі знання і вміння: виконання тотожних перетворень

ірраціональних виразів; визначення коефіцієнтів квадратного рівняння; визначення дискримінанта квадратного рівняння та знаходження

кількості та значень коренів квадрат¬ного рівняння за визначеним значенням дискримінанта.

Виконання усних вправ 1. Укажіть у квадратному рівнянні його коефіцієнти:

а) 3у2 – 5у + 1 = 0; б) -х2 + х – 3 = 0; в) 12t – 7t2 + 4 = 0; г) 9t – 6 + t2 = 0;

д) 5т – т2 = 0; є) п2 – 7 = 0. 2. Спростіть вирази: ; (2k)2 – 4ат.

3. Скільки коренів має квадратне рівняння: x2 – 64 = 0; у2 + 49 = 0; 2р2 – 7р = 0; k2 = 0; 2х2 + 4х – 1 = 0;

х2 + 3х + 4 = 0; у2 + 3у + 2 = 0.

V. Застосування знань

План вивчення нового матеріалу 1. Формули коренів квадратного рівняння для випадку, якщо другий

коефіцієнт рівняння парний. 2. Алгоритм застосування нових формул.

3. Приклад застосування складеного алгоритму. У виведенні «нових» формул коренів квадратного рівняння для

спрощення виду формул можна відразу ввести додаткові позна¬чення: , і під час розв'язування опорних прикладів уже починати закріплення

нових позначень. Так само як і на попередньому уроці, після виведення формул слід дати учням орієнтовну схему розв'язання квадратного

рівняння цим спосо¬бом і в розв'язуванні опорного завдання вимагати строгого її дотримання.

VI. Формування вмінь Виконання усних вправ

1. Серед даних квадратних рівнянь виберіть ті, в яких парний другий коефіцієнт:

a) 3у2 – 5у + 1 = 0; б) 12х – 7х2 + 4 = 0; в) х2 + 2х – 3 = 0; г) 10х2 + 3х – 7 = 0.

2. Знайдіть значення виразу якщо: а) b = -2; а = 3; с = -2; б) b = 6; а = 1; с = 2.

Виконання письмових вправ

Для реалізації дидактичної мети уроку слід розв'язати завдання та¬кого змісту:

1. Розв'язування квадратного рівняння за формулами. 1) Розв'яжіть рівняння:

а) х2 – 2х – 1 = 0; б) 7х2 – 18х + 8 = 0; в) 3х2 + 22х – 16 = 0;

г) х2 + 21х + 90 = 0; Д) 3х2 + 53х – 18 = 0; є) -25х2 + 50х + 75 = 0; ж) х2 + 0,5х – 1,5 = 0; з) 2х2 – х + = 0; и) х2 – х – = 0.

Page 3: урок квадратні корені рівняння

2) Розв'яжіть рівняння:

а) 3х2 – 14х + 16 = 0; б) 5х2 – 16х + 3 = 0; в) х2 + 2х – 80 = 0;

г) х2 – 22х – 23 = 0; д) 4х2 – 36х + 77 = 0; є) 15у2 – 22у – 37 = 0; ж) 7z2 – 20z + 14 = 0; з) у2 – 10у – 25 = 0.

2. Розв'язування квадратного рівняння найбільш зручним способом. Розв'яжіть рівняння:

а) 2х2 – 5х – 3 = 0; б) 3х2 – 8х + 5 = 0; в) 5х2 + 9х + 4 = 0; г) 36у2 – 12y + 1 = 0; д) 3t2 – 3t + 1 = 0; є) х2 + 9х – 22 = 0;

ж) у2 – 12у + 32 = 0; з) 100х2 – 160х + 63 = 0. 3. Розв'язування рівнянь з попереднім виконанням рівносильних пе-

ретворень та обранням найбільш зручного способу розв'язання. 1) Розв'яжіть рівняння:

а) t2 + 3t = - 4t – 6 – t2; б) 5(y2 + 3) = -24у + 20; в) 4х(х – 2) + х2 = 6х + 3;

г) 6х2 + 3х = 5(2х + 1); д) (х – 1)2 + 4х2 = 0; е) (3х – 2)(3х + 2) = 6х + 3;

ж) 5х2 – х = 0,1 – х + 4х2; з) .

2) Знайдіть корені рівняння: а) 3(х + 4)2 = 10х + 32; б) 15х2 + 17 = 15(х + 1)2; в) (x + 1)2 = (2х –

1)2; г) (х – 2)2 + 48 = (2 – 3х)2.

3) Розв'яжіть рівняння: а) ; б) ; в) ;

г) . 4) Розв'яжіть рівняння:

а) 0,7х2 = 1,3х + 2; б) 7 = 0,4у + 0,2у2; в) х2 – 1,6х – 0,36 = 0; г) z2 – 2z + 2,91 = 0; д) 0,2у2 – 10y + 125 = 0; є) х2 + 2х – 9 = 0.

4. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий рівні знань. Вставте пропущений вираз.

х ≥ 3 х – 3

х ≤ 2 ?

Письмові вправи мають на меті закріплення нових формул ко¬ренів квадратного рівняння (для рівняння з парним другим коефіцієнтом) та

формування вмінь застосовувати ці формули (нові знання) в поєднані з вивченими раніше способами розв'язання квадратних рівнянь. На уроці

продовжується за¬своєння формул коренів квадратного рівняння, тому, як і на попередньому уроці, з метою попередження помилок та кра¬щого

запам'ятовування формул, слід вимагати від учнів дотри¬мання алгоритму (див. конспект) та усного й письмового відтворення виведених

формул.

На цьому уроці можна запропонувати учням завдання, що передба¬чає

виконання рівносильних перетворень рівнянь перед застосуванням вивчених формул, при цьому слід виділити рівняння, в яких виникає

необхідність перетворення рівняння з дробовими коефіцієнтами в

рів¬няння з цілими коефіцієнтами (множенням обох частин рівняння на НСК знаменників дробових коефіцієнтів) та на рівняння з цілими

Page 4: урок квадратні корені рівняння

коефіцієнтами, що мають спільний дільник, відмінний від нуля. Також

звертаємо увагу учнів на зручність оволодіння ще й таким прийомом:

старший коефіцієнт квадратного рівняння краще мати додатним (в ідеалі - дорівнює одиниці).

VII. Підсумки уроку

В якому випадку правильно знайдено корені? а) х2 – 2х – 8 = 0, D1 = 1 + 8 = 9, , х1 = , х2 = ;

б) х2 + 2х – 8 = 0, D1 = 2 + 8 = 10, ; в) x2 – 4х – 12 = 0, D1 = 4 + 12 = 16, х1,2 = 2 ± 4, х1 = 6, х2 = -2.

VIII. Домашнє завдання

1. Вивчити всі формули коренів квадратного рівняння. 2. Розв'язати приклади на застосування цих формул.

3. На повторення: тотожні перетворення раціональних виразів та ви¬разів, що містять квадратні корені.