11 lutego 2016

Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

Studiował malarstwo, grafi kę i rzeźbę w Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1996/2001 w pracowni Jerzego Kałuckiego. Artur Herkt w swoich obrazach radykalnie upraszcza powszechne formy wyrazu. Unika zbędnych elementów rozpraszających uwagę. Zmusza do dokładnego przemyślenia, do skoncentrowania się na interesujących, innowacyjnych sposobach wykorzystania koloru i kształtu. Prostota w jego obrazach bynajmniej nie umniejsza pracy, a często prowadzi wręcz do zaskakujących rezultatów, które przekraczają granicę klasycznej formy wizualnej. Współzałożyciel poznańskiej grupy artystycznej MISIETUPODOBA (2001 r.) Ważniejsze wystawy: 2010 – Wystawa malarstwa „galeria Naród Sobie” Poznań, 2007 – Autor Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Środzie WLKP, 2003 – Wystawa malarstwa galeria Wozownia Toruń, 2002 – Zbiorowa Wystawa malarstwa galeria BWA Poznań, 2002 – Wystawa malarstwa „galeria u Jezuitów” Poznań, 2001 – wystawa malarstwa galeria BWA Piła, 2000 – wystawa malarstwa studentów ASP w No

Page 1: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

11 lutego 2016

Page 2: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

2 /

Wystawa przedaukcyjna:

30 stycznia – 11 lutego 2016 r.

Dom Aukcyjny Polswiss Art

ul. Wiejska 20, Warszawa

pn. – pt.: 11.00 – 19.00

sob. – 11.00 – 15.00

Zlecenia licytacji:

e-mail: [email protected]

tel.: +48 (22) 628 13 67

Katalog online:

www.polswissart.pl

Aukcja:

Czwartek, 11 lutego 2016 r., godz. 19.00

Dom Aukcyjny Polswiss Art

ul. Wiejska 20, Warszawa

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ11 lutego 2016

Page 3: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ 3/

Index

AAdamek Jakub, 16

BBąkowski Jakub, 37

Berdowska Tamara, 8

Bogacka Agata, 18

Bujnowski Rafał, 32

CCisowski Andrzej, 15

DDąbrowski Mateusz, 21

Dętkoś Monika, 39

FFolfas Andrzej, 27

GGruszczyński Filip, 20

HHerkt Artur, 9

Hul Edyta, 13

JJarmoliński Bartłomiej, 1

Jarodzki Paweł, 31

Jastrzębski Radosław, 5

Jaworski Robert, 24

Johnsson Jolanta, 4

KKałużyński Paweł, 7

Keliszczyk Agnieszka, 35

Kleczkowska Agata, 11

Knut Tycjan, 44

Kokosiński Bartosz, 3

Kozłowski Marcin, 6

LLaskowski Henryk, 14

MMarszałek Waldemar J., 42

Mierzejewski Mariusz, 23

Młodożeniec Stanisław, 17

MONSTFUR Grupa, 30

Murawska Beata, 19

PPrzebindowski Artur, 33

Przybylski Igor, 40

RRogalski Zbigniew, 10

Roszczak (Engi) Andrzej, 38

Roszkowski Aleksander, 25

SSandomierz Agnieszka, 29

Skurski Paweł, 41

Slezkin Michał, 26

Szprynger Anna, 28

Szuszkiewicz Michał, 12

TToman Sławomir, 36

Turalski Artur, 43

WWieczerzak Maciej, 34

Wyżykowski Jan, 22

ZZielaskowska Gossia, 2

Page 4: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ4 5/ /

1BARTŁOMIEJ JARMOLIŃSKI (ur. 1975)

NEW GAME, 2013

akryl, płótno, 80 x 100 cm

sygn. p.d.: BJARMOLIŃSKI

opisany na odwrocie: „NEW GAME” BJARMOLIŃSKI 2013

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 000 – 3 000 zł

2GOSSIA ZIELASKOWSKA (ur. 1983)

R66ML, 2015

olej, akryl, płótno, 100 x 100 cm

opisany na odwrocie: R66ML/ 100x100cm/ 2015/ Poznan/ Gossia Zielaskowska

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

Page 5: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ6 7/ /

3BARTOSZ KOKOSIŃSKI (ur. 1984)

BEZ TYTUŁU, 2014

ołówek, długopis, pisak, papier, 48 x 48 cm w świetle oprawy

opisany na odwrocie: Bartosz Kokosiński/ 2014/ ołówek,

długopis, pisak na/ papierze

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

Absolwent ASP w Krakowie. W 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. A. Bednarczyka i prof. W. Stelmachniewicza. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields (Kanada). Brał udział w 6 Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. Autor kilku wystaw indywidualnych m.in. Bunkier Sztuki (Kraków); Galeria BWA (Katowice); Galeria Biała (Lublin). Notowany na 2 miejscu w rankingu „Kompas młodej sztuki 2015”. Jego prace znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.Kokosiński tworzy obrazy - obiekty. Istotą jego twórczości jest sam proces tworzenia a nie narracyjność malarstwa. Fascynuje go świat materii, jej faktura i plastyczność. Obiekty Kokosińskiego są różnorodne w formie. Artysta wykrzywia, gnie, szarpie - jednym słowem deformuje materię nadając jej fi zjologicznego, ludzkiego wymiaru.

Page 6: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ8 9/ /

4JOLANTA JOHNSSON (ur. 1955)

PEJZAŻ DALEKI, 1995

olej, płótno, 150 x 110 cm

sygn. p.d.: JOHNSSON 95

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 3 500 – 4 500 zł

WYSTAWIANY:

Pejzaże, Galeria Test, Warszawa 1995

REPRODUKOWANY:

Katalog wystawy: Pejzaże, Galeria Test, Warszawa 1995

5RADOSŁAW JASTRZĘBSKI (ur. 1987)

384403 KM, 2015

olej, płótno, 100 x 70 cm

opisany na odwrocie: „384403km”/ olej na płótnie, 100 x 70 cm/ 2015 r./ Rado-

sław Jastrzębski

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 3 000 – 4 000 zł

Page 7: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

11/10 / X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J

6MARCIN KOZŁOWSKI (ur. 1984)

KYJD, 2015

akryl, płótno, 140 x 85 cm

opisany na odwrocie: Marcin Kozłowski/ „kyjd”/ 140 x 85 cm, akryl/ 2015

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

WYSTAWIANY:

Energia, Galeria Beta 16, Warszawa 2015

W latach 2008-2013 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, w pracow-niach prof.: A. Rysińskiego (2008-2009), J. Modzelewskiego (2009-2011) i W. Cie-śniewskiego (2011- 2013). W 2013 r. otrzy-mał dyplom z wyróżnieniem, zrealizowany pod kierunkiem prof. W. Cieśniewskiego. Aneks do dyplomu przygotował w pracow-ni Technologii i Technik Malarstwa Ścien-nego pod kierunkiem prof. E. Tarkowskie-go. Autor wystaw indywidualnych: Galeria Przy Automacie, UKSW, Warszawa (2011); Galeria Turbo, Warszawa (2011). Uczestnik wystaw zbiorowych: Coming Out. Najlep-sze Dyplomy ASP, Sinfonia Varsovia, War-szawa (2013); Akcja: kreacja, Międzynaro-dowy Przegląd Twórczości Artystycznej,

ASP, Warszawa (2013); Bright Spring, War-saw Trade Tower, Warszawa (2013); Małe jest piękne, Galeria U Artystów, Olsztyn (2010); X Międzynarodowy Salon Jesienny, Lwów (2006). Energia, Galeria Beta 16, War-szawa, (2015).Kozłowski uprawia abstrakcję geometrycz-ną, wyposażoną w logikę architektury. Bada możliwości symetrii, także ją zabu-rza. Uzyskuje efekty optyczne zbliżone do op-artu. Posługuje się sugestywnym zna-kiem-ornamentem. Kiedy indziej – pulsu-jącą linią i klasycznym podrysowaniem. Jego malarstwo doskonale komunikuje się z najlepszymi przejawami klasyki polskie-go abstrakcjonizmu.

//X V IX V I AUAU KCJKCJ A SA SZ T UZ T U K IK I N A JN A J N OWN OWS Z ES Z E JJ

Page 8: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ12 13/ /

7PAWEŁ KAŁUŻYŃSKI (ur. 1979)

VELLANO, 2006

olej, płótno, 70 x 50 cm

opisany na odwrocie: Paweł Kałużyński/ Vellano 2006

Cena wywoławcza: 2 500 zł

Estymacja: 3 000 – 5 000 zł

8TAMARA BERDOWSKA (ur. 1962)

BEZ TYTUŁU, 2013

olej, płótno, 80 x 70 cm

opisany na odwrocie

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 10 000 zł

WYSTAWIANY:

Berdowska Tamara. Obiekty obrazy, Galeria Pryzmat, Kraków 2015

REPRODUKOWANY:

Berdowska Tamara. Obiekty obrazy, katalog wystawy, str. 65

Page 9: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ14 15/ /

9ARTUR HERKT (ur. 1974)

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 2001

tech. własna, płótno, 97 x 130 cm

opisany na odwrocie: Artur Herkt 2001

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 4 000 – 5 000 zł

Studiował malarstwo, grafi kę i rzeźbę w Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1996/2001 w pracowni Jerzego Kałuckiego.Artur Herkt w swoich obrazach radykalnie upraszcza powszechne formy wyrazu. Unika zbędnych elementów rozpraszających uwagę. Zmusza do dokładnego przemyślenia, do skoncentrowania się na interesujących, innowacyjnych sposobach wykorzystania koloru i kształtu. Prostota w jego obrazach bynajmniej nie umniejsza pracy, a często prowadzi wręcz do zaskakujących rezultatów, które przekraczają granicę klasycznej formy wizualnej.Współzałożyciel poznańskiej grupy artystycznej MISIETUPODOBA (2001 r.) Ważniejsze wystawy: 2010 – Wystawa malarstwa „galeria Naród Sobie” Poznań, 2007 – Autor Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Środzie WLKP, 2003 – Wystawa malarstwa galeria Wozownia Toruń, 2002 – Zbiorowa Wystawa malarstwa galeria BWA Poznań, 2002 – Wystawa malarstwa „galeria u Jezuitów” Poznań, 2001 – wystawa malarstwa galeria BWA Piła, 2000 – wystawa malarstwa studentów ASP w Nowym Jorku, 1999 – wystawa malarstwa galeria AT Poznań, 1997 – wystawa malarstwa podczas Festiwalu FAMA w Świnoujściu, Grand Prix FAMA 1997 za oprawę plasyczną festiwalu.

Page 10: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

17/X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J16 /

10ZBIGNIEW ROGALSKI (ur. 1974)

I MISS YOU

litografi a, papier, 47 x 34,5 cm

sygn. na odwrocie: Rogalski

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 000 – 3 000 zł

Malarz, fotograf i twórca instalacji. Absol-went Wydziału Malarstwa poznańskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego (dy-plom w 1999 roku). Na stałe związany z Ga-lerią Raster, mieszka i tworzy w Warszawie. W malarstwie Rogalskiego ważna jest nie tyle rzeczywistość jaką ono przedstawia co sposób jej postrzegania przez samego artystę ale przede wszystkim przez od-biorcę. Tak jak w przypadku oferowanego obrazu, wiele prac Rogalskiego nawiązuje

do utrwalonych gatunków takich jak pej-zaż, portret czy martwa natura ale sposób ich przedstawienia daje często zaskakują-cy efekt malarstwa nie przypominającego malarstwa. Powoduje to, że widz ma szan-sę na nowo odkryć to tradycyjne medium. Litografi a nawiązuje do obrazu „I miss you” (olej, płótno, 100 x 80 cm) z wystawy Para-laksa: spojrzenie Zbigniewa Rogalskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, grudzień 2010 – styczeń 2011.

11AGATA KLECZKOWSKA (ur. 1987)

BEZ TYTUŁU, 2015

akryl, płótno, 100 x 100 cm

opisane na odwrocie: AGATA KLECZKOWSKA 2015/ BEZ TYTUŁU

100 x 100 AKRYL NA PŁÓTNIE

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 6 000 – 8 000 zł

Page 11: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ18 19/ /

12MICHAŁ SZUSZKIEWICZ (ur. 1983)

BEZ TYTUŁU, 2011

olej, płótno, 110 x 150 cm

opisany na odwrocie: MICHAŁ SZUSZKIEWICZ/ BEZ TYTUŁU/ 110 X 150

Cena wywoławcza: 6 000 zł

Estymacja: 8 000 – 12 000 zł

Artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Jarosława Modzelewskiego.Szuszkiewicz lubi eksperymentować z technikami i językiem malarskim. Wśród jego obrazów jest abstrakcja ale artysta prowadzi również swoistą grę z realizmem. Inspiruje go natura i otaczająca rzeczywistość, z której wychwytuje pojedyncze kadry by następnie przenieść je na płótno i podnieść do rangi dzieła malarskiego. Obok postaci ludzkich, stworów niczym z sennych mar, Szuszkiewicz bardzo chętnie maluje zwierzęta. Obojętnie od podejmowanego tematu jego malarswto jest tajemnicze, niepokoi, intryguje, wciąga widza.Artysta był laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz fi nalistą konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Showdown na stronie Saatchi Online, Rybie Oko.Uczestniczył w licznych wystaw w kraju i zagranicą m.in. w Basis Wien- Hangart-7,Salzburg, AT, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia, Galeria BWA w Zielonej Górze, Galeria BWA Awangarda, Galeria Design we Wrocławiu, Galeria Studio w Warszawie Galeria Program, Galeria Witryna, Wizytująca Galeria, Spectra Art Space, Klaipeda Culture Comunication Center LT, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im Iliji E. Riepina/Sankt Petersburg. Prezentował swoje prace na Targach Sztuki takich jak Preview Berlin, czy Scope Miami Art Fair. Malarstwo Szuszkiewicza znajduje się w kolekcjach w kraju i zagranicą m.in. w kolekcji Dietrich’a Mateschitz’a.

Page 12: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ 21/20 /

13EDYTA HUL (ur. 1986)

HYDROFITY 8, 2015

olej, płótno, 100 x 80 cm

opisana na odwrocie: Edyta Hul 2015/ Hydrofi ty 8

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 3 000 – 6 000 zł

14HENRYK LASKOWSKI (ur. 1951)

W OGRODACH LUWRU I, 2012

olej, płótno, 65 x 81 cm

opisany na odwrocie: H. LASKOWSKI/ „W OGRODACH LUWRU” I/ 2012/ A

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 4 000 – 6 000 zł

Page 13: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

23/X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J22 /

15ANDRZEJ CISOWSKI (ur. 1963)

TRUDNA DECYZJA, 2015

olej, płótno, 50 x 70 cm

sygnowany na odwrocie

Cena wywoławcza: 8 000 zł

Estymacja: 10 000 – 15 000 zł

W latach 1982 – 1987 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, naukę kontynuował w Kunstakademie w Düsseldorfi e. W latach 2005 i 2007 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był laureatem nagrody kwartalnika EXIT 2005 a w 2009 roku zajął II miejsce na 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień.Na początku swojej twórczej drogi Cisowski inspirował się art brud a zwłaszcza malarstwem Jean Dubuff eta i Jean-Michela Basquiata. Szybko wykształcił jednak swój własny styl czerpiąc z pop-artu i szeroko pojętej kultury masowej. Malarstwo Cisowskiego w sposób reporterski pokazuje scenki wycięte z życia codziennego, niekiedy stając się zabawnym komentarzem do rzeczywistości. Najczęściej jednak obnaża prawdę o współczesnym człowieku, którego umysł zaśmiecony jest wszechotaczającymi go krzykliwymi, nic nie wnoszącymi obrazkami. Andrzej Cisowski prezentował swoje prace na 17 wystawach zbiorowych, m.in. we Francji, Holandii, Korei, Japonii i USA oraz na 23 wystawach indywidualnych zarówno w kraju jak i za granicą, przede wszystkim w Niemczech w galeriach Düsseldorfu i Berlina, w Holandii a także w Nowym Jorku, w Cavin-Morris Galery.

Page 14: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

25/X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J24 /

16JAKUB ADAMEK (ur. 1975)

WILLE, 2008

olej, płótno, 50 x 100 cm

sygnowany i opisany na odwrocie

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 4 000 – 6 000 zł

W latach 1990-1995 uczył się w Państwowym Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej (kierunek-szkło artystyczne). Studiował w katowickiej fi lii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom w pracowni projektowania grafi cznego (promotor prof. Marian Oslizlo). W 2008 roku obronił pracę doktorską w ASP w Katowicach. W latach 2004-2009 był asystentem w Katedrze Rysunku i Malarstwa, a od 2009 roku prowadzi pracownię malarstwa I roku na macierzystej uczelni. Zdobył wyróżnienie za olej „Szkoła” w fi nale konkursu „Obraz roku 2003” oraz za obraz „Wejście do kopalni Wirek” na festiwalu malarstwa w Szczecinie w 2004 roku.Wystawy zborowe i indywidualne: 2011 –„Fajne miejsce” – wystawa indywidualna w galerii M2. Warszawa, 2009 – Wystawa zbiorowa pod hasłem- „Fantomy i fetysze”. Galeria ABC, Poznań, 2009 – Wykonanie muralu w ramach festiwalu „Niewinni czarodzieje” Osiecka, Młynarski, Hłasko. Warszawa, 2007 – „Ludzie, zwierzęta, architektura” wystawa w Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, 2007 -„Animal planet” – wystawa indywidualna w galerii M2. Warszawa, 2006 – Wystawa zbiorowa w Galerii Polswissart pod hasłem „Metropolis”, 2006 – Wystawa „Bez wernisażu” – Fijałkowski, Tarasewicz, Zakrzewski, Adamek. Galeria Ego, 2006 – Polska sztuka najnowsza. Wystawa zbiorowa w Centrum Kultury Zamek pod hasłem „Stan wewnętrzny”, 2004 – Wystawa indywidualna w galerii „Ego” w Poznaniu. Dwa cykle prac malarskich, 2004 – „Zasiedzenie” – Poznań, Galeria Arsenał, 2000 – „Pejzaż Śląski” Essen, 2000 -„Art. Cojk” Expo 2000 w Hanowerze.

Page 15: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ26 27/ /

17STANISŁAW MŁODOŻENIEC (ur. 1953)

DRZEWA, 2015

olej, płótno, 100 x 131 cm

sygn. p.g.: S. MŁODOŻENIEC/ 2015

Cena wywoławcza: 6 000 zł

Estymacja: 8 000 – 10 000 zł

Ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej ASP w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Starszy syn Jana Młodożeńca, tworzy malarstwo zarówno fi guratywne jak i kompo-zycje abstrakcyjne. Stosowanie odmiennych środków stylistycz-nych nie ujmuje spójności wizji malarskiej – kompozycje abstrak-cyjne często przypominają płótna realistyczne. Oferowany obraz „Drzewa” jest doskonałym tego przykładem. Z daleka widz widzi reportersko wręcz ujetą koronę drzew widzia-ną pod kątem, z bliska zaś obraz zmienia się, listowie i prześwity między nim jawią się jako pojedyncze białe i zielone plamy, ukła-dające się w ciąg znaków. Wystawy indywidualne: 1978 -malarstwo, Galeria Sztuki Współ-czesnej, Warszawa 1980 -malarstwo, Galeria Teatru „Nowego”, Poznań 1981 -malarstwo i rysunek, Galeria Nowy Świat, Warsza-wa 1984 -malarstwo, Armand Bartos Jr. studio, Nowy Jork 1987 -rysunek, Anna Baumritter studio, Nowy Jork 1989 -malarstwo i rysunek, Polish Institute of Arts and Sciences (PIASA), Nowy Jork

1991 -malarstwo i rysunek, Polish American Artist Society (PAAS), Nowy Jork 1993 -rysunek, Laverie Repassage, Paryż 1994 – ”Jeden i kilka”, Galeria Przyjaciół A.R., Warszawa „Signiert Młodożeniec” (z ojcem Janem i bratem Piotrem), Polski Instytut Kultury, Berlin „Młodożency” (z ojcem Janem i bratem Piotrem), Muzeum Xawe-rego Dunikowskiego, Królikarnia, Warszawa malarstwo i rysunek, A.G. Ornoch Gallery at Art 80 Spadina, Toronto 1995 – malarstwo i rysunek, Galeria „Nowego Dziennika”, Nowy Jork 1997 -malar-stwo (z bratem Piotrem), Stefania Gallery, Nowy Jork malarstwo (z bratem Piotrem), A.G. Ornoch Gallery w Art 80 Spadina, Toronto 2004 – malarstwo Galeria Kurier Plus 2004 – malarstwo Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa wybrane wystawy zbiorowe: 1978 -Premi Internacional de Dibujo”, Fondacion Joan Miro, Barcelo-na 1980 – 35 lat malarstwa w Polsce Ludowej, Poznań, Warszawa 1982 – „Świadectwo obecności”, kościół św. Krzyża, Warszawa „Je-une Expression”, Grand Palais, Paryż 1985 – „East Europeans”, El Bahia Gallery, Nowy Jork 1981 – „Jesteśmy”, Zacheta, Warszawa.

Page 16: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ28 29/ /

18AGATA BOGACKA (ur. 1976)

RÓŻE, 2015

akryl, olej wodorozcieńczalny, płótno, 81 x 60 cm

opisany na odwrocie: AGATA BOGACKA 2015/ „ROSES”/ „RÓŻE”

Cena wywoławcza: 15 000 zł

Estymacja: 25 000 – 30 000 zł

Twórczość Agaty Bogackiej to przede wszystkim malarstwo, ale zajmuje się również rysunkiem, fotografi ą, tworzy obiekty i in-stalacje. Jest absolwentką wydziału grafi ki na warszawskiej ASP (2001). Artystka wypracowała oryginalną stylistykę – znakiem roz-poznawczym jej malarstwa jest płasko kładziona plama o mocno zaznaczonym konturze. Estetyka prac malarskich Bogackiej bliska jest plakatowi. Jej akryle są syntetyczne, o ograniczonej palecie barw a przez to bardzo wyraziste. Najczęściej przewijającym się motywem są wątki autobiografi czne, relacje jakie artystka naw-iązuje z innymi ludźmi i związane z nimi silne i skomplikowane emocje. Motywy ewoluują ale charakterystyczny dla malarstwa

Agaty Bogackiej syntetyzm pozostaje niezmienny. W ostatnich pracach elementy fi guratywne ocierają się wręcz o abstrakcję a ich wymowa jest bardziej tajemnicza, mistyczna – przykładem czego jest oferowany obraz „Róże” z 2015 roku.Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych i gru-powych w Polscei zagranicą. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Page 17: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ30 31/ /

19BEATA MURAWSKA (ur. 1963)

PRAGNIENIE WIOSNY, 2016

olej, płótno, 128 x 150 cm

sygn. p.d.: Beata Murawska

opisany na odwrocie: Beata/ Murawska/ 2016/ „Pragnienie wiosny”

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 6 000 – 8 000 zł

Page 18: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ32 33/ /

20FILIP GRUSZCZYŃSKI ( ur. 1978)

LA REVE, 2016

olej, płótno, 100 x 150 cm

sygn. na odwrocie: La reve/ fi lippo I 2016

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 4 000 – 7 000 zł

Page 19: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ34 35/ /

21MATEUSZ DĄBROWSKI (ur. 1980)

NIEBIESKI, 2012

olej, płótno, 120 x 90 cm

opisany na odwrocie: M. DĄBROWSKI/ NIEBIESKI 2012/ 120 x 90 CM/ OLEJ NA PŁÓTNIE

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

Malarz, grafi k, twórca form przestrzennych. Absolwent Wy-działu Grafi ki warszawskiej ASP (2005), w 2010 roku uzyskał stopień doktora na macierzystej uczelni gdzie współprow-adzi pracownię Grafi ki Artystycznej „Pracownia nr 6”. Sztukę Dąbrowskiego należy zaliczyć do nurtu abstrakcji geometrycznej. Artysta wykorzystuje różnorodne mate-riały poszukując dla nich nowych znaczeń wykraczających poza ich materialność. Bardzo ważna jest dla Dąbrows-kiego interakcja między widzem a dziełem co czyni z arty-sty kontynuatora op-artowskiej wizji sztuki. Artysta był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Międzynarodowego Sympozjum Młodych Artystów w Gutersloh w Niemczech (2008)

Otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską 2010r (2011), Wyróżnienie na Międzynarodowe Biennale Grafi ki na Tajwanie 2010r (2010), Grand Prix Młodej Grafi ki Polskiej – MTG Kraków (2009), Pierwsza Nagroda Artystyczna ufun-dowana przez fi rmę „Siemens” (2006)Wystawy Zbiorowe: – Wystawa z XXXII Pleneru dla Ar-tystów Posługujących się Językiem Geometrii, w Galerii XXI w Warszawie, kurator: Bożena Kowalska (2014), SGC Print-making Conference, Milwaukee, Wisconsin, USA, Galeria Frederick Layton Gallery (2013), Kręgi Sztuki, Galeria Ron-do Sztuki w Katowicach (2013)

Page 20: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ36 37/ /

22JAN WYŻYKOWSKI (ur. 1956)

NOWY STRUKTURALIZM, 2011

olej, płótno, 130 x 100 cm

opisany na odwrocie: Jan Wyżykowski „Nowy strukturalizm” 2011

Cena wywoławcza: 10 000 zł

Estymacja: 14 000 – 18 000 zł

WYSTAWIANY:

Jan Wyżykowski – perspektywa zwrotna, Galeria Fibak, Warszawa 2012

Ukończył stołeczne ASP, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Jana Tarasina. Wyżykowski zajmu-je się malarstwem przede wszystkim abstrakcyjnym dużą wagę przywiązując do teorii. Przez lata badał m.in. zach-owanie siatkówki oka pod wpływem zmieniających się koloru i światła, analizował modele barw. Wynikiem tych wieloletnich poszukiwań jest tzw. perspektywa zwrotna będąca dopełnieniem znanych już w malarstwie pers-pektyw zbieżnej i barwnej. Perspektywa zwrotna ogranic-zona jest formatem płaszczyzny, w tym przypadku płótna a cechuje się iluzorycznymi właściwościami przestrzennymi, wrażeniem głębi z wklęsłościami i wypukłościami.Prace Wyżykowskiego, oparte na elementach takich jak plama czy okrąg, są dynamiczne i charakteryzuje je zróżnicowana i mocna kolorystyka. Tworząc indywidu-

alną teorię sztuk plastycznych artysta czerpie z dorobku impresjonistów i postimpresjonistów oraz nawiązuje do technik pointylizmu i dywizjonizmu.Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2011 – „Inspi-racje”, ZPAP Galeria DAP 3, Warszawa, 2008 – „Abstrakcja – teoria a intuicja”, Galeria LUFCIK, Warszawa, 2006 – „Od początku do perspektywy zwrotnej”, Galeria „Milano”, Warszawa, 1994 – „Przestrzeń i barwa”, Galeria „Studio”, Warszawa, 1994 – „Kolekcja 2. Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej”, CSW Zamek Ujazdowski, Warsza-wa, 1994 – „Punkty odniesienia”, wystawa zorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Instytut Polski, Budapeszt, 1992 – „Gamy harmoniczne”, Galeria Laboratorium, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Page 21: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ38 39/ /

23MARIUSZ MIERZEJEWSKI (ur. 1981)

WSPOMNIENIE, 2014

olej, płótno, 90 x 90 cm

opisany na odwrocie: „WSPOMNIENIE”/ 2014/ Mariusz

Mierzejewski

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 000 – 4 000 zł

24ROBERT JAWORSKI (ur. 1968)

ZAPIS TOPOGRAFICZNY XXXIII, 2015

tech. własna, płyta, średnica ok. 160 cm

opisany na odwrocie: ZAPIS/ TOPOGRAFICZNY/ ROBERT/ JAWORSKI/ 2015

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 3 000 – 5 000 zł

WYSTAWIANY:

Robert Jaworski – Plemię, Galeria Promocyjna, Warszawa 2015

Page 22: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ40 41/ /

25ALEKSANDER ROSZKOWSKI (ur. 1961)

WYSPY NA GOLFSZTROMIE, 2015/16

olej, płótno, 120 x 190 cm

opisany na odwrocie: ALEKSANDER ROSZKOWSKI/ 1116

„WYSPY NA GOLFSZTROMIE”/ 2015/16

na blejtramie: 190:120 cm

Cena wywoławcza: 9 000 zł

Estymacja: 16 000 – 20 000 zł

Aleksander Roszkowski studiował w latach 1980-1985 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Po studi-ach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogól-nopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arse-nał 88” i „Red & White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzy-skując na pierwszej z nich nagrodę honorową. Zamaszy-sty, energiczny ruch pędzla oraz krzycząca kolorystyka wczesnych płócien każą sytuować jego ówczesne ma-larstwo w modnym w latach 80. nurcie nowej ekspresji. Już jednak przy końcu dekady artysta radykalnie zmienił styl i tematykę kiedy to zaczął tworzyć również obrazy fi guralne a równolegle z nimi geometryczne obrazy in-spirowane pejzażem, mniej znane, rzadko eksponowane. Roszkowski w mistrzowski sposób przekazuje swo-je odczucia za pomocą geometrii. Według artysty, to właśnie proste, geometryczne formy są istotą natury, kosmosu oraz naszego bytu. Wyczuwalna dynamika fak-tury oraz wrażliwy sposób widzenia koloru i światła spra-wia, że cykl „Nowe Obrazy” jest bardzo szczerą a zarazem metafi zyczną dywagacja na temat człowieka podporząd-kowanego prawom natury oraz nienamacalnego uniwer-sum.

Page 23: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ42 43/ /

26MICHAŁ SLEZKIN (ur. 1960)

SWEETIE, 2015

olej, płótno, 110 x 110 cm

opisany i sygnowany na odwrocie: Michał Slezkin/ „Sweetie” 2015

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 6 000 – 8 000 zł

Malarz, grafi k, twórca projektów konceptualnych i insta-lacji, reżyser. Slezkin studiował na warszawskiej ASP, dy-plom złożył w 1989 roku w pracowni Teresy Pągowskiej i Macieja Urbańca.Pierwsza wystawa artysty miała miejsce w 1990 w Warszawie. Wystawiał i brał udział w projektach arty-stycznych w Budapeszcie, Pradze, Saint Tropez, Miami, Pekinie.Ważniejsze wystawy: 1990 – wystawa malarstwa, prace olejne na płótnie, w Galerii Promocyjnej w Warszawie, 1994 – realizacja instalacji multimedialnej w Saint Tropez, 1999 – prace Slezkina prezentowane były na wystawach w Pradze i Budapeszcie, 2003 – „Biosfera„. wystawa ma-larstwa, prace wielkoformatowe na papierze Bochenska Gallery, 2005 – „Skitoma„ wystawa malarstwa, prace ole-jne na płótnie. Galeria Promocyjna, Warszawa, 2007 –

„Jeden„, projekt multimedialny. Galeria BWA w Zielonej Górze, 2009 – „Państwo – Bohdan i Michał Slezkinowie„. Galeria Kronika, Bytom, 2013 – „Państwo, gra z archi-wum”, Pełna wersja projektu Piktogram BLA. Warszawa, 2013 – „Wizyta”, praca wspólna z Pawłem Althamerem, Neugerriemschneider | Art Basel | Miami Beach, 2014 – „Kongres rysowników”, Neugerriemschneider / Ullens Center for Contemporary Art, Beijing, 2014 – „Państwo – Kriegspiell”, Galeria BWA w Zielonej Górze2014 – „Razem ale osobno”, w ramach cyklu Synchro-nizacja, My i Oni, Fundacja Bęc Zmiana, 2015 – „Gra w Państwa”, w ramach wystawy Le Bords du Monde, Palais de Tokyo, Paris, 2015 – „3 Witryny„ Rytuały w przestrzeni publicznej. Fundacja Bęc Zmiana”, 2015 – „Uchodźcy z Kafl inii„ Galeria XS.

Page 24: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ44 45/ /

27ANDRZEJ FOLFAS (ur. 1948)

AKT, 2003

olej, płótno, 100 x 140 cm

sygn. p.d.: FOLFAS 2003

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 4 000 –6 000 zł

W latach 60-tych ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod opieką pro-fesorów: Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozows-kiego i Antoniego Rząsy. Następnie ukończył studia na ASP w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz u prof.: J. Ząbkowskiego, T. Kutermaka, B. Brauna, M.Sigmunda. Odznaczony przez Ministra Kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżnieniem Mi-asta Krakowa jako zasłużony działacz kultury i sztu-ki. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz kolek-cjach prywatnych. Od lat 70-tych brał udział w lic-znych wystawach w Niemczech, Francji, Szwecji, Austrii i Polsce, w tym czasie miał też ponad 30 wyst-aw indywidualnych. Jego obrazy grają żywym kolor-em i geometrią, której kształty opracowane są często nieomal jedną kreską i paroma plamami barw. Jak sam przyznaje: im bardziej wyzwolony temat tym większa potrzeba precyzji formy. W jego obrazach postacie o pierwotnych rysach zatrzymane w arche-typicznych tańcach, pozach i gestach często o jed-noznacznym przekazie erotycznym, nabierają kub-istycznych form i mięsistych faktur zmieniając się w kompozycje o wyjątkowo silnym przekazie.

Page 25: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ46 47/ /

28ANNA SZPRYNGER (ur. 1982)

BEZ TYTUŁU, 2012

olej, płótno, 80 x 80 cm

opisany na odwrocie: Anna Szprynger 2012

Cena wywoławcza: 18 000 zł

Estymacja: 23 000 – 29 000 zł

29AGNIESZKA SANDOMIERZ (ur. 1978)

WATA CUKROWA, 2012

tempera płótno, 80 x 80 cm

opisany na odwrocie: Agnieszka Sandomierz \”Wata cukrowa\” X. 2012 olej, płótno, 50 x 70 cm

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 10 000 zł

Page 26: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ48 49/ /

30 MONSTFUR (rok zał. 2007)

ARCTIUM FLY, 2015

ręcznie wycinany szablon, akryl, metalowa

płyta, 200 x 100 cm

sygnowany na odwrocie

Cena wywoławcza: 7 000 zł

Estymacja: 9 000 – 14 000 zł

Bartłowmiej Stypka (ur. 1983 r.) i Łukasz Gawron (1985 r.)/. Duet powstał w 2007 r. w wyniku spotkania dwóch studentów Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Autorzy nie podpisują swoich prac. Od począt-ku współpracy kreowana jest wirtualna postać – Monstfur, będą-ca połączeniem słowa „monster” i „potfur”. Ich podstawowym środkiem wyrazu jest szablon. Martyce przygotowują ręcznie. Interesuje ich przede wszystkim realizacja na ulicy. Ważniejsze realizacje: galeria szablonu na kładce dla pieszych, łączącej ul. 1 maja i Ogrodową, Częstochowa (2007), festiwal sztuki młodej

Arterie, Katowice (2007), indywidualna wystawa grafi ki, dworzec PKP, Częstochowa (2007), wystawa obiektów Neu Design, Rondo Sztuki, Katowice (2008), indywidualna wystawa grafi ki szablo-nowej Natural Born Potfur w ramach Trienalle Sztuki Najnowszej, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Konduk-torownia, Częstochowa (2008), publikacja w Stencil History X, wystawa szablonu „Stencil History X”, ATM gallery oraz Intoxicat-ed Demons gallery, Berlin (2009), wystawa szablonu Chic’n’sten-cil, Galerie Itinerrance, Paryż (2009), udział w Szablondżem, Warszawa (2009, 2010), mural w ramach obchodów rocznicy

Powstania Warszawskiego, most Śląsko-Dąbrowski, Warszawa (2009), wystawa Sonniges Land, Graz, Austria (2010), publikacja w albumie „Polski Streetart”, Wydawnictwo Carta Blanca (2010), wystawa sztuki użytkowej Projector, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Konduktorownia, Częstochowa (2010), indywidualna wystawa grafi ki szablonowej, Klubokawiarnia Jaś i Małgosia, Warszawa (2010), grafi czno-malarska aranżacja peronu stacji kolejowej Warszawa – Rakowiec (2010), wystawie laureatów IV Ogólnopolskiego Konkursu im. M. Michalika, Mie-jska Galeria Sztuki, Częstochowa (2011), indywidualna wystawa

grafi ki szablonowej „Monstfur – Low Life”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2011).Prezentowana praca to przykład twórczości słynnego duetu Stypka-Gawron na podobraziu innym niż ściana. Podobnie jak w przypadku graff iti – sztuki ulicznej, z której wyrasta Monstfur– artyści wykorzystują tradycyjną technikę ręcznie robionego sz-ablonu w połączeniu z nowoczesnym medium w postaci farby aerozolowej. Podobraziem jest tu jest blacha, elementem to-warzyszącym znak kolejowy a językiem przekazu zimna ogranic-zona paleta barw.

Page 27: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ50 51/ /

31PAWEŁ JARODZKI (ur. 1958)

BEZ TYTUŁU (SMOKING IN THE DARK CINEMA), 2014

tusz, akryl, papier, 50 x 70 cm

sygn. p.d.: PAWEŁ JARODZKI ‚14

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 000 – 5 000 zł

32RAFAŁ BUJNOWSKI (ur. 1974)

Z CYKLU `GRAFIKA GRATIS`, 1999

linoryt, papier, 14 x 8 cm

ed. 6/10

sygn. p.d.: Bujnowski/ 99

opisany u dołu ołówkiem: 6/10 grafi ka/gratis Bujnowski/99

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Estymacja: 1 500 – 2 500 zł

Page 28: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ52 53/ /

33ARTUR PRZEBINDOWSKI (ur. 1967)

Z SERII: WNĘTRZE MIASTA, NO.9, 2016

akryl, płótno, 65 x 80 cm

opisany na odwrocie: ARTUR PRZEBINDOWSKI/ Z SERII:

„WNĘTRZE MIASTA” 2016/ NO.9

Cena wywoławcza: 6 000 zł

Estymacja: 8 000 – 12 000 zł

Absolwent ASP w Krakowie. Dyplom zrealizował w pra-cowni prof. R. Banaszewskiego w 1993 r. Jest laureatem Grand Prix konkursu malarskiego Prysznic – narodziny przyjemności w Bad Zwischenahn w Niemczech (1998), zdobywcą Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro-dowego na XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współcze-snego w Szczecinie (2010), Wyróżnienia Regulaminowego oraz Nagrody Publiczności na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2011). Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, m.in.: Galeria Kersten, Kraków; Galeria Tamka, Warszawa (2006); XXII i XXIV Festiwal Polskiego Malarstwa Współcze-snego, Szczecin (2008, 2012); Megalopolis, Galeria Biel-ska BWA (2011); Megalopolis, Konduktorownia, Często-chowa (2011); Megalopolis, Galeria BWA, Rzeszów (2013). W latach 1998–2004 uczestniczył w plenerach malarskich w Polsce, Niemczech, Włoszech i Grecji. Brał udział w tar-gach sztuki: The Bloxham Galleries na The Aff ordable Art Fair, Londyn (2004), Warszawa (2009), HanseArt, Brema (2011), Art Event, Namur, Belgia (2011), Kunst en Living, RottIerdam (2011), Trevisian International Art, Bolonia, Włochy; Exposition Internationale d’Art, Lautenbach, Francja (2012, 2013); Huntenkunst, Holandia (2012, 2013). Obrazy przedstawiające kadry z wielomilionowych miast, będące specyfi cznym labiryntem, analityczna przestrzeń miejska zapisana jako spójny układ znaków plastycznych, a także piktogramy współczesnej ikonosfery miasta, to jego najnowsze obrazy. Fascynujące swym ogromem, jed-nocześnie wyludnione aglomeracje, mówią o tych aspek-tach kondycji współczesnego człowieka, które odnoszą się do jego konfrontacji z przestrzenią, w której żyje.

Page 29: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ54 55/ /

34MACIEJ WIECZERZAK (1986 – 2015)

MARTWA NATURA Z HOMAREM, 2011

akryl, płótno, 90 x 90 cm

sygn. na odwrocie: M. Wieczerzak 2011

Cena wywoławcza: 12 000 zł

Estymacja: 15 000 – 18 000 zł

Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskując w 2010 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof Stanisława Bi-ałogłowicza. Zajmował się głównie malarstwem jak również grafi ką, rysunkiem i rzeźbą.Prace Wieczerzaka były szeroko pokazywane na wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in. w Saatchi Gallery w Londynie, Arnaud Rogez Gal-lery, w Brukseli czy Van Lonn Galleries w Vught. Jego projekty były wykorzystywane przez modne polskie marki jak warszawska La Millou oraz kra-kowska Marthu.

Na pierwszy rzut oka, twórczość Wieczerzaka to po prostu połączenie komiksu, graff iti i stylu MTV, jednak po głębszym analizie dostrzec w nim moż-na grę jaką artysta prowadzi z widzem. Począt-kowo niedostrzegalne elementy powoli stają się widoczne. Wielką inspiracją dla Wieczerzaka był świat otaczających go obrazów. Na jego płótnach możemy znaleźć postaci z bajek, gier, przypowieści religijnych jak i bohaterów historycznych czy tych całkowicie nowoczesnych, zaczerpniętych ze świa-ta pop-kultury.

Page 30: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

57/X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J56 /

35AGNIESZKA KIELISZCZYK (ur. 1976)

ZABURZENIA WZROKU CMYK, 2008

akryl, płótno; 120 x 120 cm

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 6 000 – 9 000 zł

WYSTAWIANY:

Wymazywanie, Galeria m², Warszawa, 2008

REPRODUKOWANY:

Katalog wystawy Wymazywanie, Galeria m², Warszawa, 2008 str. 6

Page 31: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ58 59/ /

36SŁAWOMIR TOMAN (ur. 1966)

BEZ TYTUŁU, 2010

olej, płótno, 90 x 90 cm

opisany na odwrocie: Toman’S/ Bez tytułu/ 2010/ olej

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 10 000 zł

WYSTAWIANY:

Nie-ludzkie obrazy. Tomasz Bielak, Sławomir Toman, Galeria Beta 16, Warszawa 2016

Sławomir Toman – Suma rozłączna, BWA Galeria Zamojska, Zamość 2014

Zbliżenia, Galeria Lipowa 13, Lublin 2011

W latach 1986-87 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana. W okresie 1995-97 przebywał na stypen-dium w Ecole Regionale de Beaux Arts w Rennes we Francji. Absolwent ASP w Krakowie. Dyplom zreal-izował w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Stypen-dysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995) i Ministra Kultury RP (2002). Od 1997 r. pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, aktualnie na stanowisku adiunkta. Tytuł doktora sztuki uzyskał w 2003 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce Arteon w 2001 roku. W 2003 r. nominowany do Paszportu Polityki.

Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lub-linie. Ma w swoim dorobku liczne wystawy indywid-ualne m.in. w Grodzkiej w Lublinie (2001), Otwartej Pracowni w Krakowie (2003, 2009), Galerii Karowej w Warszawie (2003), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2005), Galerii Piekary w Poznaniu (2006), Galerii szyperska, Poznań (2010), Galerii Sztuki Farbi-arnia na Pięknej w Warszawie (2010), Galerii Zachęty Lipowa 13, Lublin (2011). Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Piekary, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, kolekcja galerii BWA w Sandomierzu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Page 32: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

60 61/ /X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J

37JAKUB BĄKOWSKI (ur. 1971)

TV ZERO ZONES (2004), 2005

off set, papier, 100 x 100 cm

sygn. na odwrocie: Jakub Bąkowski/ 2005

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

Praca dokumentuje jedną z najsłynniej-szych akcji artystycznych przeprowadzoną przez Jakuba Bąkowskiego w 2004 roku. TV Zero Zones powstało z nałożeniana na siebie dwóch obrazów – nadawanego ze studia telewizyjnego TVP modelu obrazu kontrolengo, tzw. Test Card, oraz nałożo-

nego na niego fi lmu przedstawiającego performance artysty. Bąkowski wykonuje serię powtarzających się prostych ćwiczeń gimnastycznych, Zestawienie tych dwóch nie powiązanych ze sobą niczym obrazów wywołuje uczucie niepokoju.

38ANDRZEJ ROSZCZAK (ENGI) (ur. 1974)

WOMAN IN COMPOSITION, 2006

olej, płótno, 114 x 130 cm

sygn. p.d.: Engi

opisany na odwrocie: Woman in composition/ oil/canvas

130/114/ Andrzej Roszczak Engi/ 2006

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 5 000 – 8 000 zł

Page 33: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ62 63/ /

39MONIKA DĘTKOŚ (ur. 1974)

KAMEA 2, 2015

olej, akryl, płótno, 100 x 71 cm

sygn. p.d.: M. Dętkoś

opisany na odwrocie: Monika Dętkoś, 100x 71, 2015, Kamea 2

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 4 000 – 7 000 zł

40 IGOR PRZYBYLSKI (ur. 1974)

CSD, LEOPOLDOV Z CYKLU: „CZECHO - SŁOWACJA”, 2009

akryl, płótno, 90 x 60 cm

sygn. p. d.: IP’09

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

Page 34: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

65/X V I AU KCJ A S Z T U K I N A J N OWS Z E J64 /

41PAWEŁ SKURSKI (ur. 1978)

OMPHALOS, 2009/ DYPTYK

olej, płótno, 2x 195 x 105 cm

sygn. p.d.: OMPHALOS/ 2009/ MALOWAŁ PAWEŁ SKURSKI

Cena wywoławcza: 25 000 zł

Estymacja: 35 000 – 45 000 zł

Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował również na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Laureat Nagrody Specjalną na Ogól-nopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich. Oprócz wystaw krajowych, m.in. w warszawskim CSW, Skurski prezentował swoje prace w Neapo-lu,Londynie, Genewie i Nowym Jorku oraz na Expo w Szanghaju.Twórczość Skurskiego jest głęboko zakorzeniona w fascynacji sztuką klasyczną, jej harmonią i humanistycznym pięknem. Artysta stawia się tym samym w opozycji do modnych współcześnie trendów odrzucają-cych klasyczne piękno.

Page 35: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ66 67/ /

42WALDEMAR J. MARSZAŁEK (ur. 1960)

CZERWONY KAPTUREK

olej, płótno, 74 x 91 cm

opisany na odwrocie: „CZERWONY KAPTUREK”/ OLEJ 74 x 91/ W. MARSZAŁEK/

UL. ZAKOPIAŃSKA 35/7/ GDAŃSK/ POLAND

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafi ki użytkowej (dyplom w 1985 roku). Z macierzystą uczelnią związany jest do dziś. Już w okresie studiów jak i po ich ukończeniu zajmował się litografi ą i projektowaniem grafi cznym. Od połowy lat 90. zajmuje się malarstwem i pracami w technice cyfrowej.Brał udział w ponad 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą, ma na swoim koncie przeszło 30 wystaw indywidualnych.Malarstwo Marszałka ma charakter narracyjny, niemalże teatralny. Postaci ubranych mężczyzn i nagich kobiet o pięknych czerwonych ustach są przerysowane, groteskowe. Surrealistyczne inscenizacje obrazów nadają im melancholijnego, onirycznego nastroju. Malarstwo artysty dzięi swej narracyjności staje się równoległą rzeczywistością.

Page 36: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ68 69/ /

43ARTUR TURALSKI (ur. 1949)

KSIĘŻNICZKA PTAKÓW

pastel, papier, 100 x 70 cm

sygn. l.d. monogramem: Art.Tural

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

44TYCJAN KNUT (ur. 1985)

BEZ TYTUŁU, 2015

akryl, płótno, 120 x 80 cm

opisany na odwrocie: T. KNUT BEZ TYTUŁU AKRYL

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 5 000 – 8 000 zł

Page 37: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ70 71/ /

Dom Aukcyjny Polswiss Art jest partnerem w programie Wealth Consulting dla klientów ING Banku Śląskiego.

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ

11 LUTEGO 2016

Aukcja:Czwartek, 11 lutego 2016 r., godz. 19.00

Dom Aukcyjny Polswiss Artul. Wiejska 20, Warszawa

Aukcjoner:Marek Grzybowski

Wystawa przedaukcyjna:30 stycznia – 11 lutego 2016 r.

pn. – pt.: 11.00 – 19.00sob. – 11.00 – 15.00

Zlecenia licytacji:e-mail: [email protected]

tel.: +48 (22) 628 13 67

Opracowanie katalogu:Marzena Karpińska, Maria Jaxa-Chamiec

Redakcja katalogu:Marta Rydzyńska

Reprodukcje:Dariusz Kowalik

Opracowanie grafi czne:Marcin Jagodziński

Skład:Paweł Wolski

Copyright© Dom Aukcyjny Polswiss Art

1. Oferta aukcyjna

Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty

kolekcjonerskie oddane do sprzedaży komisowej przez

komitentów lub stanowiące własność Domu Aukcyjne-

go. Zgodnie z oświadczeniami komitentów powierzo-

ne obiekty stanowią ich własność, bądź też komitenci

mają prawo do ich rozporządzania, a ponadto nie są

one objęte jakimkolwiek postępowaniem sądowym

i skarbowym, są wolne od zajęcia i zastawu oraz innych

ograniczonych praw rzeczowych, a także jakichkolwiek

roszczeń osób trzecich. Dom Aukcyjny zapewnia facho-

wą wycenę, rzetelny opis katalogowy powierzonego do

sprzedaży obiektu, a także pokrywa koszty jego ubez-

pieczenia. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi

przepisami prawnymi przez osobę upoważnioną po

stronie Domu Aukcyjnego zwaną dalej Aukcjonerem.

Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub

łączenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez

podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji

mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera

lub osobę przez niego wskazaną przed rozpoczęciem

licytacji. Dom Aukcyjny zapewnia, ze opisy katalogowe

obiektów wystawionych na aukcji wykonane zostały

w najlepszej wierze z wykorzystaniem doświadczenia

i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego oraz

współpracujących z Domem Aukcyjnym ekspertów.

2. Osobisty udział w aukcji

Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z nu-

merami aukcyjnymi, które można otrzymać przy stano-

wisku rejestracyjnym po wypełnieniu formularza udzia-

łu w aukcji. Pracownik Domu Aukcyjnego dokonujący

rejestracji ma prawo poprosić o dokument potwierdza-

jący tożsamość osoby rejestrowanej (dowód osobisty,

paszport, prawo jazdy). Bezpośrednio po zakończeniu

aukcji należy zwrócić tabliczkę z numerem aukcyjnym,

a w przypadku zakupu odebrać potwierdzenie zawar-

tych transakcji.

3. Licytacje w imieniu klienta

Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podsta-

wie zlecenia licytacji. Zgłoszenie takie można przesłać

poprzez e-mail, na adres: marta.rydzynska@polswis-

sart.pl, lub złożyć osobiście w siedzibie Domu Aukcyjne-

go. W przypadku zlecenia licytacji z limitem Dom Aukcyj-

ny dokłada starań, by klient zakupił obiekt w możliwie

najniższej cenie. Formularz należy przesłać faksem,

pocztą, e-mailem lub zostawić osobiście w siedzibie

Domu Aukcyjnego najpóźniej na godzinę przed rozpo-

częciem licytacji. Dane osobowe klienta są informa-

cjami poufnymi i pozostają do wyłącznej wiadomości

Domu Aukcyjnego. O ile klient nie zażyczy sobie inaczej,

rachunek za zawarte transakcje zostanie przesłany na

adres podany przez klienta w zgłoszeniu.

Klient jest informowany, że zgodnie z art. 24 ust. 1 usta-

wy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia

1997 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1182 z poźn.

zm.) informuję, że administratorem danych osobowych

jest „DOM AUKCYJNY POLSWISS ART” SPÓŁKA Z OGRA-

NICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA z siedzibą w Warsza-

wie, adres: 00-490 Warszawa, ul. Wiejska 20, wpisaną

pod numerem KRS 0000187973 do rejestru przedsię-

biorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. St.

Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru

Sądowego.Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie

dla celów prowadzenia działalności gospodarczej Spół-

ki, a każdej osobie, której dane są przetwarzane przy-

sługuje prawo dostępu do treści jej danych osobowych

oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest

dobrowolne.

Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobo-

wych na potrzeby prowadzenia aukcji i działań marke-

tingowych „DOM AUKCYJNY POLSWISS ART” SPÓŁKA

Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA z siedzibą

w Warszawie

4. Licytacje telefoniczne

Klienci, którzy chcą licytować przez telefon, powin-

ni przesłać zlecenia najpóźniej na jeden dzień przed

dniem aukcji. Pracownicy Domu Aukcyjnego połączą

się z klientem przed rozpoczęciem licytacji wybranych

obiektów. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności

za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefo-

nicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połącze-

nia z podanym przez klienta numerem telefonu. Dom

Aukcyjny zastrzega, ze może rejestrować i archiwizować

rozmowy telefoniczne z klientem, o których mowa po-

wyżej.

5. Przebieg aukcji

O wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. Zakoń-

czenie licytacji obiektu następuje w momencie uderze-

nia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z za-

warciem umowy sprzedaży między Domem Aukcyjnym

a licytantem, który zaoferował najwyższą kwotę. W razie

zaistnienia sporu w trakcie licytacji, Aukcjoner rozstrzy-

ga spór lub ponownie przeprowadza licytację obiektu.

6. Estymacja

Podana w katalogu estymacja jest szacunkową warto-

ścią określoną przez Dom Aukcyjny na podstawie cen

sprzedaży podobnych obiektów, porównywalnych pod

względem stanu, rzadkości, jakości i pochodzenia. Ku-

pujący nie powinni traktować estymacji jako zapewnie-

nia ani prognozy co do faktycznej ceny sprzedaży. Esty-

macja nie zawiera opłaty organizacyjnej.

7. Opłata aukcyjna i podatek VAT

Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę

aukcyjną w wys.18%. Kwota wylicytowana wraz z opła-

tą aukcyjną zawiera podatek od towarów i usług VAT.

Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej,

w przypadku, gdy obiekt nie został sprzedany na aukcji.

Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT marża

8. Płatności

Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za

wylicytowane obiekty w terminie 7 dni od dnia aukcji.

Dom Aukcyjny będzie uprawniony do naliczenia odsetek

ustawowych za okres opóźnienia w zapłacie. Dom Au-

kcyjny przyjmuje następujące formy płatności: gotów-

ka, karta płatnicza oraz przelew na rachunek bankowy:

ING Bank Śląski 57 1050 1038 1000 0023 0543 9743

SWIFT: INGBPLPW Dom Aukcyjny Polswiss Art ul. Wiejska 20 00-490 Warszawa

9. Odstąpienie od umowy

W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny

po bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego

terminu na zapłatę, może odstąpić od umowy z nabyw-

cą.

10. Przejście własności obiektu.

Własność wylicytowanego obiektu przechodzi na

nabywcę z chwilą zapłaty pełnej ceny powiększonej

o opłatę aukcyjną.

11. Odbiór obiektów

Odbiór wylicytowanych obiektów jest możliwy po do-

konaniu pełnej zapłaty i powinien nastąpić w terminie

do 7 dni od daty aukcji. W innych przypadkach przecho-

wywanie i dostarczanie obiektów odbywa się na koszt

i ryzyko nabywcy.

12. Reklamacje

Wszelkie możliwe reklamacje będą rozpatrywane zgod-

nie z przepisami prawa polskiego. Reklamację z tytułu

niezgodności towaru z umową można zgłosić w ciągu

1 roku od wydania obiektu. Wobec osób nie będących

konsumentami Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzial-

ności za ukryte wady fi zyczne oraz wady prawne zaku-

pionych obiektów.

Regulamin aukcji

Page 38: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej

XVI AUKCJA SZTUKI NAJNOWSZEJ72 73/ /

Page 39: Artur Herkt malarstwo katalog xvi aukcja sztuki najnowszej