13
KPR3974 LATIHAN MENGAJAR TAJUK TUGASAN KUMPULAN K00864 DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON NURULHUDA BINTI MOHAMAD SALIHIN D20112053154 0177500976 NAMA TUTOR E-LEARNING : DR. ABDUL RAHIM RAZALLI TARIKH SERAH: 16 APRIL 2015 RPH MINGGU KE-4

RPH BM

Embed Size (px)

DESCRIPTION

praktikum

Citation preview

  • RIS

    SEMESTER 1 SESI 2010/2011

    KPR3974

    LATIHAN MENGAJAR

    TAJUK TUGASAN

    KUMPULAN

    K00864

    DISEDIAKAN OLEH

    NAMA NO. ID NO. TELEFON

    NURULHUDA BINTI MOHAMAD SALIHIN D20112053154 0177500976

    NAMA TUTOR E-LEARNING : DR. ABDUL RAHIM RAZALLI

    TARIKH SERAH: 16 APRIL 2015

    RPH MINGGU KE-4

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

    Mata Pelajaran Bahasa Melayu

    Kelas Ikhlas 4

    Bil. Murid 5 orang

    Masa 8.40 pagi - 9.40pagi (60 minit)

    Tarikh 16 April 2015

    Tajuk 3. Kemahiran Membaca

    Standard Kandungan 3.2 Membaca perkataan

    Standard Pembelajaran 3.2.1 Membaca perkataan KV + KVK

    Tunjang lain yang

    disepadukan

    Ketrampilan, komunikasi, fizikal dan estetika

    Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

    1. Memadankan suku kata pertama dengan suku kata kedua

    dengan betul.

    2. Memadankan perkataan KV + KVK dengan gambarnya.

    3. Membaca sekurang-kurangnya tiga perkataan KV + KVK

    dengan betul dan lancar

    Sistem bahasa Kata nama

    Kosa kata Katak, lipan, tikus, gajah dan semut

    Ilmu Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, sains, dan moral

    Kemahiran berfikir Menjana Idea, mendiskriminasi dan menghubungkait.

  • Kemahiran Pengajaran Soal jawab

    Kemahiran Belajar

    Cara Belajar

    Kemahiran membaca, kemahiran menulis dan kemahiran

    mendengar secara aktif

    Kecerdasan Pelbagai Verbal-linguistik, muzik dan kinestetik.

    Nilai Murni Memberi kerjasama, kebebasan bersuara, berani mencuba,

    berterima kasih, yakin diri, bersungguh-sungguh, menghargai,

    toleransi, kerjasama kumpulan, berani, bersungguh-sungguh,

    kerjasama dan amalan menjaga kebersihan diri dan persekitaran.

    Elemen Merentas

    Kurikulum:

    Teknologi maklumat dan komunikasi dan keusahawanan.

    Bahan Bantu Belajar: Komputer riba, pembesar suara, kad bacaan, kad gambar dan kad

    perkataan katak, gajah, semut, lipas dan tikus dan lembaran

    kerja.

  • ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

    SET INDUKSI

    (5 Minit)

    Nyanyian dan

    pergerakan dari

    lagu Lompat si katak

    lompat

    1. Murid dikehendaki menyanyi lagu yang dengan iringan muzik serta

    mengikut pergerakan yang dilakukan oleh guru.

    2. Murid dikehendaki menyatakan nama binatang yang terdapat dalam

    lagu tadi.

    3. Guru mengaitkan lagu dengan pengajaran pada hari ini.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    Kemahiran Pengajaran :

    - Soal Jawab

    Kemahiran Berfikir (KB):

    - Menjana idea

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Muzik

    - Kinestetik

    Elemen Merentas Kurikulum:

    - Teknologi Maklumat dan

    komunikasi

  • Nilai Murni:

    - Memberi kerjasama

    - Kebebasan bersuara

    - Berani mencuba

    LANGKAH 1

    (10 Minit)

    Mengeja dan membaca

    dengan bimbingan guru

    1. Murid dikehendaki mengambil kad gambar dari kotak yang

    disediakan.

    2. Murid dikehendaki menamakan haiwan tersebut.

    3. Murid dikehendaki mengajuk perkataan yang guru sebut mengikut

    suku kata yang betul.

    4. Murid dikehendaki mengeluarkan jari mengikut bilangan suku kata

    dari perkataan yang disebut.

    5. Murid mengulangi membatangkan suku kata sambil mengira dengan

    jari secara berkumpulan.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Kad gambar dan kad

    perkataan: katak, gajah,

    semut, lipas dan tikus

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Verbal-linguistik

    Nilai Murni:

    - Berani mencuba

    - Yakin diri

    LANGKAH 2

    (10 minit)

    1. Murid dikehendaki memilih satu kad warna yang digemari.

    2. Murid dikehendaki mengeja perkataan KV + KVK tersebut dengan

    bimbingan guru.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Kad gambar

    - Kad suku kata

  • Mengeja dan membaca

    secara individu

    - Ka tak

    - Ga jah

    - Se mut

    - Li pas

    - Ti kus

    3. Semua murid dikehndaki mengeja berulang kali dengan bimbingan

    guru.

    4. Murid dikehendaki membaca perkataan yang diminta oleh guru

    secara individu.

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

    - Kemahiran membaca

    Nilai Murni:

    - Berani mencuba

    - Yakin diri

    - Kerjasama

    LANGKAH 3

    (15 minit)

    Latihan lembaran kerja

    1. Murid menerima lembaran kerja dan mengucapkan terima kasih

    kepada guru.

    2. Murid mendengar arahan yang terdapat pada lembaran kerja yang

    dibacakan oleh guru dengan teliti.

    3. Murid melengkapkan lembaran kerja.

    4. Murid yang telah menyiapkan lembaran kerja yang pertama akan

    diberikan lembaran kerja yang kedua setelah mereka dapat

    menjawab dengan betul. Sekiranya terdapat kesalahan, murid

    dikehendaki membetulkan kesalahan tersebut terlebih dahulu

    dengan bimbingan guru.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Lembaran 1

    - Lembaran 2

    - Lembaran 3

    (Rujuk Lampiran)

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

    - Kemahiran membaca

    - Kemahiran menulis

  • Nilai Murni:

    - Kesabaran

    - Berterima kasih

    - Toleransi

    - Berani

    - Bersungguh-sungguh

    - Kerjasama

    LANGKAH 4

    (15 minit)

    Permainan Roda

    Bacaan

    1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.

    2. Murid-murid ditayangkan slide permainan Roda Bacaan.

    3. Murid dikehendaki menekan butang untuk memusingkan roda

    bacaan dan membaca perkataan yang ditunjukkan oleh anak

    panah yang terdapat pada roda bacaan tersebut.

    4. Murid yang dapat membaca dengan betul akan menerima satu

    bintang.

    5. Kumpulan murid yang menerima banyak bintang dikira sebagai

    pemenang dan mendapat hadiah.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    Kemahiran Berfikir(KB):

    - Mendiskriminasi

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Verbal-linguistik

    Elemen Merentas Kurikulum:

    - Teknologi maklumat dan

    komunikasi

  • - Keusahawanan

    Nilai Murni:

    - Toleransi

    - Kerjasama kumpulan

    PENUTUP

    (5 minit)

    Penerapan nilai-nilai

    murni dan nyanyian.

    1. Guru menyoal beberapa nama binatang yang telah dipelajari.

    2. Penerapan nilai-nilai murni

    - Menyedari kebesaran Allah kerana mencipta pelbagai jenis binatang

    di muka bumi. Setiap binatang ada peranannya masing-masing. Allah

    mewujudkan binatang yang suka kepada benda yang kotor agar kita

    sentiasa menjaga kebersihan diri dan persekitaran agar tidak

    didatangi oleh binatang yang kotor seperti lipas dan tikus.

    3. Nyanyian dan pergerakan lagu lompat si katak lompat

    4. Murid-murid dikehendaki bertepuk tangan tanda apresiasi kepada diri

    sendiri.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

    - Kemahiran mendengar aktif

    Kemahiran Pengajaran:

    - Penyoalan

    Kemahiran Berfikir(KB):

    - Menjana idea

    - Menghubungkait

  • Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Muzik

    - Verbal-linguistik

    Elemen Merentas Kurikulum:

    - Teknologi maklumat dan

    komunikasi

    Nilai Murni:

    - Menyedari kebesaran Allah

    - Menghargai diri

    - Menjaga kebersihan diri dan

    persekitaran

  • REFLEKSI PENGAJARAN

    Pada pengajaran kali ini saya masih lagi menerapkan aktiviti nyanyian dan pergerakan pada

    set induksi bagi menarik perhatian murid. Hal ini kerana murid-murid sangat suka dengan aktiviti

    nyanyian kerana mereka berasa puas dapat menyanyi dengan kuat. Setelah aktiviti nyanyian

    mereka berasa seronok dan bersemangat untuk meneruskan pembelajaran seterusnya.

    Seterusnya, saya juga menyediakan menerapkan aktiviti permainan dalam pengajaran yang

    sememangnya digemari oleh murid-murid berkeperluan khas kerana aktiviti permainan

    membuatkan mereka tidak berasa tertekan dengan pelajaran yang dipelajari tersebut. Namun

    begitu, saya dapati kawalan murid agak kurang dalam aktiviti permainan menyebabkan kelas

    menjadi bising. Justeru itu, saya mungkin perlu memikirkan cara yang sesuai bagi mengatasi

    masalah tersebut.

    Selain itu, saya turut menyediakan beberapa lembaran kerja sebagai persediaan sekiranya

    ada murid yang telah dapat menyiapkan lembaran kerja dengan cepat maka mereka akan diberi

    lembaran kerja seterusnya agar mereka tidak berasa bosan menunggu rakan-rakan lain menyiapkan

    tugasan.

    Pada langkah keempat saya telah menyediakan permainan yang mana mereka perlu

    bersaing antara kumpulan yang merupakan pengukuhan tentang apa yang telah mereka pelajari

    hari ini. Saya dapati murid-murid telah memberikan kerjasama yang baik dalam kumpulan mereka

    bagi memastikan kumpulan mereka menang pada permainan tersebut. Secara keseluruhannya,

    saya dapati objektif pengajaran saya tercapai. Sekian.

  • LAMPIRAN

    LEMBARAN KERJA 1

  • LAMPIRAN

    LEMBARAN KERJA 2

  • LAMPIRAN

    LEMBARAN KERJA 3