28
Нэгж хичээл-12 2-р анги Нэгж хичээлийн сэдэв: Хуваах үйлдэл Зорилго:Хуваах үйлдлийг зөв гүйцэтгэх,үйлдлийн гишүүд, үр дүнгийн хамаарлыг ухаарч ойлгох Зорилт: Юмсыг тэнцүү тоогоор хуваах Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваах Хуваах үйлдийн холбоо хамаарал,үйлдийн гишүүдийн байрыг мэдэх Агуулгын залгамж холбоо: Өмнө нь судалсан байх агуулга 1-р анги Цаашид судалсан байх агуулга 3-р анги Хорь хүртэлх юмсыг хоёр тэнцүү хэсэгт хуваарилан хуваах, Юмсыг тэнцүү тоогоор багцалж чаддаг 2,3,4,5,6,8,10 хуваарьтай энгийн бутархайг дүрслэх,энгийн бутархайг унших, бичих, тоон шулуун дээр цэгээр тэмдэглэх,ижил хуваарьтай энгийн бутархайг жиших,эрэмбэлэх Эзэмших мэдлэг, чадвар Мэдлэг Чадвар Хуваах үйлдэл : тэмдэг Хуваах үйлдлийн гишүүд Хуваах үйлдлийн чанар Юмсыг тэнцүү тоогоор хуваах Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваах Хуваах үйлдлийн холбоо хамаарлыг ойлгох Хуваах үйлдлийн гишүүдийн байрыг мэдэх Түлхүүр үг: Багцлах,хуваах,хуваарилах,тэнцүү хэсэгт хуваах,тэнцүү тоогоор хуваах,хуваагдагч,хуваагч,ногдвор,нийт юмсын тоо,хэсгийн тоо,нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо Хэрэглэгдэхүүн:шагай болон тоолох хэрэгсэл, хөгжим,зурагт үзүүлэн, тараах материал, сурах бичиг Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах,асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх хамтарч ажиллах Үнэлгээ: явцын үнэлгээ /аман үнэлгээ/ Хичээл Ээлжит хичээл Цаг Хүрэх үр дүн

 · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

  • Upload
    others

  • View
    12

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Нэгж хичээл-12 2-р ангиНэгж хичээлийн сэдэв: Хуваах үйлдэлЗорилго:Хуваах үйлдлийг зөв гүйцэтгэх,үйлдлийн гишүүд, үр дүнгийн хамаарлыг ухаарч ойлгохЗорилт:

Юмсыг тэнцүү тоогоор хуваах Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваах Хуваах үйлдийн холбоо хамаарал,үйлдийн гишүүдийн байрыг мэдэх

Агуулгын залгамж холбоо:Өмнө нь судалсан байх агуулга 1-р анги Цаашид судалсан байх агуулга 3-р ангиХорь хүртэлх юмсыг хоёр тэнцүү хэсэгт хуваарилан хуваах,Юмсыг тэнцүү тоогоор багцалж чаддаг

2,3,4,5,6,8,10 хуваарьтай энгийн бутархайг дүрслэх,энгийн бутархайг унших, бичих, тоон шулуун дээр цэгээр тэмдэглэх,ижил хуваарьтай энгийн бутархайг жиших,эрэмбэлэх

Эзэмших мэдлэг, чадвар

Мэдлэг Чадвар Хуваах үйлдэл : тэмдэг Хуваах үйлдлийн гишүүд Хуваах үйлдлийн чанар

Юмсыг тэнцүү тоогоор хуваах Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваах Хуваах үйлдлийн холбоо хамаарлыг ойлгох Хуваах үйлдлийн гишүүдийн байрыг мэдэх

Түлхүүр үг: Багцлах,хуваах,хуваарилах,тэнцүү хэсэгт хуваах,тэнцүү тоогоор хуваах,хуваагдагч,хуваагч,ногдвор,нийт юмсын тоо,хэсгийн тоо,нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо

Хэрэглэгдэхүүн:шагай болон тоолох хэрэгсэл, хөгжим,зурагт үзүүлэн, тараах материал, сурах бичиг

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах,асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх хамтарч ажиллах

Үнэлгээ: явцын үнэлгээ /аман үнэлгээ/Хичээл Ээлжит хичээл Цаг Хүрэх үр дүн

Хичээл 1 Тэнцүү хэсэгт хуваах 2цагЮмсыг тэнцүү тоогоор буюу тэнцүү хэсэгт хуваасныг хуваах үйлдлээр

илэрхийлэх

Хичээл 2 Тэнцүү тоогоор хуваах 2цагХичээл 3 Хуваах үйлдлийн гишүүд 2цагХичээл 4 Үнэлгээ 1цаг

Page 2:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №1

Сэдэв: Тэнцүү хэсэгт хуваах

Зорилго: Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Зорилт:

Юмсыг 1,1-ээр нь ээлжлэн тэнцүү хэсэгт хуваарилах Тэнцүү хэсэгт хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Түлхүүр үг: хуваарилах, тэнцүү хэсэг, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо, багцлах

Хэрэглэгдэхүүн:“Ухаарахуй” сургамжит өгүүллэг, самбарын зурагт үзүүлэн, бичгийн хадаас, шагай 10ш, хэрчмэл үг: Ширээн дээр байсан шагайны тоо, Хуваасан хэсэг,Нэг хүүхдийн авсан шагайны тоо,Нийт юмсын тоо ,Хэсгийн тоо ,Хэсэгт буй юмсын тоо, ногдвор, чихрийн зураг 8ш, сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулж, асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх,хамтран ажиллах

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэдэлжүүлэх үйл ажиллагаа

8 минут

Чээж тоолол 2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв. Нийт хэдэн ном

өрсөн бэ ? СэдэлжүүлэлтБагш нь та нарт нэг эх ярьж өгье. Багш нь Батааг дуудан миний хүү гомдоосон хүнийхээ тоогоор энэ самбарт хадаас хад гэв. Бат 6 хадаас хаджээ. Багш нь түүнд нэг даалгавар өгчээ. За миний хүү маргаашнаас эхлэн энэ самбар дээр гомдоосон хүнээ баярлуулбал 1 хадаас сугалаад байгаарай. Хэд хоногийн дараа багш Батыг дуудаж ямар үйл хийснийг нь ангиараа хамтран тоолохоор шийдэв. Самбарт тоолох зүйл байна уу ? Нийт 6 нүх байна. Хэдэн хүнийг буцаагаад баярлуулсан байна? Бат өдөрт хэдэн хүнийг баярлуулсан бэ ? Тэгвэл хүүхдүүд ээ хүнийг нэг л удаа гомдоовол хичнээн баярлуулсан ч хүний сэтгэлд нүх шиг хар толбо үлддэг юм

Чээжээр бодно. Бодсон хариугаа цагаан самбар дээр бичиж

өргөнө.

Багшийн ярихыг анхааралтай сонсоно.

Батаагийн хадаас авсан самбарыг хараад нийт 6 хадаасны нүх байна.

6 хүнийг баярлуулсан. Бат өдөр бүр 1, 1-ээр нь 6 өдөр баярлуулсан

юм байна. Хүнийг гомдоовол хүний сэтгэлд ямар хар нүх

үлддэг болохыг ойлгож ,хүнийг гомдоож болохгүй баярлуулах хэрэгтэй ойлгоно.

Page 3:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

байна.

Үйл ажиллагаа 1 12

минут

Багш нь өнөөдөр ширээ бүрт шагай тавьсан байгаа Та нар өмнөө байгаа шагайнуудыг тоолоорой?/ 10/ Ширээнийхээ найзтайгаа тэнцүү тоогоор хуваагаад

аваарай? яаж хувааж болох вэ? Найздаа хэдэн шагай өгсөн бэ? Чи хэдэн шагайтай болсон вэ?

Сурагчид ширээнийхээ найзуудтайгаа шагайгаа хэрхэн хувааж авч байгааг багш ажиглана.

Ширээнийхээ найзтай ямар үйлдэл хийж шагайгаа хувааж авсан бэ?

Авсан шагайгаа тоолоорой найзтайгаа тэнцүү хувааж авч чадсан байна уу?

Ширээн дээр байсан шагайгаа хэд хувааж авсан бэ?/2/Бичиглэл хийцгээе. Дэвтрээ нээгээд сар өдрөө бичээрэй.

Ширээн дээр анх хэдэн шагай байсан бэ? 10 Тэр шагайг хэд хуваасан бэ? 2 Нэг хүүхэд хэдэн шагайтай болсон бэ? 5

10÷2=5самбарт бичнэ. Энэ бичиглэлд бидний мэдэхгүй 1 үйлдлийн тэмдэг байна

та нар сайн хараарай? Та нар ширээн дээр байгаа шагайг яаж авсан бэ?/

хувааж//÷/тэмдгийг хуваах тэмдэг гэх нь байна.=тэмдгийн ард байгаа тоо нь нэг хүүхдэд ногдож байгаа шагайны тоо буюу ногдвор гэнэ.

Хүүхэд бүр ширээн дээр байгаа шагайнуудаа тоолж ширээнийхээ найзтайгаа хувааж авна.Хэрхэн яаж ямар аргаар хувааж авсан болохыг хэлнэ.

1,1-ээр нь аваад тэнцүү хувааж авсан.Хүүхэд бүр авсан шагайгаа тоолно.

Ширээн дээр байсан шагайг 2 тэнцүү хувааж авсан.10:2=5

Хуваарилж,хувааж авсан. ÷ тэмдгийг мэдэж авна. = тэмдгийн ард байгаа тоог буюу нэг хүүхдэд

ноогдож байгаа юмсын тоог ногдвор гэх нь байна.

Үйл ажиллагаа 2

5 минут

Бодлого 1Анар 8 чихэртэй. Тэр чихрээ 2 найздаа тэнцүү хувааж өгчээ./3 хүүхэд гаргаж ирж бодитоор хуваалгах/Нэг найзад нь хэдэн чихэр ноогдсон бэ?

Ангийн 1 сурагчийг гаргаж ирнэ./түүний нэр Анар //түүнд багш 8 чихэр өгнө/

Түүний 2 найзыг гаргаж ирнэ. 8 чихрийг хэрхэн 2 найздаа хувааж өгөхийг ажиглана. Анар Хулан Бат

Нэг хүүхдийн авсан шагайны

тоо

Ширээн дээр байсан

шагайны тоо

Хуваасан хэсэг

Page 4:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Бичиглэл хийцгээе Анарт хэдэн чихэр байсан бэ?

/ Нийт юмсын тоо/ Анар хэдэн найздаа чихэр өгсөн бэ?/Хуваасан хэсгийн

тоо / Хулан, Бат 2 т хэдэн чихэр ноогдсон бэ?

/Нэг хэсэгт ногдож байгаа юмсын тоо/ Хулан ,Бат 2-ын авсан чихрийн тоо = тэмдгийн хаана

байрлах вэ? Сурагчдаар хэлүүлнэ.

Анар Хулан, Бат 2 найздаа чихрээ 1,1-ээр нь өгнө. Хулан ,Бат 2 хэд хэдэн чихэртэй болсноо

хэлнэ./4,4/

8:2=4Нэг хүүхдэд ноогдсон чихрийн тоо буюу ногдвор

Үйл ажиллагаа 3

3 минут

Бодлого 212 алимыг 2 сагсанд тэнцүү хувааж хийгээрэй?/Самбарт 1 хүүхэд гаргаж 12 ш алимыг 2 сагсанд дээр хуваалгаж наалгана./

Сурагчид самбар дээр байгаа зургийг харж дэвтэрт бичиглэл хийлгэнэ.

12:2=6

Нэг сагсанд орсон алимны тоо12:2=6

Нэг сагсанд орсон алимны тооСурагчид самбар дээр байгаа зургийг харж дэвтэрт бичиглэл хийх

Үйл ажиллагаа 4 7 минут

Сурах бичиг хуудас 60 №23616 чихрийг 2 хайрцагт тэнцүү хувааж хийгээрэй.

Нийт чихрийн тоо Тэнцүү хуваасан хэсэг 1 хайрцагт орох чихрийн тоо

16÷2=8Үргэлжлүүлээд № 237,239 бодоорой.

Сурагчид бие дааж хийнэ.Сурагчдын анхааран зүйл:

Нийт чихрийн тоо Хэдэн тэнцүү хэсэг хуваасан болох 1 хайрцагт орох чихрийн тоо

16÷2=8

Самбар төлөвлөлт №1

....сарын....

Page 5:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Нийт юмсын

тоо

Нэг хэсэгт байгаа

юмсын тоо

Хэсгийн тоо 12÷6=2- Нэг сагсанд

орох алимны тоо

Page 6:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №2

Сэдэв: Тэнцүү хэсэгт хуваах /Бататгал хичээл/

Зорилго: Юмсыг тэнцүү хэсэгт хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэхийг бататгах

Зорилт:

Тэнцүү хэсэгт хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэхийг бататгах 20 хүртэлх тоонуудаас 2 тэнцүү хуваагдах тооны боломжийг олох Зураглалыг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Түлхүүр үг: хуваарилах, тэнцүү хэсэг, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо, багцлах

Хэрэглэгдэхүүн:Бодлого 1-үзүүлэн, бодлого 2 хэрчмэл асуулт,сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулж, бие даан ажиллах

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагааСэдэлжүүлэх

үйлажиллагаа

10 минут

Чээж тоолол 4 ба 2 –н үржвэр хэд вэ? 8-г 2 удаа нэмбэл хэд болох вэ? 7 ба 6-н нийлбэр хэд вэ? 6 цэцгийг 2 цонхонд тэнцүү хувааж тавив. 1 цонхонд

хэдэн цэцэг тавьсан бэ?Бүгдээрээ босоод ангийн баруун гар талд нь охидууд, зүүн гар талд нь хөвгүүд зогсоорой. Ангийн хүүхдүүд хэдэн хэсэг болж зогссон байна вэ? Бүгдээрээ охид хөвгүүдээрээ 2 хэсэг болон зогссон байна. Тэгвэл охид хэд байна вэ ? Хөвгүүд хэд байна вэ ? /охид хөвгүүдийн тоо ялгаатай байж болно/Охид хөвгүүдийн тоо тэнцүү байна уу? Тэнцүү биш байвал / Тэгвэл яаж охид хөвгүүдийн тоог тэнцүү болгох вэ ?/ Жишээ нь: 31 сурагчтай ангийн Охид:15 Хөвгүүд:16 болохид дээр 1 охин нэмэгдвэл ангийн 2 хэсэгт байгаа сурагчдын тоо тэнцэнэ. Эсвэл хөвгүүдээс 1 хөвгүүн суувал 2 хэсэгт байгаа охид

8 16 13 3 цэцэг

31 сурагчтай ангийн Охид:15 Хөвгүүд:16 болохид дээр 1 охин нэмэгдвэл ангийн 2 хэсэгт байгаа сурагчдын тоо тэнцэнэ. Эсвэл хөвгүүдээс 1 хөвгүүн суувал 2 хэсэгт байгаа охид хөвгүүдийн тоо тэнцэнэ

Page 7:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

хөвгүүдийн тоо тэнцэнэ гэх мэтээр хэлүүлнэ. / Энэ тоглоомыг тоглосноор сурагчид 1 хэсэг, 1 хэсэгт ногдож байгаа юмсын тоо, тэнцүү хэсэг гэсэн ойлголтоо бататгана/

Үйл ажиллагаа-1

10 минут

Хүүхдүүд ээ дэвтэртээ сар өдрөө бичээрэй. . Бодлого 1 /самбарт байна./Дүү бид хоёрт .....чихэр байв.Бид хоёр тэнцүү хувааж авав.Надад хэдэн чихэр оногдох бол?Бодлогоо сайтар уншаад бодлогоны юу нь өгөгдөөгүй байгааг олоорой. Сая бүгдээрээ хэд хуваагдаж зогссон билээ ? Тэгвэл 2 тэнцүү хэсэгт хуваагдаж болох тоонуудыг олоорой. Жишээ нь:Дүү бид хоёрт-6

6÷2=3 гэх мэт

2 Бодлого бодохын тулд тэнцүү хувааж болох

тоонуудыг олно. 4,6,8,10,12,14,16,18,20 Сурагчид 20 дотор 2 тэнцүү хуваагдаж болох

тоонуудыг тавьж бодлогыг бодно.Жишээ нь:Дүү бид хоёрт-6

6÷2=3 гэх мэт

Үйл ажиллагаа-2

8 минут

Бодлого 2 Асуултыг уншаад зураглалд тохирсон бичиглэл хийгээрэй.

Нийт хэдэн шаар байна вэ ? Хэдэн бамбарууш шаар барьсан байна вэ ? 1 бамбарууш хэдэн шаар барьсан байна вэ ?

Зураглалд тохирсон бичиглэл хийнэ. 20÷2=10

Үйл ажиллагаа-3 7 минут

Бодлого3№240№ 240 аль зураглал нь 20÷5 илэрхийллийн утгад тохирох вэ?

20 хэдэн тэнцүү хуваасан бэ? 1 хэсэгт хэд ноогдож байна вэ?

Одоо №238 бие даан бодоорой № 240

Page 8:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Самбар төлөвлөлт№2

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №3

Жишээ нь:

Дүү бид хоёрт-6

6÷2=3

....сарын....

Нийт хэдэн шаар байна вэ ? Хэдэн бамбарууш шаар барьсан байна вэ ? 1 бамбарууш хэдэн шаар барьсан байна вэ?

Page 9:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Сэдэв: Тэнцүү тоогоор хуваах

Зорилго: Юмсыг тоогоор хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Зорилт:

Юмсыг тэнцүү тоогоор багцлан хуваах Тэнцүү тоогоор хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Түлхүүр үг: багцлан хуваах, тэнцүү тоо, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо

Хэрэглэгдэхүүн:3,3-аар багцалсан жимсний зураг, баг бүрд 12 ш сарнайн зураг, хүүхэд болгонд 14ш харандааны зураг, бодлого 2-үзүүлэн, мөөг 10ш, сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулж, асуудал шийдвэрлэх,багаар хамтран ажиллах

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэдэлжүүлэх үйл

ажиллагаа

8 минут

Чээж тоолол 5 ба 7-н нийлбэр хэд байх вэ? 8 ба 2-н үржвэр хэд болох вэ? 5-г 2 дахин ихэсгээрэй? Ангид 9 цэцэг байв. 3 цонхонд хэд хэдээр тавих вэ? Ангийн 3 салаанд 10,10н хүүхэд суулгав. Нийт

хэдэн хүүхэд суусан бэ ? Жигмэд Тогмид 2 дууг хамтран дуулна. Жигмэд Тогмид хоёр Жимсэнд хамт явжээ.Уулын модонд очоод Уралдаж түүхээр болжээ. Жижиг савтай Жигмэд нь Түрүүлнэ гэж боджээ. Том савтай Тогмид нь Сүүлдэнэ гэж сүрджээ. Түүсээр байгаа Тогмидын Сав нь дүүрээд иржээ. Идсээр байгаад Жигмэдийн Гэдэс нь цадаад иржээ. Энэ дуунд юуны тухай өгүүлж байна вэ?

Чээжээр бодож хариулна. 12 16 10 3,3-аар 30 хүүхэд

Дууг хамтран дуулна..Юуны тухай өгүүлж байгааг ярина.Тогмид ,Жигмид 2 ямар хүүхэд болохыг ярина.

Тогмид ажилч хичээнгүй сайн хүүхэд Жигмид залхуу хүүхэд гэх зэргээр хүүхдүүд

санаагаа илэрхийлнэ.

Тогмидын сагсанд байгаа жимс -15

Page 10:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Дуунд гарч байгаа 2 хүүхдийг харьцуулан ярилцъяБүгдээрээ Тогмидын сагсанд байгаа жимсийг тоолцгооё Баг болгонд Тогмидын сагстай жимсийг тарааж өгнө Хүүхдүүд ээ та нар Тогмидын оронд найзууддаа жимсийг 3,3-аар нь тарааж өгөөрэй. Тогмид хэдэн найздаа жимсээ тараасан бэ ? Туул Ану Бат Сугар Энхээ

Тогмид 5 найздаа өгсөн .

Үйл ажиллагаа 1 10 минут

Ангийг багаар зохион байгуулна. Баг бүр хэдэн гишүүнтэй байна вэ? Хэдэн баг болж суусан байна вэ?

Баг бүр 6,6-аар хэдэн ч баг байж болно.

Баг бүрд тус бүр ...сарнай тавьсан байгааТа нар хэдэн сарнай байгааг тоолоорой? Багийн нэг гишүүн сарнайгаа 2,2-оор найзууддаа өгөөрэй.Эхний найздаа хэдэн сарнай өгөх вэ?Та нарт хэдэн сарнай үлдэх вэ?Дараагийн найздаа мөн төчнөөн сарнай өгөөрэй.Та нарт хэдэн сарнай үлдэх вэ?1 хүүхэд хэдэн сарнайтай болсон бэ?Өмнөх хичээл дээр үзсэнээр 1 хүүхдэд ногдож байгаа юмс = тэмдгийн хаана нь байрладаг билээ ?Тэгвэл 1 хүүхдэд ногдож байгаа байгаа юмсын тоог юу гэж нэрлэдэг вэ ?Дэвтрээ нээгээд сар өдрөө бичээрэй.

Ширээн дээр нийт хэдэн сарнай байсан бэ ? 1 хэсэгт ногдож байгаа сарнайн тоо буюу ногдвор хэд вэ ? Та нар сарнайгаа хэдэн хэсэгт хуваасан бэ ? Хэдэн найздаа сарнай өгсөн бэ?Тэгвэл 1 хүүхэд 1 хэсэг болж байгаа юм байна.

Баг бүр өөрийн гишүүдээ тоолно. Хэдэн баг байгааг хэлнэ. Баг бүр ширээн дээр байгаа сарнайг тоолоод

багийн нэг гишүүн хүүхэд бүрд 2,2-оор тараааж өгнө.

Асуултанд хариулна. Хүүхэд бүр 2 сарнайтай болсон. Дэвтэрээ нээн он сар өдрөө тавина.

2 10 8 2 Ард

Ногдвор

Бичиглэлийг дэвтэртээ бичнэ. 12÷6=2

12

=÷ 2

12

=÷ 2

Нийт юмсын

тоо

Нэг хэсэгт байгаа

юмсын тоо

Хэсгийн тоо

Page 11:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Үйл ажиллагаа 2 5 минут

Бодлого1.14 харандааг 2,2-оор багцалж боов.Хэдэн багц болох вэ?/хүүхэд бүрд 16 харандаа зурсан цаас тарааж өгнө/Хэдэн багц үүсэж байна вэ?Бид өмнөх хичээл дээр үзсэн

Анх хэдэн харандаа байсан бэ?-14 Хэдэн багц болгосон бэ?/хэд хуваасан бэ?/-7 Нэг багцанд байгаа харандааны тоо-2

14:7=2 Хэсгийн тооБодолтыг дэвтэр дээрээ бичнэ.

Үйл ажиллагаа 3 4 минут

Бодлого 210 мөөгийг5,5-аар хуваарилав.Хэдэн хүүхэд мөөг авсан бэ?

10:2=5Нэг хүүхдэд ноогдох мөөгний тоо тэнцүүгийн тэмдгийн ард ногдвор болно гэдгийг санана.Бодолтыг дэвтэр дээрээ бичнэ.

Үйл ажмллагаа 4 8 минут

Бодлого3№242 16 чихрийг 2,2-оор хайрцагт хувааж хийгээрэй.

1 хайрцагт орох чихэр 2 гэдгийг ойлгох 16 чихрийг хэдэн хайрцагт хийх вэ?

Хүүхдүүд ээ үргэлжлүүлээд № 243,244 бодлогыг бодоорой.

Нийт байгаа чихэр -16 1 хайрцагт байх чихэр буюу ногдвор гэдгийг санах

16:8=2

Бодолтыг дэвтэртээ бичээд №243,244 хийнэ.

Page 12:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Самбар төлөвлөлт:№3

....сарын....

10:2=5

Page 13:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №4

Сэдэв: Тэнцүү тоогоор хуваах /Бататгал хичээл/

Зорилго: Юмсыг тоогоор хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэхийг бататгах

Зорилт:

Юмсыг тэнцүү тоогоор багцлан хуваахыг бататгах Тэнцүү тоогоор хуваасныг хуваах үйлдлээр илэрхийлэхийг бататгах Тэнцүү хэсэгт хуваагдах боломжийг тоолох

Түлхүүр үг: багцлан хуваах, тэнцүү тоо, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо

Хэрэглэгдэхүүн:Тоолох хэрэгсэл /бөмбөг/, Гүнжийн зураг, сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэдэлжүүлэх үйл

ажиллагаа

8 минут

Чээж тоолол 20 ба 7-н ялгавар хэд вэ? 7-г 2 дахин ихэсгээрэй? 10 –г 2 тэнцүү хуваагаарай? 12-г 6,6-аар багцлаарай. Хэдэн хэсэг болох вэ ?

Сэдэлжүүлэлт:Бүгдээрээ атом молекул гэдэг тоглоом тоглоцгооёТа нар мэдэх үү?Атом молекул 4,4-өөр гэсэн команд өгнө.Хүүхдүүд 4,4-өөр болж зогсоно.Ангийн хүүхдүүд нйит хэдэн багц болсон бэ ? Нэг багцад хэдэн хүүхэд зогссон байна вэ ? гэх мэт Атом молекул 6,6-аар Атом молекул 8,8-аарҮүнд сондгойрч үлдсэн хүүхэд хасагдах журмаар тоглоно.

Дэвтрээ нээгээд сар өдөр бичээрэй

13 14 5 2

Атом молекул тоглоом тоглоно.

Ангийн хүүхдийн тооноос хамааран хэд ч байж болно.

4

Page 14:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Үйл ажиллагаа-1

10 минут

Бодлого 112 ш бөмбөгийг хэд Бүх боломжуудыг Жишээ нь:

Эдгээр гүнжүүдийг 4,4-өөрөө найзалдаг 12÷3=4 бичиглэл самбарт хийнэ.

1 хэсэгт байгаа юмсын тоо = тэмдгийн хаана юу болж бичигдэх билээ? түүнийгээ санаарай.

4,4-өөр багцалж болно. 2,2-оор багцалж болно 6,6-аар багцалж болно. 3,3-аар багцалж болно. 12÷3=4 12÷2=6 12÷6=2 12÷4=3 1 хэсэгт байгаа багцын тоо =тэмдгийн ард ногдвор

болж бичигдэнэ.Дэвтэртээ бичиглэлийг хийж бодно.

Үйл ажиллагаа- 2

10 минут

Бодлого 212 –г хэдэн тэнцүү хэсэг хувааж болох вэ? Боломжуудыг бичиж бодолтыг хийгээрэй. Тайлбарлавал гүнжийн зурган дээрээ тайлбар хийнэ. Жишээ нь: 12-г 6 хэсэгт хувааж болно. Тэгвэл нэг хэсэгт 2 ноогдоно.

12÷6=2

2 хэсэг хувааж болно. 4хэсэг 6 хэсэг Бид сая = хуваасан 12÷2=6 12÷4=3 12÷6=2 дэвтэртээ бичнэ.

Үйл ажиллагаа-3

7 минут

Сурах бичиг хуудас 61№244 Охин 60 цэцгийг 10,10-аар эгнээнд суулгав.Хэдэн мөрөнд цэцэг суулгасан бэ?

Нэг эгнээнд 10 цэцэг суулгасан байна. 60÷6=10

Эгнээнд байгаа цэцгийн тооҮргэлжлүүлээд № 245,246 бодлогыг бодно.

№244 Охин 60 цэцгийг 10,10-аар эгнээнд суулгав.Хэдэн мөрөнд цэцэг суулгасан бэ?

Нэг эгнээнд 10 цэцэг суулгасан байна. 60÷6=10

Эгнээнд байгаа цэцгийн тооБичиглэлийг дэвтэрт бичнэ.

№245,246 хийнэ.

Самбар төлөвлөлт:№4

Page 15:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №5

....сарын....

12÷3=4/ Нэг хэсэгт буй юмсын тоо /60:6=10

Эгнээнд байгаа цэцгийн тоо

Page 16:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Сэдэв: Хуваах үйлдлийн гишүүд

Зорилго: Хуваах үйлдлийн гишүүдийн байрыг мэдэх

Зорилт:

Үйлдлийн гишүүдийн байрыг мэдэх Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг зөв нэрлэж сурах Хуваах үйлдлийн холбоо хамаарлыг ойлгох

Түлхүүр үг: багцлан хуваах, тэнцүү тоо, тэнцүү хэсэг, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо

Хэрэглэгдэхүүн:Цахим хичээл PPT, сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах,асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэдэлжүүлэх үйл

ажиллагаа

8 минут

Чээж тоолол 8-г 2 тэнцүү хуваавал хэд ноогдох вэ? 10-г 5,5-аар багцлавал хэдэн багц болох вэ? 5 ба 4-н үржвэр хэд вэ? 5 ба 4-н нийлбэр хэд вэ? 15 ба 8-н ялгавар хэд вэ?

Хос, хосоороо байгаа амьтдыг олоорой. Хэдэн амьтан байна вэ ?3,3-аараа байгаа нийт хэдэн амьтан байна вэ ?

Гар самбар дээр бичиж өргөнө. 4 2 20 9 7

5 амьтан хос хосоороо байна. Нийт 6 амьтан 3,3аараа байна.

Page 17:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Үйл ажиллагаа-1

17 минут

2-Үржигдэгч буюу хэсгийн тоо 3-Үржигч буюу нэг хэсэгт ногдох юмсын тоо6-Үржвэр буюу нийт юмсын тоо

3-Үржигдэгч буюу хэсгийн тоо 2-Үржигч буюу нэг хэсэгт ногдох юмсын тоо6-Үржвэр буюу нийт юмсын тоо

6-Нийт юмсын тоо 2-хэсгийн тоо 3-нэг хэсэгт ногдож буй юмс буюу ногдвор

6-Нийт юмсын тоо 3-хэсгийн тоо 2-нэг хэсэгт ногдож буй юмс буюу ногдвор

Үүнийг өөрөөр бас нэрлэдэг юм байна.Хуваах үйлдэл дээр нийт юмсын тоог хуваагдагч гэж нэрлэдэг Хэсгийн тоог хуваагч гэж нэрлэдэг 1 хэсэгт ногдож байгаа юмсын тоог ногдвор гэж нэрлэдэг. Хуваах үйлдлийн гишүүдийг мэдэж авна.Бодлого 1б-г үргэлжлүүлэн бие даан бодож бичиглэлийг дэвтэрт хийнэ

Бодлого 1

Нийт юмсын хэсгийн тоо 1 хэсэгт байгаа тоо хэсгийн тоо

6:3=2

Хуваагдагчхуваагчногдвор

Хуваах үйлдэл нь хуваагдагч,хуваагч,ногдвор гэсэн үйлдлийн гишүүдтэй юм байна

Бодлого 1б-г үргэлжлүүлэн бие даан бодно.

Үйл ажиллагаа-2

3 минут Бодлого 2 №247а 8÷4=2 тор хэрэгтэй

8÷2=4 /нэг торонд орох тарвас //дэвтэртээ бодно/

Page 18:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

8÷4=2 8÷2=4

Үйл ажиллагаа-3 7 минут

Бодлого 3 №247-г үргэлжлүүлэн хийнэ. 15 ширхэг жүржийг 5,5 аар сагсанд хийвэл хэдэн сагс

хэрэгтэй вэ? 15 ширхэг жүржийг 5 сагсанд тэнцүү хувааж хийвэл

сагс бүрд хэдэн жүрж хийх вэ? 20 ширхэг гүзээлзгэнийг 10,10-аар аяганд хувааж

хийв.Хэдэн аяганд хийсэн бэ? 120 ширхэг гүзээлзгэнийг 10 аяганд тэнцүү хувааж

хийжээ.Нэг аяганд хэдэн гүзээлгэнэ хийсэн бэ?

Бодлогыг сайн уншаад хуваах үйлдийн гишүүдийг ялган таньж бодлогыг бодно.

Page 19:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт №6

Сэдэв: Хуваах үйлдлийн гишүүд /Бататгал хичээл/

Зорилго: Хуваах үйлдлийг бататгах

Зорилт:

Хуваах үйлдлийн холбоо хамаарлыг ойлгох Хуваах үйлдлээ бататгах

Түлхүүр үг: багцлан хуваах, тэнцүү тоо, тэнцүү хэсэг, нийт юмсын тоо, хэсгийн тоо, нэг хэсэгт ногдож буй юмсын тоо

Хэрэглэгдэхүүн:Багийн тоогоор тараах материал-1, Сурагч бүрт ТМӨ-1,баг бүрт ТМӨ-1, гэрлэн дохио, үзүүлэн, сурах бичиг

Үнэлгээ: Явцын үнэлгээ, аман үнэлгээ

Арга зүй: Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах,багаар хамтран ажиллах

Үе шат хугацааҮйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэдэлжүүлэх үйл

ажиллагаа

6 минут

Чээж тоолол 5 ба 6-н үржвэр хэд вэ? 5 ба 6-н нийлбэр хэд вэ? 12 ба 9-н ялгавар хэд вэ? 8 ба 2-н ногдвор хэд вэ? 50 ба 10-н ногдвор хэд вэ?

Баг бүрт тараах материал өгөн ажиллуулна. Зургийг ажиглаад ногдворыг олж зөв хариултыг дугуйл.

Зургийг ажиглаад ногдворыг олж зөв хариултыг дугуйл.

Page 20:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Үйл ажиллагаа-1

8 минут

Хүүхдүүдээ дэвтрээ нээгээд сар өдрөө тавиарай. Зургийг ажиглан багцалж тохирох тоог нөх

8÷ =2

10÷ =2

12÷ = 2

8÷ = 2

Зургийг ажиглан 2,2-оор нь багцалж хэсгийн тоо буюу хуваагчийг олно. Сурагч бүрт 1 бодлого тараан өгнө.

8÷ 4 =2

10÷ 5 =2

12÷ 6 = 2

Page 21:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

8÷ 4 = 2Дэвтэрт бичиглэл хийнэ.

Үйл ажиллагаа-2 11 минут

Тараах материал тарааж өгнө /Баг бүрт /

Багш хуваах үйлдлийн ямар гишүүн ямар өнгө болж байгааг сануулан ярилцаж хуваах үйлдлийн гишүүдийг нэрлэнэ. Ингэхдээ явцын үнэлгээний гэрлэн дохио ашиглана Үүгээрээ багш хүүхдийг хуваах үйлдлээ хэрхэн ойлгосныг шалгана.

Зургийг ажиглаад ногдворыг олоорой.4534223Дэвтэрт бичиглэлийг хийнэ.

Хуваагдагч-

Хуваагч-

Ногдвор- өргөнө

Үйл ажиллагаа-3 7 минут

Илэрхийллийг бичээд утгыг олоорой. Хуваагдагч нь 16,хуваагч 2 Хуваагдагч нь 20 ,хуваагч 5 Хуваагдагч нь 10, хуваагч 2 18 ба 9-н ногдвор 16 ба 2-н ногдвор

Илэрхийллийг бодно. 16÷2=8 20÷5=4 10÷2=5 18÷9=2 16÷2=8

Үйл ажиллагаа-4 3 минут

Бодлого 1

А. 12 жимсийг 4,4-өөр нь хувааж таваглажээ.

Бодлого 1: Зөв хариулт б

Бодлого 22х6=12 нийт худалдаж авсан өндөг

Page 22:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Б. 12 жимсийг 4 тэнцүү хувааж таваглажээ.Үргэлжлүүлэн бодлого 2-г хийгээрэй. Би 2 сагс өндөг авав.Сагс бүрд 6 ширхэг өндөг байв.Нийт хэдэн өндөг худалдаж авсан бэ?

Шалгуур:1-р түвшин 2-р түвшин 3-р түвшин

1. 2,2-оор нь багцлаарай

Хэдэн багц болсон бэ?.......2. 6 тоглоомыг 2 тэнцүү хувааж

авав. 1 хүүхдэд хэдэн шагай ногдох вэ ?

3. 6÷2= 8÷4= 10÷5=4. Зурганд тохирох бичиглэлийг

хийгээрэй.

1. 4,4-өөр нь багцалж бичиглэл хийж бодоорой.

2. 10 шагайг 2,2-оор нь хувааж авав. Хэдэн хүүхэд шагай авсан бэ ?

3. 15÷5= 30÷6= 40÷8=4. Зургийг ажиглан хуваагчийг

олоорой.

1. Зургийг ажиглаад 2 тэнцүү

хэсэгт мөн 2,2-оор нь хуваа. 2. Жишээнд тохирох зураглал

хийгээрэй. 6÷2=

3. 12 ÷ 6 = 2 16÷2=84. Манайх 5 ам бүлтэй. Би хүн

бүрт 4 бууз таваглав. Нийт хэдэн бууз тавагласан бэ ?

Page 23:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

5. Илэрхийллийг бичээд утгыг олоорой. Хуваагдагч нь 16, Хуваагч нь 2 Хуваагдагч нь 16, Хуваагч нь 2

5х4=205. Илэрхийллийг бичээд утгыг

олоорой. Хуваагдагч нь 18 Хуваагч нь 2 18÷2=950 ба 10-н ногдвор 50÷10=5

1-р түвшин 2-р түвшин 3-р түвшин12,2-оор нь багцлаарай

Хэдэн багц болсон бэ?......2. 6 тоглоомыг 2 тэнцүү хувааж

авав. 1 хүүхдэд хэдэн шагай ногдох

вэ ? Хариу: 3 3. 6:2= 3 8:4=4 10:5=24. Зурганд тохирох бичиглэлийг

хийгээрэй.

1. 4,4-өөр нь багцалж бичиглэл хийж бодоорой.

8:2=42. 10 шагайг 2,2-оор нь хувааж авав.

Хэдэн хүүхэд шагай авсан бэ ? 10:5=2

3. 15:5=3 30:6=5 40:8=54. Зургийг ажиглан хуваагчийг

олоорой.

1. Зургийг ажиглаад 2 тэнцүү хэсэгт мөн 2,2-оор нь хуваа.

8:2=4 8:4=2

2. Жишээнд тохирох зураглал хийгээрэй.

6:2= 3

3. .... : 6 = 2 16:....=8

4

Page 24:  · Web view2-ыг 5н удаа нэмбэл хэд болох вэ ? 5 ба 3-ын үржвэр хэд байх вэ ? Номын 4 тавиур тус бүрт 10 ном өрөв

Хуваагч: 2

5. Илэрхийллийг бичээд утгыг олоорой. Хуваагдагч нь 16, Хуваагч нь 2 16:2=8Хуваагдагч нь 20, Хуваагч нь 2 20:2=10

4. Манайх 5 ам бүлтэй. Би хүн бүрт 4 бууз таваглав. Нийт хэдэн бууз тавагласан бэ ?

5. Илэрхийллийг бичээд утгыг олоорой.

Хуваагдагч нь 18 Хуваагч нь 2 50 ба 10-н ногдвор

Шалгуурын хариу:

4 2 =÷ 2