50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    1/22

    KAMPUS BAHASA MELAYU LEMBAH PANTAI KUALA LUMPUR

    KDC KDPM SABK SR AMBILAN NOV 2007

    PENGAJIAN MELAYU

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Di sediakan untuk:

    CIK HAMIDAH BINTI ABD HAMID

    Disediakan oleh:

    KARTINI BINTI ABDUL MANAN

    NO K/P : 850716-03-5710

    KDPM SABK 120073162

    Tarikh serahan:

    MAC 2011

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    2/22

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 16 Februari 2011

    Masa : 8.30 pagi 9.30 pagi

    Tahun : 5 Darussalam

    Bilangan murid : 26/26 orang

    Tema : Patriotisme

    Tajuk : Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

    Hasil Pembelajaran :

    Fokus Utama :

    11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,

    idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

    Aras 3

    i. Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang terdapat

    dalam bahan.

    ii. Fokus Sampingan

    7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk

    meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

    Aras 2

    i. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    3/22

    Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

    1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat dalam

    cerita Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia.

    2. Membaca cerita Lahirku di Bumi Malaysia dan mengumpulkan maklumat

    tentang nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerita ini.

    3. Menjawab 2 daripada 3 soalan pemahaman tentang cerita Lahirku di Bumi

    Malaysia dengan menggunakan bahasa yang santun.

    Sistem Bahasa :

    Kosa kata : merentap , memekakkan, menusuk, memercik , berpinar ,

    mengimbau, derapan, menekup

    Pengisian Kurikulum

    1. Ilmu : Sastera

    2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang

    3. Kemahiran Bernilai Tambah

    a. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat

    kesimpulan

    b. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran, mencatat nota

    c. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual

    ruang

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

    keganasan pihak komunis di televisyen.

    Bahan Bantu Mengajar :

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    4/22

    1. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bum Malaysia

    2. Bendera Malaysia

    3. Lembaran Kerja

    4. Kad huruf

    Langkah

    Masa

    Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    5minit

    1. Bendera Malaysia

    2.Contoh soalan:

    Apa yang sedangmurid lihat?

    Contoh jawapan:

    Bendera Malaysia

    1.Murid dipamerkan Bendera

    Malaysia dan diminta untuk

    mentafsir gambar tersebut.2. Murid disoal tentang bendera

    tersebut.

    3.Murid dikehendaki melengkapkan

    perkataan tentang tajuk dengan

    menyebut huruf

    LAHIRKU BERTUAH DI BUMI

    MALAYSIA

    Kemahiran

    berfikir: menjana

    ideaKecergasan

    pelbagai:

    Verbal linguistik

    BBM :

    Bendera

    Malaysia

    Kad perkataan

    Langkah 1

    15 minit

    1.Teks cerita Lahirku

    Bertuah di Bumi

    Malaysia

    (Lampiran 1)

    2.Memahami teks

    yang dibaca.

    3.Kosa kata

    - merentap

    - memekakkan

    - menusuk

    - memercik

    1.Murid diedarkan petikan yang

    bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi

    Malaysia.

    2.Tiga orang murid dipilih secara

    rawak untuk membacakan petikan

    secara bergilir mengikut perenggan.

    3. Murid dibahagikan kepada 5

    kumpuan. Setiap kumpulan diminta

    membaca cerita mengikut

    perenggan secara bergilir.

    4.Murid diminta menyenaraikan

    BBM : Petikan

    Kecerdasan

    Pelbagai: Verbal

    linguistik

    Nilai :

    bekerjasama

    Kemahiran BCB:

    membaca

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    5/22

    - berpinar

    - mengimbau

    - derapan

    -menekup

    perkataan yang tidak difahami

    dalam petikan tersebut.

    5.Guru menerangkan makna

    perkataan tersebut .

    Langkah 2

    10 minit

    Soalan kefahaman

    tentang teks.

    a.Apakah tajuk lain

    yang sesuai bagi

    cerita ini?

    b.Apakah tema danpersoalan cerita ini?

    c.Pada pendapat

    kamu,mengapakah

    penulis menyatakan

    dia sangat bertuah

    dilahirkan di bumi

    Malaysia?

    Contoh jawapan:

    a.Aku Anak Malaysia

    b.Tema

    - Malaysia sebuah

    negara aman dan

    makmur

    Persoalan

    - Bersyukur kerana

    dilahirkan di Malysia.

    -Peperangan akan

    memusnahkan

    segala-galanya.

    1.Guru bersoal jawab dengan

    murid.

    2.Beberapa orang murid dipilih

    secara rawak untuk menjawab

    soalan yang dikemukakan oleh

    guru.

    BBM: Petikan

    Kemahiran BCB:

    Menjawab

    soalan

    Kemahiran

    berfikir:Mencirikan

    Menganalisis

    Membuat

    kesimpulan

    Nilai murni:

    keyakinan

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    6/22

    -Peperangan

    membawa

    kesengsaraan

    - Hubungan yang erat

    antara adik-beradik

    yang diikat dengan

    kasih-sayang.

    c.Pada pendapat

    saya, penulis berasa

    bertuah tinggal di

    Malaysia kerana dia

    tidak perlu melalui

    kesusahan hidup

    sebagaimana rakyat

    di negara lain yang

    terpalsa menghadapi

    peperangan di

    negara mereka.

    Langkah 3

    25 minit

    1.Nilai dan

    pengajaran yang

    terdapat dalam cerita

    Lampiran 2

    Pemulihan

    1.Secara individu murid diminta

    untuk menulis nilai dan pengajaran

    yang terdapat dalam cerita Lahirku

    Bertuah di Bumi Malaysia pada

    lembara kerjakan yang diedarkan.

    2.Murid menulis nilai dan

    pengajaran dalam satu perenggan

    berdasarkan isi-isi tang telah diberi.

    1.Murid pemulihan diminta

    BBM : Petikan

    Kemahiran

    belajar cara

    belajar: menulis

    nota

    Kemahiran

    berfikir:

    mencirikan dan

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    7/22

    Keberanian

    Kesyukuran

    Kasih sayang

    Pengayaan

    Sajak Tanah Pusaka

    Tercinta

    Lampiran 3

    menyalin nilai murni yang terdapat

    dalam petikan ke dalam buku

    latihan dengan bimbingan guru.

    1. Murid diminta menyenaraikan

    nilai murni yang terdapat dalam

    sajak yang bertajuk Tanah Pusaka

    Tercinta

    membuat

    kesimpulan

    Nilai murni:

    tekun

    Penutup

    5 minit

    Kognitif

    1.Penerapan nilaimurni

    -kesyukuran

    -keberanian

    -kasih saying

    2, Sosial

    Penghargaan

    1.Guru menasihati murid supaya

    bersyukur kerana dilahirkan di bumiMalaysia dan menghargai

    keamanan negara kita.

    2.Guru meminta murid

    menyenaraikan nilai murni yang

    terdapat dalam cerita tersebut.

    3.Guru mengucapkan terima kasih

    atas kerjasama murid.

    Kecerdasan

    Pelbagai:Verbal linguistik

    Refleksi

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    8/22

    Lampiran 1 Petikan

    Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

    Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas

    tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap

    tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam

    dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

    Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak

    kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur

    dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat

    mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia

    saudara yang aku ada kini.

    Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku

    ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku

    membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya

    erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih

    berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah

    dibunuh.Giliranku bila?

    Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota

    keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan

    kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

    Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku

    menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-

    apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya

    terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.Turt! Trut! Trut!

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    9/22

    Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku

    menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku

    adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya

    hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya

    erat.

    Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan

    kepalang.Mataku berpinar-pinar.

    Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-

    rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku

    tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah

    pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku

    sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    10/22

    Lampiran 2 Lembaran kerja

    Nama :

    Tahun : 5 Darussalam Tarikh : 16 Februari 2011

    Tuliskan nilai dan pengajaran dalam satu perenggan

    Nilai -kesyukuran

    -keberanian

    -kasih sayang

    Pengajaran peperangan membawa kesengaraan hidup.- amalkan sikap berbaik-baik

    dan saling menghormati

    - perpaduan antara masyarakat di negara ini telah membawa kemakmuran

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    11/22

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    Lampiran 3

    Tanah Pusaka Tercinta

    Malaysiaku tercinta

    Disini tumpahnya darahku

    Disini tanah air yang kucinta

    Setiaku tidak akan berbelah bahagi

    Bakti kuberi

    Demi agama dan bangsa

    Negara yang kukagumi

    Bersatu padu bertoleransi

    Cabaran dan rintangan

    Kita patahkan bersamaDemi kemakmuranmu

    Wahai teman

    Curahkan kesetiaan

    Curahkan kasih sayang

    Suburkan patriotism

    Bersama menggapai cemerlang

    Menjadikan tanah pusaka kita terbilang

    Inilah tanah pusaka kita

    Kedaulatannya pertahankan sentiasa

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    12/22

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 18 Februari 2011

    Masa : 11.00 12.00 tengah hari

    Tahun : 5 Darussalam

    Bilangan murid : 22/26 orang

    Tema : Patriotisme

    Tajuk : Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

    Hasil Pembelajaran :

    Fokus Utama :

    11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,

    idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

    Aras 2

    i. Menyaring maklumat untuk mendapatkan mesej dan nilai yang terdapat

    dalam bahan

    Fokus Sampingan

    7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk

    meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

    Aras 2

    ii. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    13/22

    Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

    1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat

    dalam cerita Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia.

    2. Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman tentang cerita Lahirku di Bumi

    Malaysia secara objektif

    3. Melengkapkan 5 daripada 10 ayat dengan menulis kata kerja yang betul.

    Sistem Bahasa :

    Kata Kerja : memegang , merentap , memeluk , meronta-ronta ,

    Pengisian Kurikulum

    1. Ilmu : Sastera

    2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang

    3. Kemahiran Bernilai Tambah

    d. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat

    kesimpulan

    e. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran,menulis

    f. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual

    ruang, muzik

    Peengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

    keganasan pihak komunis di televisyen.

    Bahan Bantu Mengajar :

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    14/22

    1. Bendera

    2. Lagu Jalur Gemilang

    3. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

    4. Lampiran 2 Soalan Kefahaman

    5. Lampiran 3 - Borang pengurusan grafik

    6. Lampiran 4 Lembaran Kerja

    Langkah

    Masa

    Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    5 minit

    1. Jalur Gemilang.2.Lagu Jalur

    Gemilang.

    3.Contoh soalan:

    Apakah perasaan

    kamu ketika

    menyanyikan lagu

    Jalur Gemilang?

    4.Tajuk pelajaran:

    Lahirku Gemilang di

    Bumi Malaysia.

    1.Seorang murid ke hadapan untukmengibarkan bendera Jalur

    Gemilang

    2.Murid diminta menyanyikan lagu

    Jalur Gemilang bersama sama

    dengan penuh semangat.

    3. Murid disoal oleh guru tentang

    perasaan mereka ketika

    menyanyikan lagu tersebut.

    4. Guru mengaitkan jawapan murid

    dengan tajuk pelajaran pada hari

    ini.

    BBM :Bendera

    Lagu Jalur

    Gemilang

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    Muzik

    Nilai: berbangga

    Langkah 1

    18 minit

    1.Teks bertajuk

    Lahirku Bertuah di

    Bumi Malaysia,

    Lampiran 1

    2. Soalan Kefahaman

    Lampiran 2

    1.Murid diedarkan petikan yang

    bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi

    Malaysia.

    2. Beberapa orang murid dipilih

    secara rawak untuk membacakan

    petikan menggunakan teknik

    permainan bola beracun.

    3.Murid dibahagikan kepada lima

    BBM:

    Muzik

    Bola tenis

    Petikan

    Kemahiran

    Belajar Cara

    Belajar:

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    15/22

    kumpulan.Setiap kumpulan

    membaca teks secara bergilir

    mengikut perenggan.

    4. Setiap kumpulan diedarkan

    soalan kefahaman berbentuk

    objektif dan diminta menjawab

    soalan-soalan tersebut.

    5. Wakil setiap kumpulan diminta

    untuk membacakan jawapan dan

    menilai hasil kerja kumpulan lain.

    6.Guru merumus hasil jawapan

    murid

    Membaca secara

    luncuran

    Kecerdasan

    Pelbagai: Verbal

    linguistik

    Nilai:

    kerjasama

    Langkah 2

    20 minit

    1.Petikan

    2. Borang

    Pengurusan Grafik

    Lampiran 3

    1.Murid diminta meneliti semula

    petikan yang diberi.

    2. Setiap kumpulan diedarkan

    borang pengurusan grafik.

    3.Murid diminta melengkapkan

    borang pengurusan tersebut

    dengan menyatakan nilai murni

    yang terdapat dalam petikan.

    4.Setiap kumpulan diminta

    membentangkan dapatan hasil

    kumpulan.

    5.Guru dan murid berbincang hasil

    dapatan.

    6..Murid diminta menulis satu

    perenggan nilai murni ke dalam

    buku latihan sebagai kerja susulan

    .

    BBM:

    Borang

    pengurusan

    grafik

    Nilai:

    Kerjasama

    keberanian

    Kemahiran

    berfikir:

    mencirikan

    Merumus

    Kemahiran

    belajar Cara

    Belajar:

    Menulis

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    16/22

    Kecerdasan

    pelbagai: Visual

    ruang,

    Interpersonal

    Langkah 3

    12 minit

    1.Kata kerja

    memegang ,

    merentap ,memeluk ,

    meronta-ronta

    2.Lembaran kerja

    Lampiran 4

    Pemulihan

    - Menggariskan kata

    kerja

    Pengayaan

    - Membina ayat

    - bergelimpangan

    1.Berpandukan petikan Lahirku

    Bertuah di Bumi Malaysia, murid

    diminat untuk menggariskan katakerja yang terdapat dalam petikan

    tersebut.

    2. Murid diminta menyebut kata

    kerja yang telah digariskan.

    3. Secara individu murid diedarkan

    Lembaran Kerja dengan meminta

    murid melengkapkan ayat

    menggunakan kata kerja.

    4.Murid diminta menyemak hasil

    kerja rakan dengan bimbingan

    guru.

    1.Murid pemulihan diminta

    menggariskan kata kerja yang

    terdapat dalam ayat.

    2.Murid diminta membina ayat

    menggunakan perkataan kata kerja

    BBM : Petikan

    Lembaran Kerja

    Kemahiran

    berfikir: Menjana

    idea

    Mengklasifikasi

    Kemahiran

    Belajar Cara

    Belajar:

    Menulis

    Nilai:

    yakin

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    17/22

    - berlumuran

    - berpelukan

    Penutup

    5 minit

    Penutup Sosial

    Menyanyi lagu Jalur

    Gemilang

    1.Murid diminta berdiri tegak dan

    menyanyikan lagu Jalur Gemilang

    dengan penuh semangat

    Kecerdasan

    Pelbagai:Verbal

    lingiuistik

    Refleksi

    Lampiran 1 Petikan

    Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

    Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas

    tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap

    tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam

    dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

    Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak

    kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur

    dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat

    mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia

    saudara yang aku ada kini.

    Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku

    ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku

    membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya

    erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih

    berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah

    dibunuh.Giliranku bila?

    Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota

    keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan

    kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    18/22

    Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku

    menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-

    apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya

    terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.Turt! Trut! Trut!

    Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku

    menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku

    adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya

    hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya

    erat.

    Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan

    kepalang.Mataku berpinar-pinar.

    Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-

    rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku

    tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah

    pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku

    sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    19/22

    Lampiran 2 Soalan Kefahaman

    Nama Kumpulan :..

    Tarikh : 25 Februari 2011

    1. Apakah

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    20/22

    Lampiran 3 Borang Pengurusan Grafik

    Nama Kumpulan : .

    Tarikh : 18 Februari 2011

    Penanda Wacana Nilai murni Contoh

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    21/22

    Lampiran 4 Lembaran Kerja

    Nama ;.

    Kelas : Tahun 5 Darussalam

    Tarikh : 18 Februari 2011

    Isi tempat kosong dengan kata kerja yang sesuai

    menggeletar dihalau mengerang memerah mengadakan

    terpisah menumbuk merancang menyambar melulur

    1. Amir _______________________ kesakitan apabila doktor mencuci lukanya.

    2. Badan Nabilah_________________________ kerana ketakutan.

    3. Pengemis itu _______________________ oleh pekerja restoran tersebut.

    4. Mak Cik Hasnah sedang ________________________ bawang di dapur.

    5. Ibu ____________________________ kelapa untuk mendapatkan santannya.

    6. Anak ayam lari bertempiaran apabila seekor helang cuba __________________.

    7. Persatuan Seni Lukis Sekolah Kebangsaan Seri Langkap akan

    _______________________ pameran lukisan.

    8. Kampung Berlian dan Kampung Permata _____________oleh sebatang sungai.

  • 7/29/2019 50754010 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    22/22

    9. Ular sawa itu _______________________ seekor kambing.

    10. Sebelum sesuatu aktiviti dijalankan kita perlulah _________________nya

    terlebih dahulu.