59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    1/13

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

    Tarikh : 18 Mac 2011 (Jumaat)

    Masa : 8.30 Pagi 9.30 Pagi (60 minit)

    Kelas : 5

    Bilangan Murid : 15 Orang

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tema : Pertanian

    Tajuk : Tanaman Organik

    Objektif Pelajaran:

    Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

    1. Membentangkan hasil dapatan berdasarkan sesuatu maklumat dengan menggunakan

    bahasa yang betul.

    2. Membina ayat daripada kata bantu yang telah dipelajari.

    3. Merumus dan membentangkan hasil daripada perbincangan dalam kumpulan.

    Hasil Pembelajaran

    Fokus Utama:

    5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami

    perkara yang dibaca.

    Aras 1

    Memahami perkataan dan ayat.

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    2/13

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    3/13

    1. Ilmu : Sains Pertanian

    2. Nilai Murni : Kerajinan, berani, kerjasama, rasional, kejujuran

    3. Kewarganegaraan : Berusaha dan produktif menyokong dan

    melibatkan diri dalam usaha pembangunan negara.

    4. Peraturan sosiobudaya : Semangat bermuafakat

    5. Kemahiran Bernilai Tambah

    y Kemahiran Berfikir:

    - Menjana idea

    - Merumus

    - Menganalisis

    - Menginterpretasi

    - Membuat kaitan dan perhubungan

    - Mengelaskan, mengumpulkan dan mengkategorikan

    - Membanding dan membeza

    - Menyelesaikan masalah

    y Pembelajaran Konstruktivisme

    y Pembelajaran Kontekstual

    Media Pengajaran:y Komputer riba

    y LCD

    y Pembesar suara

    y Contoh soalan

    y Kad Perkataan

    y Buku Teks

    y

    L

    embaran kerja (L

    atihan Tatabahasa)y Soalan Latihan Tatabahasa

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    4/13

    Langkah/Masa Isi Aktiviti Pengajaran dan Pembela

    Set Induksi

    (5 minit)

    Guru memaparkan video pertanian.

    Contoh soalan:

    1. Apakah contoh pertanian yang

    terdapat dalam video tadi?

    2. Berikan contoh hasil pertanian?

    3. Siapa yang suka bertani?

    4. Apa yang ditanam atau diternak?

    5. Apakah faedah bertani?

    1. Guru memaparkan video pe

    kepada murid-murid.

    2. Murid-murid menonton video

    dipaparkan.

    3. Guru bersoal jawab dengan

    berkaitan video yang telah ditunju

    4. Murid-murid memberi maklum

    terhadap soalan yang diajukan d

    menjawab dengan betul.

    5. Guru mengaitkan set induksi d

    tajuk pelajaran yang hendak diaja

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    5/13

    Langkah 1

    (20 minit)

    1. Guru membaca petikan dan murid

    mengikut bersama membaca

    petikan.

    Kata bantu yang terdapat

    dalam dialog:

    sedang, telah, dapat, mesti,

    hendak, belum, pernah, boleh

    Cadangan Jawapan:

    a. Afiq dan ayahnya sedang

    menanam anak benih.

    b. Ayah telah membeli seikat

    rambutan.

    c. Pak Cik Omar hendak

    menternak kambing.

    2. Murid membentangkan tentang

    rumusan daripada petikan dialog

    hasil daripada perbincangan secaraberkumpulan.

    1. Guru membaca dialog dan

    mendengar dengan teliti.

    2. Murid-murid membaca dialog te

    dengan bacaan kuat dan mem

    ayat yang dibaca.

    3. Guru menyuruh murid meneli

    mengenal pasti penggunaan kata

    yang terdapat dalam dialog

    tandakan.

    4. Murid meneliti dan mengenal

    penggunaan kata bantu yang t

    dalam dialog.

    5. Guru menyuruh murid membin

    ayat daripada kata bantu

    petikan.secara berkumpulan.

    6. Guru memilih kumpulan secara

    membuat pembentangan tentang

    rumusan.

    -

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    6/13

    Langkah 2

    (20 minit)

    1. Kad Soalan:

    1. Sudah

    2. Akan

    3. Pernah

    4. Belum

    5. Sedang

    6. Masih

    7. Telah

    8. Boleh

    9. Hendak

    10.Mesti

    11.Dapat

    12.Harus

    13.Mahu

    Cadangan Jawapan:

    2. Ayah sudahmembayar bil elektrik

    dan air pagi tadi.

    3. Dia berjanji tidakakan mengulangi

    lagi kesalahannya yang lalu.4. Hassanbelum pernah melihat

    bangunan Menara Kuala Lumpur

    lagi.

    1. Guru menyediakan soalan kata

    kepada murid di dalam kotak.

    2. Murid mengambil soalan yang

    disediakan di dalam kotak

    membacanya.

    3. Guru menyuruh murid membin

    berdasarkan kata bantu di dalam

    soalan yang dicabut tadi.

    4. Guru memeriksa jawapan

    diberikan dan bertepuk tangan a

    jawapan yang diberikan betul.

    5. Aktiviti diteruskan dengan mur

    pula mencabut soalan.

    6. Murid mengulang kembali men

    soalan seperti rakan sebelum ini

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    7/13

    Langkah 3

    (10 minit)

    4. belum

    5. mesti

    Jawapan:

    LATIHAN 1

    1. belum

    2. akan

    3. sedang

    4. pernah

    5. telah

    LATIHAN 2

    1. mesti

    2. dapat

    3. mahu

    4. boleh

    5. harus

    LATIHAN 3

    1. akan

    2. harus

    3. masih

    1. Guru mengedarkan soalan

    tatabahasa kepada murid.

    2. Murid menjawab soalan

    tatabahasa yang diberikan oleh g

    3. Guru menyuruh murid bertukar

    soalan sesama rakan dan mem

    bersama jawapan.

    4. Murid menukar soalan sesama

    dan memeriksa jawapan yang

    bersama dengan guru.

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    8/13

    Penutup

    (5 minit)

    Guru menyoal apakah pengajaran

    yang murid-murid perolehi daripada

    pelajaran tadi?

    Guru membuat rumusan dan

    kesimpulan pengajaran pada hari ini.

    Kerja Rumah:

    Guru memberikan kerja rumah

    mengenai tajuk ini sebagai

    pengukuhan. (Rujuk Lampiran 4)

    1. Guru menayangkan semula vide

    pertanian.

    2. Murid menyatakan pengajaran y

    mereka dapat dari video tadi.

    3. Guru menyuruh murid menyenar

    kata bantu yang telah dipelajari.

    4. Guru memberikan kerja rumah k

    murid sebagai latihan tambahan.

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    9/13

    Lampiran 1

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    10/13

    Lampiran 2

    sudah akan

    pernahhendak

    mesti belum

    dapat sedang

    harus masih

    mahu telah

    boleh

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    11/13

    Lampiran 3

    LATIHAN 1

    Isi tempat kosong dengan kata bantu aspekyang sesuai.

    1. Faiz _________ menerima tawaran melanjutkan pelajaran ke luar negeri.

    2. Mereka _________ bertolak ke Kedah pada hari Jumaat.

    3. Murid-murid _________ membersihkan bilik darjah mereka.

    4. Dia _________ bertugas di Jabatan Penerangan.

    5. Siti _________ menyiram pokok bunga di taman bunga.

    LATIHAN 2

    Isi tempat kosong dengan kata bantu ragam yang sesuai.

    1. Para murid _________ mematuhi peraturan sekolah.

    2. Ketekunan dan kerajinan _________ membantu seseorang itu mencapai kejayaan.

    3. Walaupun dihalang oleh ibu bapanya, Anis tetap _________ menjadi seorang penyanyi.

    4. Dia _________ mendapat keputusan yang lebih baik jika dia tekun berusaha.

    5. Setiap murid _________ menjaga kebersihan kelas masing-masing.

    LATIHAN 3

    Isi tempat kosong dengan perkataan yang sesuai.

    1. Adnan __________ melawat ke Zoo Negara pada minggu hadapan.

    2. Kita ___________ hormat-menghormati antara satu sama lain.

    3. Emak ___________ menjahit walupun hari sudah senja.

    4. Amy ___________ mengulang kaji pelajaran walaupun peperiksaan hampir tiba.

    5. Sebelum tidur kita ____________ mencuci kaki dan menggosok gigi.

    LATIH TUBI TATABAHASA | KATA BANTU

    akan mesti harus belum masih

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    12/13

    Isi tempat kosong dalam ayat-ayat di bawah

    dengan jawapan yang paling sesuai.

    1. Masa menjawab soalan itu

    _________ tamat.

    A. sudah

    B. lalu

    C. mesti

    D. sedang

    2. Sarimah _________ tinggal serumah

    dengan Lisa suatu ketika dahulu.

    A. sudah

    B. sedang

    C.pernah

    D. masih

    3. Dalam pertandingan bola sepak itu,

    pasukan Zahid _________ kalah.

    A. sudah

    B. telah

    C. masih

    D. akan

    Lampiran 4

    Soalan 4 berdasarkan Gambar 1

    Gambar 1

    4. Ahmad _________ mengulang kaji

    pelajaran walaupun hari sudah lewat

    malam.

    A. masih

    B. telah

    C.boleh

    D. harus

    5. Saya _________ melawat Bandaraya

    Kuala Lumpur bersama-sama

    keluarga pada masa cuti yang lalu.

    A.pernah

    B.belum

    C. akan

    D. sedang

    6. Kereta yang terlibat dalam

    kemalangan petang tadi _________

    ditunda ke bengkel.A.pernah

    B.boleh

    C. telah

    D. masih

    7. Azwan _________ menyertai

    perkhemahan pengakap yang

    diadakan di Kem Kota, Layang-

    Layang Kiri.

    A. sedang

    B. sudah

    C.belum

  • 8/3/2019 59361573 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

    13/13

    D.boleh

    8. Rainatul berasa bimbang kerana

    namanya _________ dipanggil

    dalam sesi temu duga itu walaupun

    hari sudah petang.

    A. sudah pernah

    B.belum pernah

    C. masih belum

    D. masih sedang

    Soalan 9 berdasarkan Gambar 2

    Gambar 2

    9. Puan Salmah _________ melawat

    suaminya yang sedang sakit dihospital.

    A. akan dapat

    B. sudah boleh

    C. masih sedang

    D. sedang hendak

    10.Setelah menghuni rumah tersebut

    selama sebulan kami _________

    mengenali jiran tetangga.

    A. tidak akan

    B. masih belum

    C. sedang akan

    D. sudah pernah